Контакт

Спорт

ЛЕ: Супер деби-гол на Едегард за Арсенал, голема победа во Грција

Објавено пред

Арсенал успеа да направи предност уште во првиот натпревар од осминафиналето на Лига Европа, враќајќи се за 3:1 победа кај Олимпијакос, а Тотенхем, Рома и Гранада со убедливи победи на домашен терен помирно ќе ги чекаат реваншите.

Мартин Едегард, „позајмицата“ од Реал Мадрид, го постигна својот прв гол во дресот на „топчиите“, со сензационален удар од над 25 метри во 34. минута од мечот на „Јоргос Караискакис“, но во 58. минута од мечот, мароканскиот ветеран Јусеф Ел-Араби израмни по „колапсот“ на одбраната на тимот на Микел Артета. Сепак, во 78. минута по одличното нафрлање на Вилијан, Габриел Магаљаеш со глава успеа да донесе 2:1 водство за гостите, пред само шест минути подоцна Мохамед Елнени да го зголеми водството на 1:3.

Нивниот лондонски ривал, Тотенхем, пак, е на добар пат да стави крај на евро-сезоната од соништата на Динамо Загреб, откако ќе патува во Хрватска со 2:0 предност од првиот меч. Хери Кејн во 25. и 75. минута стрелаше за тимот на Жозе Мурињо за мирен реванш. Рома исто така ги очекува мирно гостување кај Шахтјор, откако со 3:0 го совладаа украинскиот клуб. Лоренцо Пелегрини, Стефан Ел Шарави и Џанлука Манчини донесоа убедливо водство за тимот на Пауло Фонсека, кој може да биде загрижен само поради повредата на Хенрик Мхитарјан. Шпанска Гранада, која исто така има евро-сезона каква што можеше да посакува, има 2:0 предност против норвешкото изненадување Молде по првиот меч.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Од 21.00 ч. играа:

Рома – Шахтјор Доњецк 3:0

Гранада – Молде 2:0

Олимпијакос – Арсенал 1:3

Тотенхем – Динамо Загреб 2:0

Од 18.55 играа:

Манчестер јунајтед – Милан 1:1

Ајакс – Јанг Бојс 3:0

Динамо Киев – Вилјареал 0:2

Славија Прага – Ренџерс 1:1

Спорт

Серхио Рамос позитивен на вирусот Ковид-19

Објавено пред

Серхио Рамос имал позитивен резултат на последното тестирање на вирусот Ковид-19. Информацијата, со кусо соопштение ја потврди неговиот клуб, Реал Мадрид.

Рамос, поради повредата на мускулот на левата нога не тренира од 1.април. Последниот натпревар што го одиграл за Реал, бил осмина-финалниот реванш со Аталанта во Лигата на шампионите, на 16.март.

Потоа одиграл 50 минути за Шпанија, во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. 35-годишникот одиграл едно полувреме против Грција и пет минути против Косово.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиоренитина бара 60 милиони евра за Влаховиќ

Објавено пред

Младиот српски напаѓач од Фиорентина, Душан Влаховиќ, игра брилијантна сезона, има постигнато 20 голови, со што привлече вниманието на големите клубови. Италијанските медиуми пипуваа за интересот на Јувентус, Рома, Милан, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид и Ливерпул.

Сопственикот на Фиоренина, Роко Комисо, нема да го попречи евентуалниот трансфер, но само под услов некој да плати 60 милиони евра за Влаховиќ.

Италијанските медиуми тврдат дека оваа сума можат да ја платат Јувентус и Ливерпул.

Душан Влаховиќ има 21 година, тој е првиот играч роден по 2000 година кој во Серија А успеал да постигне 20 голови. Исто така тој е еден од четворицата фудбалери, родени по 2000 година, што успеале да постигнат најмалку 20 голови во едно од петте најсилни национални првенства во Европа.

Покрај Влаховиќ до оваа бројка стигнале Ерлинг Халанд, неговиот соиграч Џејдон Санчо и Мојзе Кен.

Влаховиќ на последните 19 натпревари има постигнато 14 голови, а на последните 324 одиграни минути шест пати бил стрелец.Прикажи повеќе...

Спорт

„Ла Република“: Алегри поради Роналдо заминал од Јувентус

Објавено пред

Масимилијано Алегри, кој Јувентус, освои пет трофеи во низа во Серија А и два пати играше во финалето во Лигата на шампионите, клубот го напушти во 2019 година. Тогаш на неговото место Јувебтус го ангажираше Маурицио Сари. Тој ја продолжи низата на Алегри, ја освои Серија А, но Јувентус не импресионираше со стилот, поради што и дој доби отказ. Јувебтус сезонава во предводи Андреа Пирло.

Јувентус, сезонава, нема да ја одбрани титулата, која ја освојуваше во последните девет години. Тимот на Пирло, нема континуитет, игра по системот топло-ладно, а и атмосферата во соблекувалната не е сјајна.

Медиумите два дена пишуваат за испадот што го направил Кристијано Роналдо, по завршувањето на натпреварот со Џенова и потоа во соблекувалната.

Според „Ла Република“, токму поради Роналдо, Алегри во 2019 година добил отказ. Трофејниот тренер на Јувентус, побарал од челниците да го продадат Роналдо.

„Морате да го продадете Роналдо, поради него не можат да напредуваа клубот и тимот“, бил советот на Алегри.

Претседателот на клубот, Андреа Ањели, сепак решил да не го послуша овој совет, туку му врачи отказ на Алегри. Она што е интересно, Алегри останал во пријателски односи со Ањели и тој најчесто се поврзува со Јувентус, доколку Пирло добие отказ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија2 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ2 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа2 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет4 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија4 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет4 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион4 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа5 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет6 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион17 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет18 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ20 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија21 час

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет22 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија24 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија1 ден

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Досие