Контакт

Спорт

Квартараро на пол-позицијата во Каталуња

Објавено пред

Младиот француски мотоциклист, Фабио Квартараро, ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка за Големата награда на Каталуња. За возачот на Петронас Јамаха, кој сезонава дебитира во најсилната класа во Мото ГП, ова е втора пол-позиција во кариерата, откако стартуваше од првото мести и на трката во Херез.

Квартараро уште на тренинзите навести дека овој викенд може да биде „негов“. 20 годишникот до пол-позицијата стигна со време од 1:39.484 минути. Во првиот ред на стартот на утрешната трка ќе бидат актуелниот шампион Марк Маркез на Репсол Хонда и Маверик Вињалес на Јамаха.

Зад најдобрите тројца се пласираа Франко Морбидели, Валентино Роси, Андреа Довициозо, Данило Петручи…©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ван де Бек: Немам договор со Реал

Објавено пред

Талентираниот играч од редот за врска на Ајкас, Дони ван де Бек, ги демантира медиумите дека постигнал договор од наредната сезона да го облече дресот на Реал Мадрид.

Холандскиот репрезентативец од минатото лето се поврзува со трансфер на „Сантијаго Бернабеу“, а неодамна медиумите во неговата држава објавија дека тој се договорил со Реал по завршувањето на сезоната да се пресели во Мадрид.

Покрај Реал наводно сериозен интерес за неговите услуги покажувале челните луѓе на Манчестер Јунајтед.

„Ништо не е официјално и не сум потпишал никаков договор. Ситуацијата не се промени ниту во текот на сезоната…Се работи за два големи клуба (Реал и Манчестер Јунајтед), но и Ајакс е голем клуб…Во овој момент нема потреба да носам такви одлуки“, изјавил за „Диарио АС“, Ван де Бек.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лилард ги победи Вориорс, Лејкерс паднаа во Бостон, Пол имсе одмазди на Хјустон (Видео)

Објавено пред

Богатата НБА програма за денот на Мартин Лутер Кинг донесе врвна партија на Демијан Лилард во победата на Портланд над Голден стејт.

Портланд по едно продолжение славеа над Голден стејт со 129:124. Лилард им обезбеди продолжение на Портланд со тројката што ја постигна на 15 секунди до крајот на мечот. Супер-старот на Блејзерс натпреварот го заврши со 61 поен, тој погоди 11 тројки од 20 обиди.

Кај Голден стејт се истакна Алек Брукс со 33 поени, седум скока и осум асистенции.

Крис Пол ги предводеше Оклахома Тандер до победата во Хјустон 112:107. Против својот поранешен тим Пол постигна 28 поени, 27 од нив тој реализираше во првото полувреме. Учинокот на Пол најдобро го испрати Данило Галинари со 25 поени и 13 скока.

Кај Хјустон трипл-дабл од 32 поени, 11 скока и 12 асистенции, додека целосно потфрли Џејмс Харден иако постигна 29 поени. „Брадата“ погоди само една тројка од 17 обиди, а вкупниот шут му беше 9/29.

Бостон Селтикс во дуелот на најтрофејните франшизи ги декласираа Лос Анџелес Лејкерс со 139:107. Бекот на Бостон Кемба Вокер ја запиша првата победа во кариерата против Лејкерс. Тој ги предводеше Селтикс со 20 поени и седум асистенции, колку што постигна и Џејлен Браун. Турчниот Енес Кантер запиша 18 поени и 11 скока, додека Џејсон Тејтум со 27 поени беше најефикасен кај Селтикс.

Кај Лејкерс потфрлија двајцата најдобри играчи. Леброн Џејмс забележа 15 поени, 13 асистенции и седум скока, додека Ентони Дејвис уфрли само деве тпоени.

Резултати:

Вашингтон-Детроит 106:100
Атланта-Торонто 117:122
Бруклин-Филаделфија 111:117
Шарлот-Орландо 82:106
Кливленд-Њујорк 86:106
Мајами-Сакраменто 118:113
Мемфис-Њу Орлеанс 116:126
Милвоки-Чикаго 111:98
Минесота-Денвер 100:107
Финикс-Сан Антонио 118:120
Јута-Индијана 118:88

Прикажи повеќе...

Спорт

Шарапова немоќна пред Векиќ

Објавено пред

Некогаш најдобрата тенисерка во светот Марија Шарапова во првото коло го заврши својот настап на Австралија опен. Победничката на овој турнир во 2008 година загуби од Дона Векиќ во два сета.

Тенисерката од Хрватска славеше над Шарапова со 6/3, 6/4. Векиќ во второто коло ќе игра против победничката од мечот помеѓу Ализ Корне и Моника Николеску.

По мечот Шарапова не ја исклуи можноста дека оваа година може да биде последна во нејзината кариера.

Убедлива победа во првото коло забележа Американката Медисон Киз, која ја декласира Дарија Касаткина со 6/3, 6/1.

Во два сета првото коло го минаа Елена Рибарикова и Чијанг Ванг, додека сет повеќе играа Алисон Рицке и Аранча Рус која во второто коло ќе игра против Киз.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус, ставен e во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија најверојатно се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет2 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија2 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион2 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава5 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија14 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија18 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија19 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија20 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија20 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет21 час

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија1 ден

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ1 ден

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет1 ден

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет1 ден

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија1 ден

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет1 ден

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет2 дена

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Досие