Контакт

Спорт

Лалана за „Марка“: Во финалето на ЛШ во 2008-ма бев како зајак под рефлектори

Објавено пред

Актуелниот фудбалер на премиерлигашот Брајтон – Адам Лалана раскажа како се чувствувал во текот на финалниот меч од Лигата на шампионите што неговиот поранешен клуб Ливерпул го играше во 2018 година во Киев, против Реал Мадрид.

Лалана за „Марка“ раскажа дека откако влегол во игра, по повредата на Салах од страна на Рамос, никако не успевал да го пронајде своето место на теренот, едноставно не бил подготвен да игра.

„Ми беше многу страв, имав ужасна година поради повредата, само што се опоравив, имав одиграно само 15-тина минути во ПЛ, не бев во форма. Никому не можев да му пријдам, да се доближам, посебно не на Лука Модриќ. Само трчав по теренот. Се чувствував како зајак кон кој се вперени сите рефлектори. Ако сте играле фудбал знаете дека ништо не е полошо кога ќе ве стават во игра по 20 или 25 минути од почетокот на мечот. Доцнев во сите дуели, се задушив на теренот. Не стигнав да бидам возбуден дека играм финале на ЛШ, само внимавав да не бидам виновен за некој гол“ рече Лалана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Српскиот претседател ѝ објави војна на фудбалската мафија

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најавил дека државата ќе тргне во борба против организираниот криминал во српскиот фудбал.

„Тажен сум како се одвива финишот на првенството“, рекол Вуќиќ во гостувањето на телевизијата „Пинк“.

Српскиот фудбал, последните три недели, се наоѓа во центарот на вниманието, поради чудните резултати и серијата на победи во кои се наоѓаат тимовите кои се борат за опстанок во лигата.

„Сега ќе ви кажам, таа мафијашка банда, мести натпревари, поради пеалите кои се судат ни се смее целиот свет. Сите ќе ги уапсиме. Тоа е се што можам да ви кажам“, рекол српскиот претседател.

Тој иронично рекол дека во финишот на сезоната некои тимови играат на нивото на Манчестер сити и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иванишевиќ: Пит Сампрас ми уништи 20 години од животот

Објавено пред

Горан Иванишевиќ, тренерот на Новак Ѓоковиќ, открил дека Пит Сампрас му бил најтешкиот противник во текот на кариерата.

„Ми го уништи животот. Ми ги уништи сништата. Од него не можев да спијам“, рекол Иванишевиќ и дополнил.

„Во 1994 година, во полу-финалето на Вимблдон го победив Борис Бекер со 6/2, 7/6, 6/4. Тоа беше мојот најдобар меч на Вимблдон, можеби и во кариерата. Тогаш го „убив“ Борис. Играв неверојатно. Немаше шанси, а знаете што значеше Борис кога играше на тревната подлога. Се сеќавам дека по мечот, кога се ракувавме ми кажа: „Играше сјајно. Гледај да го освоиш турнирот“.

Во финалето во 1994 година Иванишевиќ играше против Смапрас.

„А потоа финалето и човекот кој ми уништи 20 години од животот. Господинот Сампрас. Играв навистина добро, но тој беше подобар. Првите два сета го доби во тај-брејк, а третиот со 6/0. Не играв лошо, но тој секогаш беше чекор пред мене. Наредната година имав нова шанса во полу-финалето, ме победи во пет сетови. Бев подобар, но тој ги доби клучните поени. Приказната се повторуваше одново и одново. Навистина сум горд што играв во ерата на Пит Сампрас. Бев втор зад Сампрас, можеби најдобриот тенисер во историјата. Сепак тој ми уништи 20 години од животот“.

Сампрас го победи Иванишевиќ и во финалето на Вимблдон во 1998 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо побарал тројца нови играчи, Мхитаријан ќе го напушти клубот

Објавено пред

Жозе Мурињо од наредната сезона ќе ја предводи Рома. Португалецот се враќа во Серија А, откаде замина како шампион со Интер во 2010 година.

„Скај спорт“, објави дел од плановите на Мурињо за летниот преоден рок. Според овој извор, челниците и Португалецот се договориле тимот да се гради полека, што значи дека во летниот преоден рок, Рома нема да троши многу пари.

Мурињо, од газдите побарал во летниот преоден рок во клубот да пристигнат голман, резервен напаѓач и централен играч во редот за врска. Ова значи дека Мурињо сериозно смета на Един Џеко, како прв напаѓач.

Веројатно е дека клубот ќе го напушти најдобриот играч на Рома оваа сезона, Хенрик Мхитаријан.

Ерменецот сезонава постигнал 11 голови и забележал 11 асистенции, но тој нема добро искуство со Мурињо.

Портигалецот го донесе Мхитаријан во Манчестер јунајтед, а 18 месеци како дел од трансферот на Алексис Санчез го испрати во Арсенал.

Договорот на Мхитаријан со Рома истекува по завршувањето на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија47 минути

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија2 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија2 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет3 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион3 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет3 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет3 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија4 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион16 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет17 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет17 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија18 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија19 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа22 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија22 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие