Контакт

Спорт

Куман ќе го наследи Ван Гал

Објавено пред

Роналд Куман по Светското првенство во Катар ќе се врати на селекторската функција во националниот тим на Холандија. Функцијата Куман ќе ја преземе од Луј Ван Гал, кој пред неколку дена објави дека боледува од рак на простата.

dobivaj vesti na viber

Куман е без работа, откако доби отказ во Барселона. Токму од позицијата селектор на Холандија, Куман се пресели на „Ноу Камп“. Холандија ја предводеше од 2018 до 2020 година. Избори пласман на Европското првенство, но пандемијата на коронавирусот, го спречи да ја води Холандија на континенталниот шампионат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп со порака за Џерард: Ќе беше убаво Стиви да можеше да заигра

Објавено пред

Стивен Џерард никогаш не успеа да го крене трофејот од Премиерлигата додека беше капитен на Ливерпул, но може да биде еден од клучните луѓе за титулата на „црвените“ во последното коло ако неговата Астон вила успеа да го совлада Манчестер сити на „Етихад“.

dobivaj vesti na viber

Ако Вила го победи или одигра нерешено со Сити, а Ливерпул победи, тогаш Јирген Клоп ќе ја прослави втората премиерлигашка титула, и Клоп вели дека би сакал Џерард да може да заигра за Астон вила.

„Да можев да играм натпревар за да помогнам на моите поранешни клубови Дортмунд или Мајнц, за мене тоа ќе биде дополнителна мотивација, но јас не играм. И Стиви не игра, што е штета. Уште поголема штета е што тој не игра. Немам потреба да му праќам пораки, знам дека неговиот тим ќе даде 100 отсто на мечот со Сити. Ние ќе имаме причини за славје на крајот на сезоната, останува да се види колку причини ќе имаме. Пред две години немавме парада, но сега ќе славиме. Не за нас, туку за луѓето“, вели Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајката на Мбапе откри: Понудите на ПСЖ и Реал се речиси идентични

Објавено пред

И по повеќе месеци интензивни шпекулации, иднината на еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Килијан Мбапе останува неизвесна, откако неговата мајка за шпанска „Марка“ откри дека понудите кои тој ги добил од Реал Мадрид и Пари Сен-Жермен се речиси идентични.

dobivaj vesti na viber

„Двете понуди, едната од Париз и другаата од Мадрид, се речиси идентични. Во Реал Мадрид, мојот син би имал контрола околу правата на неговиот лик. Сега, ја чекаме неговата одлука. Има мала разлика и сега тој ќе одлучи што сака да прави. Нема да има нови состаноци за неговата иднина, тоа е готово. Сега е до Килијан, тој да избере“, изјави Фајза Ламари.

Договорот на Мбапе со ПСЖ завршува на 30 јуни, и во шпанските медуми тврдат дека оптимизмот во Реал е спласнат бидејќи сметаат дека тој е поблиску до останување во Франција, за што доби повик дури и од претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИА вели дека Астон Мартин не е копија на Ред бул

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) утврди дека Астон Мартин не го копирале болидот на Ред бул откако повеќе тимови изразија загриженост за сличноста на нивниот АМР22 и Ред бул РБ18 пред шпанското ГП.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Силверстоун во Барселона излезе со модифициран болид, кој од страните изгледа идентично како болидот на Ред бул од оваа сезона и веднаш беше наречен зелениот Ред бул. Сличностите донесоа до истрага на ФИА бидејќи според техничките правила не е дозволен таканаречен обратен инженеринг, што би се сметало за прекршуваање на лиценцните права. Ова не е првпат тимот што претходно беше познат како Рејсинг поинт да се наоѓа под ваква истрага откако во 2020 година имаа копија на болидот на Мерцедес од 2019 година, тогаш наречен розов мерцедес.

„Истрагата, вклучувајќи проверка на компјутерскиот дизајн и детаљна анализа на развојниот процес на Астон Мартин, потврди дека не се направени прекршоци, така што подобрувањата на Астон Мартин се во рамките на правилата“, се вели во објавата на ФИА.

Шефот на Ред бул, Кристијан Хорнер, вели дека сличноста не е случајна посочувајќи на повеќе поранешни вработени на Ред бул, кои сега работат кај ривалите – поранешниот шеф на аеродинаимка Ден Фелоус и поранешниот шеф на технички операции, Ендру Алеси.

„Копирањето е најискрен израз на ласкање. Навистина е нешто посебно да го наведеш својот тим да дојде со нешто што личи на клон на нашиот болид. Неколку луѓе отидоа во Астон Мартин во текот на зимата и не можеш да контролираш што ќе однесат од тимот во својата глава. ФИА треба да го разгледа тоа“, изјави Хорнер.

Советникот на Ред бул, Хелмут Марко, беше поостар.

„Мора да се разјасни како дојдовме до оваа неверојатна копија. Седум луѓе беа привлечени од нашиот тим вклучувајќи го шефот на аеродинамиката со понуда за неверојатно високи плати. Не е само Ден Фелоус. Има докази дека биле копирани податоци“, обвини Марко.

Розовиот мерцедес на Рејсинг поинт добил зелено светло од ФИА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, во видеообраќање го повика претседателот на државата, Румен Радев, да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа35 минути

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија5 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа5 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа6 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија6 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија7 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија8 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија8 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа9 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа10 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа10 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион10 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет10 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа10 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа11 час

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет11 час

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија21 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа23 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија23 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...