Контакт

Спорт

Кутињо: Бев лош сезонава, ќе работам напорно за да бидам подобар!

Објавено пред

Бразилскиот фудбалер Филипе Кутињо изјави дека е разочаран од своите игри во дресот на Барселона изминатата сезона и најави дека ќе работи напорно за да биде подобар и да ги оправда очекувањата.

Барса за него на Ливерпул му плати 160 милиони евра, а Бразилецот често беше цел на критики од јавноста, а публиката на „Камп ноу“ често го испраќаше со свирежи.

„Немав добра сезона. Моите настапи беа лоши, под она што очекував. Единствен начин да се поправам и да стекнам самодоверба е напорна работа и тоа е она што ќе го направам“, рекол Кутињо за шпанска „Марка“.

Медиумите шпекулираа дека Бразилецот е на излезната врата во Барселона и дека ќе премине во редовите на ПСЖ. Како опција се споменуваше негов трансфер и во Манчестер јунајтед, а многумина го гледаа и како нов играч на лондонски Челси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола владее со „Бернабеу“ – Де Брујне: Пеп успеа да не изненади

Објавено пред

Манчестер сити успеа да стигне до славна победа на гости кај Реал Мадрид од 2:1, и Кевин де Брујне, човекот кој имаше асистенција и го постигна победничкиот гол од пенал, вели дека и покрај тоа што соработува со тренерот Пеп Гвардиола толку години, вечерва бил изненаден.

„Се мачевме во првите 15 минути, но морате да го изддржите тоа. Првото полувреме беше израмнето, а на почетокот на второто игравме навистина добро, кога дојде нивниот гол. Но, одговорот беше брилијантен, а голот на Габриел Жесус прекрасен. Во четири години со Пеп, тој уште знае да не изненади. Понекогаш не ни кажува до стартот на мечот што сака да направиме. Но, ова е само половина завршена работа. Сега мораме да се подготвиме за неделното финале во Карабао купот против Вила“, изјави Де Брујне.

Гвардиола во изјава за шпанските медиуми по мечот предупреди дека ништо не е готово.

„На ’Бернабеу’ морате да страдате. Примивме гол кога игравме подобро, а дадовме голови кога тие беа подобри, но така е во ова натпреварување. Но, ако некој тим знае како да ја сврти работата во Лигата на шампионите тоа е Реал Мадрид“, вели Гвардиола.

Гвардиола е тренерот кој го победил Реал Мадрид најмногу во 21. век, дури 10 пати, поминувајќи ги Ернесто Валверде и Диего Симеоне, кои имаат по 9 победи над „кралевите“. Покрај тоа, Гвардиола има неверојатен скор на „Бернабеу“ – во 9 мечеви има шест победи, 2 ремија и само еден пораз.

Пеп и Сити го освоија „Сантијаго Бернабеу“, Јувентус загуби во Лион (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Бонучи: Не „удрија“ кога бевме со 10 играчи, не го искарав Матуиди

Објавено пред

Јувентус доживеа разочарувачки 1:0 пораз од Лион во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите, во кој имаа разочарувачка игра и според официјалната статистика не упатија ниту еден удар во рамките на голот во 15 обиди.

Леонардо Бонучи, кој уште пред стартот на мечот ја покажа нервозата со расправијата со Блез Матуиди вели дека морале да играат подобро.

„Првото полувреме беше многу лошо и наопаку. Бевме втори до секоја топка, а во некои мечеви плаќаш за најмалата грешка. Не бевме доволно агресивни и тоа е проблем со менталитетот, требаше да се разбудиме порано. Не го карав Матуиди, туку му кажав дека тимот ги вклучува и тие кои се на клупата и дека треба да е подготвен да се активира“, објасни Бонучи по мечот.

Голот на Лион падна во период кога Јувентус беа на теренот со 10 играчи поради санирањето на повредата на главата на Матијс де Лихт и Бонучи беше незадоволен.

„Не ’удрија’ кога бевме со 10 играчи, тоа беше малиот момент во кој тие беа умни и тргнаа по гол. Сега мораме да се соземеме и мораме да се бориме за квалификација во вториот меч“, изјави Бонучи.

Пеп и Сити го освоија „Сантијаго Бернабеу“, Јувентус загуби во Лион (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеп и Сити го освоија „Сантијаго Бернабеу“, Јувентус загуби во Лион (видео)

Објавено пред

Манчестер сити успеа да стигне до фантастична 2:1 победа во дуелот на „титаните“ на „Сантијаго Бернабеу“ против Реал Мадрид, благодарение на неверојатната Кевин де Брујне, кој имаше гол и фантастична асистанција, за тимот на Пеп Гвардиола да остане фаворит за трофејот од ЛШ кај букмејкерите, додека Јувентус на Маурицио Сари ќе мора да се потруди на домашниот меч против Лион, откако си замина од Франција со 1:0 негатива.

Реал Мадрид немаше најдобро прво полувреме, во кое упати само три удари на голот, најмалку на „Бернабеу“ од ноември 2013 година, додека Сити покрај тоа што успеаја да ги минимизираат шансите на противникот, имаа и неколку добри шанси.

Откако Ријад Марез пропушти две шанси на почетокот на второто полувреме стигна казната во 60-тата минута од мечот, кога по грешката на Илкај Гундоган, Жуниор Винисиус и Иско имаа одлично проигрување и Иско успеа да го совлада Едерсон.

Меѓутоа, финишот дефинитивно им припадна на англиските шампиони. Во 78. минута, Кевин де Брујне имаше фантастично „влетување“ во шестнаесетникот на Реал, и со одлична асистенција го пронајде Габриел Жесус за 1:1. Во 83. минута, Рахим Стерлинг, кој беше замена на Пеп Гвардиола, беше соборен во шестнаесетникот од Карвахал, а од пенал својот 50. гол за Сити го постигна Де Брујне.

Нервозата раснеше кај домашниот тим, за капитенот Серхио Рамос во 88. минута да добие црвен картон за повлекувањето на Жесус, со што нема да биде достапен за реваншот на „Етихад“, каде што „кралевите“ ќе мораат да направат нешто посебно.

Домашна задача ќе има и Јувентус, откако на „Групама“ во Лион не успеа да се опорави од голот кој го прими во првото полувреме и во Торино ги очекува негатива од 0:1, бидејќи во второто полувреме им беше поништен гол, а имаше и неколку повици за пенал, иако на крајот статистиката вели дека не упатија ниту еден удар на гол!

По спориот старт, Лион ја презеде иницијативата и дојде во водство преку Тусар, кој одлично реагираше и го совлада Шчесни, а набргу имаа уште една шанса за удвојување на водството преку Екамби. „Бјанконерите“ во второто полувреме ја презедоа контролата, доминирајќи со топката, но во 88. минута голот на Пауло Дибала беше поништен поради офсајд, а двапати се бараше и пенал, по паѓањето на Роналдо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија11 час

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион11 час

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија14 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија15 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија19 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет19 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија19 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион19 часа

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион21 час

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа21 час

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава22 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија23 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија23 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија24 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт1 ден

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија1 ден

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија2 дена

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија2 дена

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија2 дена

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Досие