Контакт

Спорт

Лајпциг падна Бохум, Волфсбург го испрати Штутгарт на последното место

Објавено пред

Фудбалерите на Бохум направија голем чекор кон опстанкот во Бундеслигата откако го совладаа Лајпциг со 1:0 во 25. коло.

dobivaj vesti na viber

Решавачкиот гол го постигна српскиот репрезентативец Ерхам Машовиќ во 48. минута.

Лајпциг имаше неколку одлични шанси на крајот од натпреварот, блескаше голманот Мануел Риман, а Андре Силва дури ја погоди стативата во третата минута од судиското надополнување.

По вториот последователен триумф, домашната екипа е 14. на табелата со 25 бодови, четири помалку од Херта која е во зоната за испаѓање, додека Лајпциг со 45 бодови се израмни на третото место со Унион Берлин и Фрајбург, овие два тим имаат натпревар помалку.

Хофенхајм на домашен терен ја победи Херта со 3:1, Волфсбург со 1:0 победи во Штутгарт и го закова домаќинот на последното место, додека Аугсбург и Шалке ги поделија бодовите играјќи 1:1.

Спорт

ГОГ ја доби данската битка, за во првото четврт-финале да налетаат на Барса!

Објавено пред

Во бурно осминафинале, ГОГ го совлада Алборг со 32:24, надминувајќи ја негативата од два гола (28:30) од првиот меч за пласман во четврт-финалето на Лигата на шампиони на ЕХФ.

dobivaj vesti na viber

Во своето прво четврт-финале во историјата за клубот од малиот дански град Гудме, со 1.000 жители, ќе играат со европскиот гигант и актуелен шампион Барселона.

ГОГ не го испуштија водството во текот на целиот меч, правејќи +4 на полувреме 15:11, а бидејќи им беше потребен триумф од само три гола разлика за пласман, не им дозволија на ривалите да се вратат во бурното второ полувреме. Симон Питлик беше убедливо најдобриот играч на ГОГ со 8 гола, додека Вернсдорф додаде 7.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ
Веспрем – Пик Сегед 38:33 (17:16), прв меч 36:23, вкупно 74:55
ГОГ – Алборг 32:24 (15:11), прв меч 28:30, вкупно 60:54

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ
Кјелце – Веспрем
Магдебург – Висла Плоцк
Барселона – ГОГ
Пари Сен-Жермен – Кил

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев го стопираше Јубанкс за полуфинале во Мајами

Објавено пред

Данил Медведев се пласираше во петто последователно полуфинале на АТП турнејата, откако ја стопираше фантастичната серија на Американецот Кристофер Јубанкс со 6:3/7:5 победа на Мајами опен. Следен противник на Русинот ќе биде или неговиот сонароник Карен Хачанов или Франциско Керундоло.

dobivaj vesti na viber

Медведев, кој е четврт носител во Мајами, има 22 победи во последните 23 меч, серија во која освои титули во Ротердам, Доха и Дубаи пред да загуби во финалето во Индијан Велс од Карлос Алкараз. 26-годишниот Американец Јубанкс, пак, е релативно анонимен тенисер кој успеа да влезе до четврт-финалето откако играше квалификции, а потоа ги елиминираше и Денис Кудла, Борна Чориќ, Грегоар Барер и Адријан Манарино.

Русинот доминираше во мечот, со 9 аса и 27 директни победнички топки во меч кој траеше 1 час и 29 минути.

Прикажи повеќе...

Спорт

Веспрем го запечати местото во четврт-финалето

Објавено пред

Веспрем беше подобар и во втората пресметка со својот унгарски ривал Пик Сегед стигнувајќи до убедлива 38:33 победа, за да се пласираат во четврт-финалето на Лигата на шампиони на ЕХФ. Следен противник за Сегед во битката за Фајнал фор ќе биде полскиот Кјелце.

dobivaj vesti na viber

Патникот во четврт-финалето беше познат и пред стартот на мечот, откако во првиот дуел на Сегед и Веспрем, попознатиот унгарски тим имаше победа од 13 гола разлика (36:23).

Сегед беа израмнет противник само во првите десетина минути игра, по што Веспрем дојде во водство од 6:5 и потоа не го испушти до крајот на мечот. Расмус Лауге постигна 9 гола за Веспрем, Гашпер Маргуч додаде 7 гола, додека на Сегед не им помогнаа 10-те гола на Иманол Гарсиандија.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ
Веспрем – Пик Сегед 38:33 (17:16), прв меч 36:23, вкупно
ГОГ – Алборг 20.45 ч., прв меч 28:30

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ
Кјелце – Веспрем
Магдебург – Висла Плоцк
Барселона – Алборг/ГОГ
Пари Сен-Жермен – Кил

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Ковачевски стигна во Белград, со Вучиќ и Брнабиќ излезе на прошетка покрај Сава

Премиерот, Димитар Ковачевски, стигна во официјална посета на Србија и заедно со неговата српска колешка, Ана Брнабиќ и српскиот претседател,...

