Контакт

Спорт

Лапорта: Барселона е како Ф1 болид без гориво и со запленет мотор

Објавено пред

На вечерашното итно собрание на Барселона, претседателот на клубот, Жоан Лапорта и потпретседателот задолжен за маркетинг, Жули Гују ги објаснија последните финансиски одлуки на клубот, со кои се надеваат дека ќе се надминат финансиските проблеми наследени од претходниот претседател, Жозеп Марија Бартомеу.

dobivaj vesti na viber

На распоред беа одобрувања на две главни одлуки – дозволување на еден или повеќе инвеститори да имаат малцинска сопственост во „Barça Licensing & Merchandising“, компанијата преку која ќе се води бизнисот на клубот, како и одобрување инвеститорите да добијат до 25 отсто од пруходите од ТВ-правата.

„Решаваме клучни работи кои влијаат на сегашноста и на иднината на нашиот клуб. Собранието е свикано со цел да се пронајдат решенија за подобрување на економската состојба на клубот, што е клуч за сите наредни планови. Кога пристигнавме се најдовме во многу компликувана финансиска ситуација и во мај не можевме да ги исплатиме платите. Инвеститорите бараа враќање на 200 милиони евра кои едноставно ги немавме. Бевме болни и денеска може да се зборува за Барселона како за Ф1 болид, но без гориво и со запленет мотор. Денеска бараме поддршка за економски препород, за Барса повторно да има свои пари со кои ќе ги врати долговите и ќе направи конкурентен тим“, изјави Лапорта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Синот и девојката на Борис Бекер навиваа за Ѓоковиќ

Објавено пред

Девојката на Борис Бекер, Лилијан де Карваљо Монтеиро, како и најстариот син на германската тениска легенда, беа на трибините на Вимблдон поддржувајќи го Новак Ѓоковиќ во првото излегување во јавноста откако Бекер беше осуден на затворска казна за измама.

dobivaj vesti na viber

54-годишниот Бекер беше осуден за криење на 2.5 милиони фунти за да избегне да плати долгови по неговото банкротирање во 2017 година, и беше осуден на двеиполгодишна казна затвор во април.

Посетата на мечот на Ѓоковиќ доаѓа како израз на мала благодарност кон српскиот тенисер, кој работеше со Бекер како тренер повеќе од три години, а по затворањето на Германецот, се понуди за било каква помош на Ноа и на целото семејство Бекер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ќе ја тужи Рома за откажувањето на учеството на Гампер трофејот

Објавено пред

Барселона преку соопштение се закани дека ќе ја тужи Рома барајќи отштета за нивното откажување на учеството на Гампер трофејот, традиционалниот меч за стартот на сезоната на каталонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Пријателскиот меч вообичаено е првиот на „Ноу Камп“ за каталонскиот клуб, и овојпат поканети беа Рома за меч на 6 август, кој би вклучувал и дуел на женските екипи на двата клуба. Но, Рома, објави дека се повлекува поради „потреба за менување на планот за летните пријателски мечеви“ за да се влезе во новата сезона со максимална подготвеност. Оваа одлука наиде на бес во Барселона.

„Барселона објавуваат дека Рома еднострано, без причина реши да се повлече од договорениот меч од Жоан Гампер трофејот на 6 август. Клубот работи на пронаоѓање на нови противници, а легалниот тим на клубот ја разгледува можноста за барање на отштета за Барселона и навивачите поради оваа неоправдана одлука“, се вели во објавата на Барса.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ловрен признава: Во Хрватска ми замеруваат што играм во Русија

Објавено пред

Хрватскиот ветеран Дејан Ловрен во интервју за руската „Мач ТВ“ признава дека на негова „сметка“ имало многу критику по одлуката да остане во Зенит Санкт Петерсбург и покрај руската инвазија на Украина.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот фудбалер на Ливерпул во интервјуто јасно зборува дека се чувствува добредојдено во Русија и дека планира да ги тужи тие во Хрватска кои го обвинувале.

„Воопшто не се двоумев дали ќе се вратам во Русија, иако Зенит нема да игра во европските натпреварувања. Не ја сфаќам таа одлука, бидејќи спортот и политиката треба да биат независни, а сега многу спортисти се неправедно казнети. Дури и параолимпијците, кои цел живот работеа на тоа да одат на Олимпијадата. Се работи за двојни станарди, но тоа не можеме да го смениме. Мораме да бидеме посилни оваа сезона. Имам тригодишен договор и планирам да го исполнам“, вели Ловрен.

За пораките од Хрватска, тој е јасен.

„Ситуацијата е тешка и за мене. Имаше голем притисок кон мене и некои луѓе сакаа да заминам. Не ми се допаѓа тоа. Немам ништо против Русија, тука супер ме примија и имам одлични пријатели. Секогаш сум прифаќал критики, но овојпат се премина кон непочитување лично кон мене и моето семејство. Има граница во тоа што ссмее да се изјави и затоа ќе одам на суд. Ако победам, ќе ги дадам парите на тие на кои навистина им се потребни“, вели Ловрен

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика9 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија10 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа11 час

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија11 час

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа11 час

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа12 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија15 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија15 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија15 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија16 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ16 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија16 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион18 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ19 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет19 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет20 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет20 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...