Контакт

Спорт

Ламаркус Олдриџ ги напушти Сан Антонио

Објавено пред

Ламаркус Олдриџ се подготвува да го напушти Сан Антонио. Тренерот на франшизата, Грег Поповиќ, пред мечот со Далас Маверикс, потврдил дека Сан Антонио спогодбено се разделиле со Олдриџ.

Сан Антонио имаат неколку опции за трејд на 35-годишниот кошаркар, а расплетот се очекува до крајот на неделата. Доколку трејдот не биде реализиран до 25.март, тогаш Сан Антонио ќе мора да му исплатат на Олдриџ 24 милиони долари, колку што му следува според договорот.

Во случај на вакво сценарио, Олдриџ, ќе замине како слободен играч и сам ќе може да бира каде ќе ја продолжи кариерата.

Олдриџ последниот натпревар за Сан Антонио, тим во кој играше шест сезони, го одиграл на 1.март. Без Олдриџ, Спарс имаат шест победи на последните осум натпревари.

Сезонава, Олдирџ, има просек од 13,7 поени, 4,5 скока и 1,7 асистенции.

Олдриџ, во 2006 година беше втор пик на драфтот. Го избраа Чикако Булс, а потоа преку Њујорк Никс го трејдуваа во Портланд, каде ги мина првите девет години од кариерата.

Спорт

Кин се враќа во Јувентус – Евертон имаат само еден услов

Објавено пред

Талентираниот напаѓач, Мојзе Кин, во летниот преоден рок би можел да се врати во Јувентус. Челниците на „страта дама“, стапиле во контакт со колегите од Евертон. Кин, сезонава, како позајмен играч од Евертон го носи дресот на ПСЖ.

„Газета дело Спорт“, тврди дека Јувентус имале сериозна намера да го вратат во клубот напаѓачот, кој пред две години за 30 милиони евра замина во Евертон.

Наводно, Јувентус, биле подготвени на Евертон да им понудат одредена сума на пари и еден играч (Арон Рамзи, Адријен Рабио, Федерико Бернанрдески). „Газета дело Спорт“, тврди дека менаџерот на „карамелите“, Карло Анчелоти, сакал размена Мојзе Кин за Мерих Демирал.

Кин и Демирал на фудбалскиот пазар се проценуваат на околу 50 милиони евра.

Мојзе Кин од почетокот на сезоната настапил на 33 наторевари за ПСЖ, постигнал 16 голови. Неговиот договор со Евертон истекува во јуни 2024 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вацке: За пет години потроши една милијарда, Гвардиола нема право да ги критукува другите

Објавено пред

Првиот човек на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке, во пресрет на четвртфиналниот реванш со Манчестер сити во Лигата на шампионите ја коментира минатонеделната изјава на Пеп Гвардиола дека Борусија троши многу пари за менаџерски провизии за да ги носи во клубот најголемите таленти.

Според официјалните податоци, минатата сезона во Дортмунд за менаџерски провизии издвоиле 10 милиони фунти повеќе од Манчестер сити.

„Во последните пет години потрошија речиси една милијарда на нови фудбалери. За пет години!? Кој уште има можност толку да потроши? Гвардиола нема право да ги критикува другите“, рекол Вацке и дополнил.

„Кога почна пандемијата, немавме никаков долг. Не должевме ниту едно евро. Поради тоа, сега сме во комфорна позиција. Не мораме да продаваме, тоа е важно за нас. Богатите клубови мора да разберат две работи доколу сакаат некој наш играч. Прво, немаат шанси и, второ, дека клубот ја одредува цената. Мора да знаат дека цената е таа и дека не постои ниту една друга. Нашето работење е јасно и поштено“.

Вацке потврдил дека Ерлинг Халанд и наредната сезона ќе го носи дресот на Дортмунд.

„Здодевни ми се тие прашања. Јас знам во чиј дрес ќе биде тој од 1 септември“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Оваа сезона ќе ми биде најтешка во кариерата

Објавено пред

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, тврди дека новата сезона, која започна пред две недели, ќе биде полна со предизвици. Британецот смета дека актуелната сезона ќе биде најтешката во неговата кариера.

Луис Хамилтон, сезоната ја започна со победата на Големата награда на Бахреин. Возачот на Мерцедес, во драматична трка, успеа да победи пред возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Според прогнозите овие двајца ќе водат голема борба за титулата оваа сезона.

„На почетокот на сезоната не знаете каде точно се наоѓата, тоа ми се допаѓа. Мислам дека оваа 2021 ќе биде најтешка за мене, но и за тимот. Сето ова ќе биде голем поттик за сите нас“, рекол Хамилтон.

Тој дополнил дека Мерцедес има уште многу простор за напредок.

„Секоја трка е нов предизвик, не е лесно да се биде на врвот. Тоа што сум освоил толку шампионски титули не значи дека се имам под контрола“, дополнил освојувачот на седум титули во Формула .

Прикажи повеќе...

Најново

Европа22 минути

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстразенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астразенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина и...

Македонија43 минути

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија3 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија3 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион3 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа4 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ4 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија6 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа7 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија17 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија18 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија20 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија21 час

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија24 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Досие