Македонија8 часа

(Видео) Ги снема бомбите, одекнаа лажни вести за киднапирање и труење ученици, казните споро патуваат

Стивнаа бомбите во училиштата, но почнаа да одекнуваат лажни вести, кои еднакво ги вознемирија учениците, наставниците, родителите и јавноста. Казните...

Македонија11 часа

Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Вилма Русковска смета дека не е поразена со одлуката на дисциплинската комисија со која се бара нејзино разрешување од обвинителската...

Македонија13 часа

Министерот за правда жали што се дозволило да застари предметот против Мијалков

Жалам што се дозволи да застари уште еден предмет,, Титаник 2” и тоа за ист обвинет. Ваква е реакцијата на...

Македонија13 часа

Обвинителката Трајчева за казната: Не знам како е донесена таква одлука, јас во предметот немам постапувано

Обвинителката Ивана Трајчева не ја добила одлуката со која е казнета од Комисијата за утврдување дисциплинска одговорност, а поради претресот...

Македонија14 часа

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Повеќе од четири часа траела операцијата на Бојан Јовановски-Боки 13, кој остана речиси без желудник. Тој беше опериран од тим...

Македонија15 часа

(Видео) Најтежок облик на дискриминација утврден во две основни училишта: родители испишуваат деца за да не учат со Роми

Народниот правобранител констатирал зголемување од 20 проценти на покренати претставки за повреда на човековите права и слободи во споредба со...

Македонија17 часа

Спасовски за „бомбашите“: Има група, кога ќе имаме докази, ќе има и кривична

МВР продолжува со истрагата за откривање на лицата што се закануваа со бомби. Министерот Спасовски соопшти дека за сега не...

Македонија17 часа

Арсовска: Ниту можам ниту сакам да донесам одлука за отстапување на Универзалната, тоа ќе го направи Советот

Дали Град Скопје ќе ја отстапи Универзалната сала на Владата ќе одлучи Советот на Скопје, соопшти денес градоначалничката Данела Арсовска....

Македонија18 часа

Јовески за случајот со починатата Јана: Обдукцискиот наод го немаме, работиме со другите докази

Јавното обвинителство работи на расветлување на случајот со починатото малолетно девојче во битолската болница. Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески,...

Македонија19 часа

Нема да се преиспитува пресудата за „Јавна соба“ од Врховен суд, барањето е одбиено

Советот за казниви дела при Врховниот суд одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат...

Региони19 часа

СПЦ: Украина го прогонува православието

Српската православна црква објави дека владата во Украина врши притисок, насилство и прогон на Украинската православна црква, која е под...

Европа19 часа

Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници, кои ќе се борат во Украина

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата поврзана со војната во Украина. Руските...

Македонија19 часа

Во тек е операцијата на Боки 13; Адвокатот Туфегџиќ: Интервенцијата е животозагрозувачка

Во тек е операција на Бојан Јовановски-Боки 13 во болницата „Св. Наум Охридски“ – Скопје, дознава „Макфакс“. Тој утринава бил...

Свет20 часа

(Видео) Страшни сцени од Филипините: се запали траект со 250 патници, најмалку 30 лица загинаа

Се запали траект со 250 патници и членови на екипажот, најмалку 30 лица загинаа, а седум се водат за исчезнати...

Свет20 часа

Се урнаа два воени хеликоптера во Америка, има жртви

Два хеликоптера на американската армија Black Hawk се урнаа за време на тренинг-инцидент вчеравечер во округот Триг, Кентаки, соопштија тамошните...

Свет20 часа

Прв смртен случај од беснило на Нов Зеланд

Здравствените власти на Нов Зеланд денеска соопштија дека посетител од странство починал од беснило, па на тој начин оваа болест...

Свет21 час

Резников: Тенковска контраофанзива е можна во април или мај

Украина може да почне офанзива во април или мај, во која ќе се користат тенковите испратени од Западот, сугерира украинскиот...

Македонија1 ден

Децата на обвинителите и судиите скришум од јавноста си ги делеа дипломите

Во Врховниот суд, од страна на Академијата за судии и јавни обвинители денеска свечено беа доделени дипломите на синовите, ќерките,...

Македонија1 ден

(Видео) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат“, „Сложни доктори и во петок закопуваат“, со пароли се бараше правда во Битола

Со транспаренти „Секогаш во нашите срца Јаничка“, „Формалности ни го водат здравството“, „Какви реформи“, „Сите сме Јана“, „Купена диплома слугува...