Контакт

Спорт

„Л`Екип“: Нејмар го наговара Кутињо да дојде во Париз

Објавено пред

Бразилската ѕвезда во редовите на ПСЖ , Нејмар сака во Париз да го донесе неговиот сонародник од Барселона, Кутињо, пишува „Л`Екип“.

Според информациите на угледниот медиум, Барселона сака да го „откаќи“ најскапиот фудбалер во клупската историја кој по година ипол помината на „Ноу Камп“ не се прослави со своите настапи.

Каталонците го платија Кутињо 135 милиони евра, а сега, според информациите, се подготвени да го продадат за 100 милиони евра.

За ПСЖ се претпоставува дека финансискиот дел не е проблем, останува Нејмар да го убеди својот голем пријател да дојде на „Паркот на принцовите“.

Пред да дојде во Барселона, Кутињо беше ударната игла во нападот на Ливерпул, но во Каталонија се пресели, како што кажа, за да ја освои Лигата на шампиони.

Спорт

„Имав и други понуди, но Јувентус не се одбива“

Објавено пред

Арон Рамзи уште пред неколку месеци го договори трансферот во Јувентус, а дури денес на јавноста и беше претставен како нов играч на најтрофејниот италијански клуб. Велшанецот во Јувентус дојде како слободен играч откако му истече договорот со Арсенал.

„Имав и други понуди, но кога разбрав дека ме бара Јувентус, не постоеше опција да ја одбијам понудата. Тоа е голем клуб, еден од најголемите во светот. Секако дека ова е голем предизвик за мене, различна земја, различна култура, ќе ми биде потребно малку време да се навикнам, но верувам дека ќе бидам успешен. Сакам да бидам дел од тимот кој ќе пишува нови страници во историјата на Јувентус“, рекол Рамзи.

Велшанецот во Јувентус ќе го носи бројот 8, кој лани беше слободен, а претходно со голем успех го носеше Клаудио Маркизио. На новинарско прашање како може да ја унапреди играта на Јувентус 28 годишниот фудбалер рекол:

„ Сакам во секој момент да имам влијание во играта, преку асистенциите, со голови…Во фудбалот најважни се победите, а моја цел е да му помогнам на тимот да победува.“

Во Јувентус Рамзи ќе соработува со Маурицио Сари кого го познава од Премиер лигата. Сари минатата сезона го предводеше Челси.

„Видов како стил на игра сака. Сари сака неговиот тим да игра фудбал, а таа филозофија мене ми одговара. Верувам дека бргу ќе се прилагодам. Можам да играм на сите позиции во средниот ред, но најдобро се чувствувам кога сум ‘бокс-ту-бокс’, кога можам да учествувам и во одбраната и во нападот“, заклучил Рамзи.

Велшанецот е шестото засилување за Јувентус ова лето, претходно во клубот пристигнаа Адријен Рабио, Мерих Демирел, Лука Пелегрини, Кристијан Ромеро (кој веднаш е испратен на позајмица во Џенова) и Џанлуиџи Буфон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајката на Дражен Петровиќ откри со која позната хрватска пејачка бил во врска нејзиниот син

Објавено пред

Семејството на кошаркарската легенда Дражен Петровиќ неодамна прослави двоен јубилеј – Јоле и Бисерка Петровиќ прославија 60 години брак, а нивниот постар син Александар исто толку години од животот. Зборувајќи за трагично загинатиот Дражен, Бисерка Петровиќ ги изненади присутните откривајќи дел од неговиот љубовен живот.

„Јавноста не го знае тоа, но Дражен и Дорис беа кратко време во врска”, рече Бисерка Петровиќ, мислејќи притоа на сплитската пејачка Дорис Драговиќ, пишува „Слободна Далмација“.

Така, мајката на Дражен, 26 години по неговата смрт, ја откри добро чуваната естрадна тајна. Исто така, познато е дека кошаркарскиот виртуоз се забавувал и со Сања Долежал, но врската ја прекинале поради прекумерниот интерес на јавноста и притисокот што следел.

Дорис во 1989 година го запознала својот сопруг Марио Будимир, капетан на ватерполо-клубот „Јадран“ од Сплит. За нејзиниот љубовен живот пред и по бракот со Будимир досега малку се знаеше – сè додека не проговори Бисерка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касиљас доби место во стручниот штаб на Порто

Објавено пред

Прославениот шпански голман Икер Касиљас, кој пред два месеци преживеа срцев удар, нема во целост да го напушти фудбалот бидејќи официјално стана член на стручниот штаб на Порто. Касиљас дресот на португалскиот великан го носеше од 2015 година.

Порто во своето соопштение потврди дека Касиљас ќе остане во клубот и дека во иднина тој ќе биде врската помеѓу играчите, тренерите и клупските челници.

„Кога се случи тоа што се случи разговарав со тренерот и тој ми кажа дека сака да останам со тимот, да бидам блиску до играчите, посебно до помладите. Ќе работам нешто поинакво од она што го работев досега, ќе се обидам да направам цврсти врски помеѓу играчите и клубот. Мислам дека можеме да имаме одлична сезона“, рекол 38 годишниот голман.

Касиљас 156 пати го бранел голот на Порто, претходно целата кариера ја мина во Реал Мадрид. За 16 години за „кралскиот клуб“ настапил на 725 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија2 часа

(Видео) Зоран Милевски донесен во Кривичниот суд на распит

Бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, е приведен и донесен на распит во Кривичниот суд во Скопје. Според шпекулациите...

Македонија2 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Регион3 часа

(Видео) Макрон пристигна во Белград

Францускиот претседател, Емануел Макронм пристигна во дводневна посета на Белград, а го пречека српскиот претседател Александар Вучиќ. Двајцата на аеродромот...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија4 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија5 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија5 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија6 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија6 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Македонија8 часа

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава9 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет9 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, критикува група обоени демократски претставнички во Конгресот нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет11 час

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион11 час

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт20 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа22 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт22 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет23 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт23 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Досие