Контакт

Спорт

Лазаров со Нант против Барселона

Објавено пред

Европската ракометна федерација со ждрепка ги одреди полуфиналните двојки за завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Завршниот турнир и оваа година ќе се игра во „Ланксес арената“ во Келн. Единствениот репрезент на македонскиот ракомет, селекторот Кирил Лазаров, со Нант во полуфиналето ќе игра против Барселона.

Во второто полуфинале, ПСЖ, предводен од поранешниот тренер на Вардар и Македонија, Раул Гонзалес, ќе игра против Алборг.

Завршниот турни ќе се игра на 12 и 13 јуни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Попович на располагање ќе има „дрим тим“ вреден 2.6 милијарди долари

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација на САД делува импресивно кога ќе се види играчкиот кадар. Момците кои ќе го бранат олимпиското злато во Токио се „тешки“ 2.6 милијарди долари.

Порталот „Clutchpoints“ до овој податок дојде на основа на актуелните договори на НБА ѕвездите.

Во составот на Грег Попови се најдоа имињата на : Кевин Дурант, Демијан Лилард, Дејвин Букер, Џејсон Тејтум, Бредли Бил, Крис Мидлтон, Зек Левин, Бам Адебајо, Дрејмонд Грин, Џру Холидеј, Кевин Лав и Џерами Грант.

Конкуренцијата беше пеколна, список од 57 да се сведе на 12 имиња не е едноставно, па иако во составот ги нема Леброн Џејмс, Ентони Дејвис и Стеф Кари, сепак Американците се први фаворити за златото.

Планирано во составот на Попович беше да настапи и Џејмс Харден, но поради повреда отпадна. Ѕвездата на Феникс Санс, Крис Пол пак не е меѓу 12-те патници за Токио затоа што се уште игра плеј оф со „сонцата“

Прикажи повеќе...

Спорт

Матеус: Немам чувство дека Лев прави добра работа во моментов

Објавено пред

Легендарниот германски фудбалер, Лотар Матеус во разговор за „The Guardian” ги „пецна“ Англичаните потсетувајќи ги како завршија нивните две средби на големите натпреварувања. Во Италија 1990, на СП во полуфиналето „Панцерите“ славеа од белата точка, а 6 години подоцна, токму во Англија на ЕП исто на пенали славеа Германците, а тогаш трагичар беше актуелниот селектор на Гордиот албион“ – Герет Саутгејт.

„Ние сме секогаш добри кога доаѓа до пенали. Англија има шанса да го добие мечот по 90 или 120 минути, но ако се одлучува од белата точка, Германија ќе биде фаворит“ оценува Матеус.

Сепак, сегашниот состав и игрите кои Германија ги прикажа во групната фаза не се по мерак на Матеус.

„Немам чувство дека Лев прави добра работа во моментов, како што имав впечаток во 2014 година кога го освоивме СП. Тој постојано прави некои промени, менува играчи, го менува системот на игра. Џошуа Кимих на трите натпревари играше на 4 позиции, веќе никој не се чувствува сигурно во тимот, нема самодоверба кога нешто постојано се менува“ смета Матеус.

Од друга страна, тој има многу високо мислење за репрезентацијата на Англија.

„Мислам дека нема причина за песимизам на Островот. Англија има убава иднина. Пред 3 години играше полуфинале на СП, има фантастични играчи кои играат во најдобрите клубови во земјата. Ја почитувам оваа селекција, ако игра на максимум, може да ја победи Германија“ вели Матеус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити руши британски рекорд – Грилиш се сели во Манчестер за 100 милиони фунти

Објавено пред

Шампионот во Премиерлигата, Манчестер Сити е подготвен да плати околу 100 милиони фунти за играчот од среден ред на Астон Вила, репрезентативецот Џек Грилиш. Тоа би бил британски рекорд ако се знае дека Јунајтед во 2016 година за доведувањето на Пол Погба плати нешто помалку од 90 милиони евра.

Грилиш во моментов со „Гордиот албион“ го очекува осминафиналниот дуел против Германија.

25-годишниот фудбалер за Вила има одиграно 213 натпревари, а притоа постигнал 32 гола.

За Англија настапил на 9 меча.

„ЕСПН“ пишува дека Сити и покрај интересот за Грилиш, не се откажува од доведување на Хари Кејн. Неговиот трансфер би чинел околу 150 милиони фунти.

Од играчите кои се споменуваат дека се на излезна врата од „Итихад“ се Бернардо Силва и Рахим Стерлинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Од 1 јули се укинуваат тарифите за роаминг меѓу земјите од Западен Балкан

Oд следниот месец се укинат тарифите за роаминг за граѓаните од земјите од Западен Балкан (Македонија, Србија, Црна Гора, Босна...

Економија2 часа

Околу 50 милиони евра годишно од еколошката такса ќе одат на проекти за зелен развој, велат од Владата

Формираме посебен фонд за средствата од еколошка такса со кој ќе обезбедиме подобри услови за зелен развој, истакнаа вицепремиерот Фатмир...

Европа2 часа

(Видео) Торнадото уништи 2.000 куќи во Чешка, објавени снимки со дрон од погодените области

Торнадото што синоќа опустоши седум села на југот oд Чешка и однесе најмалку пет човечки животи, според премиерот Андреј Бабиш,...

Регион3 часа

(Видео) Рама: Почнавме да се навикнуваме на фактот дека ЕУ не си ги исполнува ветувањата

Еди Рама стои зад критиките кон ЕУ што ги кажал деновиве, зашто Унијата не успева да ги исполни сопствените ветувања. Ова...

Македонија6 часа

Обвинителката Фетаи повредена во сообраќајка во скопски Чаир

Обвинителката Фатиме Фетаи е повредена откако синоќа околу полноќ имала сообраќајна несреќа во скопски Чаир. Во Градската општа болница „Свети...

Македонија6 часа

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Македонија7 часа

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа8 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет22 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија24 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија1 ден

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија1 ден

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион1 ден

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија1 ден

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија1 ден

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Досие