Контакт

Спорт

Лахоз ќе го суди мечот на сезоната во Ла Лига

Објавено пред

Матеу Лахоз ќе го суди мечот на сезоната во Ла Лига. Во сабота, Барселона ќе го пречека лидерот Атлетико Мадрид. „Јорганџиите“ ја предводат Ла Лига со 76 поени, два помалку имаат Реал и Барселона.

Лахоз не е омилен судија во Барселона. Тој во 2014 година го судеше дуелот на двата тима, во последното коло, кога Атлетико со ремито 1:1 ја освоија титулата. Тогаш од Барселона тврдеа дека при резултат 1:0, Лахоз, му поништил чист гол на Меси.

Лахоз требаше да го суди и „Ел Класико“, пред еден месец, но тогаш се откажа поради повреда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

И Бруно Фернандеш го поздрави Пандев: Никогаш не е само игра!

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед и на португалската репрезентација, Бруно Фернандеш, како и сите искрени фудбалски фанови се воодушеви од вчерашните емотивни сцени на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам, каде што се збогувавме со „Гранде“ Горан Пандев.

Фернандеш на социјалните мрежи го сподели видеото подготвено од официјалниот Твитер профил на ЕУРО 2020, со порака: „Никогаш не е само игра“ и со аплаузи за Пандев, против кого имаше чест да игра во Серија А додека беше фудбалер на Сампдорија и Удинезе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дури 11 репрезентации се во осминафиналето, само уште пет места

Објавено пред

По одигрувањето на последното трето коло во групите А, Б, Ц на ЕУРО 2020 ситуацијата околу тоа кој е во осминафиналето, а кој ќе го чека последното коло стана многу појасна, иако концептот со третопласирани екипи кои одат понатаму направи мала забуна.

Досега, сигурно осминафиналисти се Италија, Белгија, Холандија, Данска, Велс, Австрија, Чешка, Англија, Шведска, Франција и Швајцарија.

Во рејтингот на третопласираните ситуацијата е малку поинаква.

1.Швајцарија (4 поени, 3 меча, -1 гол-разлика) – веќе квалификуваи

2.Португалија (3 поени, 2 меча, +1 гол-разлика)

3.Украина (3 поени, 3 меча, -1 гол-разлика)

4.Финска (3 поени, 3 меча, -2 гол-разлика)

5.Шпанија (2 поени, 2 меча, 0 гол-разлика)

6.Хрватска (1 поен,  2 меча, -1 гол-разлика)

Во групите во кои веќе се завршени натпреварувањата – од А групата – Италија, Велс и Швајцарија (бидејќи веќе две третопласирани репрезентации Финска и Украина имаат послаб скор од нив), од групата Б, Белгија и Данска и од групата Ц, Холандија и Австрија.

Во групата Д, Чесите и Англичаните се во осминафиналето пред вечерашниот дуел, додека за третото место ќе се борат директно Хрватска и Шкотска.

Во групата Е, Шведска веќе е во осминафиналето пред утрешниот меч со Полска, додека Шпанија игра со Словачка и трите репрезентации имаат шанса за осминафинале.

На крајот во групата Ф, Франција има обезбедено место пред мечот со Португалија, исто како и Германија пред мечот со Унгарија.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50059-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50060-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Маунт и Чилвел во изолација до 28 јуни, не играат против Чешка

Објавено пред

Двоецот од Челси, Мејсон Маунт и Бен Чилвел нема да може да бидат дел од англиската репрезентација на вечерашниот меч со Чешка, откако властите решија да ги постават во изолација до 28 јуни поради контактот кој го имале со шкотскиот репрезентативец и соиграч од Челси, Били Гилмор.

Во бизарен развој на настаните, никој од шкотските репрезентативци кои биле во контакт со Гилмор по позитивнио тест на КОВИД-19 не е изземен од тимот, додека Англичаните ќе бидат без Чилвел и Маунт.

Зошто само не се изврши тест на КОВИД-19, по кој би биле или исклучени од тимот не е јасно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев и амбасадорите од Вишеградската група се надеваат на решение за деблокирање на интеграциите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, присуствуваше на работен појадок во организација на амбасадорите на земјите од Вишеградската Група (В4). Заев...

Македонија4 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија4 часа

БНР: Нема промена на позицијата на Софија

Прашањето за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ на Северна Македонија и Албанија се дискутира на Советот за општи...

Македонија4 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет4 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет5 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија6 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет7 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт18 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт19 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт19 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет1 ден

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Досие