Контакт

Спорт

Манолас се договорил со Наполи

Објавено пред

Грчкиот репрезентативец Костас Манолас се подготвува да ја напушти Рома. Гркот се поврзува со Јувентус, Манчестер Јунајтед и Атлетико Мадрид, но како стојат работите тој сите ќе ги изненади со изборот на новиот клуб.

Манолас столбот на одбраната на Рома, наводно веќе ги договорил условите со Наполи. Наполитанците први решиле да ја активираат неговата откупна клаузула од 36 милиони евра, а на играчот му понудиле годишна плата од 3,5 милиони евра.

Карло Анчелоти бил сигурен дека Манолас ќе биде идеален партнер за Калиду Кулибали, односно одлична замена за ветеранот Раул Албиол кој се враќа во Шпанија во редовите на Вилјареал.

Според „Скај Спорт“ трансферот ќе биде официјализиран во наредните денови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Екс репрезентативец на Македонија пред трансфер во Бешикташ

Објавено пред

Поранешниот македонски репрезентативец, Американецот Џордан Тиодор, веројатно ќе ја продолжи кариерата во екипата на Бешикташ, објави специјализираниот кошаркарски портал „Јурохуп“.

Тиодор (29) минатата сезона шест месеци играше за АЕК од Атина, а претходно го носеше дресот на Армани Милано.

Доколку постигне договор со челниците на Бешикташ, тоа значи дека тој се враќа во турското првенство каде во минатото играч за Анталија, Мерцин и Банвит.

Во богатат интернационална кариера Тиодор има играно за Мец, Херикјенс дел Атлантико, Бурж и Франкфурт.

Тиодор во 2017 година е прогласен за МВП во Лигата на шампиони на ФИБА, истата годиа со Банвит го освои Купот на Турција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди стрелец за Леванте (Видео)

Објавено пред

Ако по утрото денот се познава тогаш репрезентативецот на Македонија Енис Барди најавува успешна сезона. Барди беше стрелец во првиот подготвителен меч за Леванте.

Левате и Вилјареал одиграа контролен меч кој заврши со победа на „жолтата подморница“ 2-1.

Барди настапи во вториот дел, а голот го постигна во 87 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте го отпишал и Перишиќ?

Објавено пред

Антонио Конте не е задоволен од изданието на својот тим на натпреварот против Манчестер Јунајтед, одигран во рамките на Меѓународниот Куп на шампионите. Во Сингапур Интер беа поразени со 1-0.

Една изјава на Конте по мечот особено го привлече вниманието на италијанските новинари. Новиот тренер на Интер не бил задоволен од изданието на Иван Перишиќ.

„Работиме но одговорите не се позитивни. Мислам дека Перишиќ не одговара за улогата што јас ја барам. Занм дека во овој момент може да игра само како напаѓач“, рекол Конте.

Тренерот на Интер имал замисла Хрватот да игра како бек-крило во неговата омилена формација 3-5-2, односно да ја покрива целата лева страна.

Италијанските медиуми се сигурни дека по Мауро Икарди и Раџа Наинголан следниот што ќе го отпише тренерот е токму Перишиќ.

Инаку тие не ја исклучуваат ниту можноста Перишиќ да им биде понуден на Манчестер Јунајтед како дел од трансферот на Ромелу Лукаку.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

На „Богородица“ за излез од државата се чека до 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, велат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во своето утринско соопштение....

Свет12 часа

Половина век од првото слетување на Месечината

Во Америка со низа манифестации денеска се одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината на американските астронаути, Нил Армстронг и Баз...

Свет13 часа

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Свет15 часа

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија18 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија19 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија22 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија23 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија23 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион23 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија24 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија2 дена

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија2 дена

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија2 дена

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија2 дена

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија2 дена

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија2 дена

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија2 дена

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија2 дена

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет2 дена

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Досие