Контакт

Спорт

ЛА Клиперс паднаа во Бруклин

Објавено пред

Бруклин Нетс и Лос Анџелес Клиперс одиграа натпревар во плејоф-ритам, кој заврши со триумф на Нетс 124:120. Големата тројка на Нетс постигна 90 поени, 27 повеќе од ѕвездите на Клиперс – Каваи Ленард и Пол Џорџ.

Кевин Дурент, Кајри Ирвинг и Џејмс Харден одиграа брилијантно во нападот, постигнаа две третини од поените на Нетс и го однесоа тимот до победата.

Ирвинг постигна 39 поени, Дурент постигна 28, а Харден забележа трипл-дабл од 23 поени, 11 скока и 14 асистенции.

На спротивната страна се истакнаа Ленард со 33 и Џорџ со 26 поени. Овие двајца добија поддршка од францускиот ветеран Николас Батум, кој уфрли 21 кош.

Резултати:

Орландо-Торонто 108:123
Индијана-Мемфис 134:116
Вашингтон-Портланд 121:132
Голден стејт-Бостон 107:111
Јута-Детроит 117:105©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бил и Вестбрук го решија Денвер, Бруклин ја продолжија победничката серија

Објавено пред

Шест натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Вашинготн славеа над Денвер, Јанис Адетокумбо ги предводеше Милвоки до победата над Њу Орлеанс, во чии редови блескаше Зајон Вилијамсон, Бруклин Нетс ја запишаа осмата победа по ред,а во дербито Филаделфија го победи Далас.

Вашингтон во драматичен меч победија во Денвер со 112:110 и ја забележаа седмата победа на последните осум натпревари. Деневер имаа два напади во последните секунди, но не успеаја да постигнат тројка за победа.

Бредли Бил со 33 поени го предводеше Вашингтон, Јапонецот Риу Хачимира забележа 20 поени, а Расел Вестбрук имаше трипл-дабл од 16 поени, 10 скока и 10 асистенции.

На спротивната страна Џамал Мареј беше најефикасен со 34 поени, а Никола Јокиќ забележа 24 поени, 11 скокови и седум асистенции.

Филалделфија беа убедливи против Далас Маверикс 111:97. Лидерот на Истокот го предводеше Џоел Ембид со 23 поени, девет скока и четири асистенции. Лука Дончиќ на спротивната страна реализираше 19 поени, три скока и четири асистенции.

Бруклин Нетс ја продолжија серијата победи. Осмата во таа серија ја забележаа против Орландо Меџик (129:92). Кајри Ирвинг со 27 и Џејмс Харедн со 20 беа најпрецизни кај Нетс, во чии редови се уште го нема Кевин Дурент. Кај Орландо се истакна Никола Вучевиќ со 28 поени и 12 скока.Милвоки Бакс, во најефикасниот натпревар славеа над Њу Орлеанс со 129:125. Бакс ја запишаа четвртата победа во низа и сега имаат скор од 20 победи и 13 порази. Адетокумбо мечот го заврши со 38 поени и 10 скока, Крис Мидлтон постигна 31 поен. Најдобри кај Њу Орлеанс беа Вилијамсон со 34 поени и Брендон Инграм со 23.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо на Адеми и Ристовски го чека противникот во Лига Европа

Објавено пред

Ждрепката за осмина-финалето во Лига Европа, ќе се одржи во петокот, во Нион, со почеток во 13 часот. На ждрепката нема да има носители, што значи дека се можни дуели меѓу фаворитите и тимовите од исти земји.

Македонскиот фудбал ќе има двајца репрезенти на денешната ждрепка, тоа се играчите на Динамо Загреб, Аријан Адеми и Стефан Ристовски. Динамо во двата натпревари го победи Краснодар.

Најмногу екипи во оваа фаза има Англија, три, по два тима имаат Италија, Шпанија и Украина

Молде, Виљареал, Арсенал, Глазгов Ренџерс, Ајакс, Гранада, Шахтјор Доњецк, Милан, Рома, Динамо Загреб, Олимпијакос, Манчестер Јунајтед, Динамо Киев, Славија Прага, Јанг Бојс, Тотенхем.

Осмина-финалните натпревари во Лига Европа на распоредот ќе бидат на 11 и 18.март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не шутнаа ниту едно слободно – Реал го победија Жалгирис

Објавено пред

Кошаркарите на Реал Мадрид го победија Жалгирис со 70:58 во Евролигата. Натпреварот ќе остане забележан во аналите бидејќи домашните играчи победија без изведено слободно фрлање.

Играчите на Жалгирис за 40 минути игра направија само 13 прекршоци. Домашниот тренер Пабло Ласо рекол дека никогаш во животот не видел натпревар во кој играчите на еден тим ниту еднаш не застанале на линијата за слободни фрлања.

По 26 коло, Реал со скор од 16 победи и 10 порази се наоѓаат на четвртото место, а Жалгирис се деветти со 14 победи и 12 порази.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Македонија37 минути

Засилено полициско обезбедување околу кривичниот суд, се чека пресуда за „Таргет-Тврдина“

Десетици полицајци се распоредени околу кривичниот суд, непосредно пред спроводот на обвинетиот Сашо Мијалков од куќен притвор. Речиси сите полицајци...

Свет1 час

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет1 час

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија2 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет13 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија15 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија16 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија18 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија23 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија23 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија23 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија24 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа24 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Досие