Контакт

Спорт

Сензационално селекторско деби на Лазаров – првпат падна светскиот шампион Данска!

Објавено пред

Тренерското деби на Кирил Лазаров не можеше да помине подобро – во Скопје падна големата Данска, актуелниот светски шампион, во фантастичен натпревар во кој постојано ја имавме контролата и стигнавме до 33:29 победа во квалификациите за Европското првенство, заддржувајќи ја првата позиција по три натпревари и три победи. Ова е прва победа на Македонија над секогаш незгодните и опасни Данци.

Резултатот сигурно носи нов оптимизам во македонскиот ракомет, посебно бидејќи доаѓа по, за наши стандарди, лошиот настап на Светското првенство во Египет, каде што се покажаа сите слабости во нашата игра. Враќањето на Филип Миркуловски во репрезентацијата очигледно беше вистински потег, бидејќи неговото искуство се гледаше во мечот со силните Данци.

Повратникот Дејан Манасков, Филип Талевски и Филип Кузмановски постигнаа по пет гола за Македонија, селекторот Лазаров уфрли четири, како и Стојанче Стоилов, додека за Данците најдобар беше Микел Хансен со дури 11 гола.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2020, ГРУПА 7

Македонија – Данска 33:29 (17:13)

Финска – Швајцарија 19:32 (8:15)

Табела: 1.Македонија 6, 2.Данска 4, 3.Швајцарија 2, 4.Финска 0

Фото: ЕХФ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Обамејанг заболел од маларија!

Објавено пред

Капитенот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, откри дека боледува од маларија, откако не беше дел од тимот на „топчиите“ за мечот од четврт-финалето на Лига Европа против Славија Прага.

Обамејанг го пропушти и мечот со Шефилд јунајтед во текот на викендот, по што 31-годишниот Габонец откри дека заболел додека бил на интернационалната пауза со својата репрезентација.

„Момци, благодарам за сите пораки и повици. За жал, добив маларија додека играв за репрезентацијата на Габон пред неколку недели. Неколку дена сум во болница, но се чувствувам подобро благодарение на докторите кои бргу интервенираа. Не се чувствував најдобро последните неделни, но ветувам дека ќе се вратам уште посилен. Сега ги гледам моите момци. Ајде Арсенал!“, напиша Обамејанг со фотографија од болничкиот кревет.

Обамејанг досега има пропуштено седум натпревари на Арсенал оваа сезона, и речиси сигурно нема да игра на следните два натпревари од Премиер лигата против Фулам и Евертон. Тој има 14 гола во 33 меча оваа сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сите“ го сакаат Халанд, но никој не сака да му даде плата од 35 милиони евра

Објавено пред

Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани за Ерлинг Халанд, како и неколку премиерлигаши, но никој од нив не е подготвен да ја исполни желбата на Норвежанецот и неговиот агент Мино Рајола за годишна плата од 35 милиони евра.

Околу 20-годишниот напаѓач на Борусија Дортмунд многу се пишуваше оваа сезона, а Рајола заедно со неговиот татко, Алф-Инге, беа на преговори со Барселона и Реал Мадрид, каде што се зборувало за можен трансфер. Во Мадрид, тие разговарале со генералниот директор Хозе Анхел Санчез, а во Барселона со претседателот Жоан Лапорта, но по крајот на овие разговори не е планиран приод од двата клуба, ниту понуда за големи суми.

Според порталот „Гол“, еден англиски премиерлигаш пред неколку месеци почнал преговори со луѓето на Халанд, но веднаш се откажал по дознавањето на астрономската сума. Реал и Барса, исто така се свесни дека во сегашната економска ситуација без навивачи на трибините, ваков потег е едноставно невозможен. Оттаму тие очекуваат значително намалување на барањата за да се реализира трансфер, посебно бидејќи ќе мора да им се плати и висока сума на Борусија Дортмунд.

И во Дортмунд се смирени, првично бидејќи имаат договор со Халанд до 2024, кој вклучува и клаузула за прекин во 2022 со отштета од 75 милиони евра. Тие се сигурни дека нема да го продадат Халанд дури и да не обезбедат место во ЛШ и единствено што може да ги премисли е понуда до 150 милиони евра, која исто така е тешко дека ќе пристигне. Борусија смета дека со преговорите со Џејдон Санчо минатото лето, кога Манчестер јунајтед неколку пати се обиде да стигне до договор, покажале дека нема да ги даваат своите таленти на „попуст“.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИА сакаат да го „скротат“ Хамилтон – нови правила за границата на патеката

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) пред втората трка од Ф1 шампионатот, Емилија-Ромања ГП во Имола објави „објаснувања“ за придржување на границите на патеката по контроверзите во Бахреин, каде што Луис Хамилтон и Мерцедес повеќе пати излегуваа надвор од патеката за да добијат предност.

Хамилтон излегуваше надвор од патеката барем 29 пати, пред стјуардите во Бахреин да дадат наредба за придржување на границите на патеката по половина трка. Контроверзите не завршија тука, откако Макс Ферстапен во Ред бул го помина Хамилтон на истата кривина, пред да му биде наредено да ја вратат позицијата.

ФИА затоа објави детални правила за границите на патеката, со кои ако возач излезе надвор од границите три пати, ќе добие црно и бело знаме (неофицијален жолт картон во Ф1), а потоа за секој нареден прекршок стјуардите ќе одлучуваат за казната. Кривините кои ќе се надгледуваат во Имола се 9-тата, 13-тата и 15-тата, иако нема обврска на последната кривина, каде што минатата година речиси сите возачи излегуваа целосно надвор од патеката.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија6 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија7 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа8 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија11 час

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион12 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион13 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа13 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет13 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија14 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија1 ден

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион1 ден

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија1 ден

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Досие