Контакт

Спорт

Леброн Џејмс стана најдобриот стрелец во историјата на НБА

Објавено пред

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, се запиша во историјата на НБА-лигата како најефикасен играч.

dobivaj vesti na viber

Триесет и осумгодишниот Американец постигна 36 поени на натпреварот со Оклахома одигран изутринава во Лос Анџелес. Леброн сега има 38.388 поени на своето конто. Тој го собори рекордот на Карим Абдул-Џабар од 38.387 поени во текот на неговата кариера.

Карим Абдул-Џабар ги постигна своите последни поени во регуларниот дел од сезоната во НБА на 24 април 1989 година, кога Леброн имаше само 4,5 години.

Леброн Џејмс ги постигна првите поени во НБА на 30 октомври 2003 година. Му требаа 19,5 години да го собори рекордот на Џабар.

Абдул-Џабар лично му оддаде почит на Џејмс со тоа што дојде на натпреварот во Лос Анџелес и присуствуваше на еден од најголемите настани во историјата на НБА.

Леброн Џејмс имаше просек од 27,1 поен на 1.367 натпревари за 19 години со Кливленд Кавалирс, Мајами Хит и Лејкерс.

Тој одамна стана единствениот играч со 30.000 поени, 10.000 скока и 10.000 асистенции, па ќе видиме дали ќе успее да стигне до уште поимпресивната статистика од 40.000 + 10.000 + 10.000.

Инаку, ЛА Лејкерс загубија од Оклахома со 133:130 и со биланс од 25 победи и 30 порази се на 13. место во Западната конференција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ракометна сензација – Алкалоид го победи Вардар 1961

Објавено пред

Дебитантот во ракометната Супер лига, екипата на Алкалоид приреди сензација во рамките на шестото коло. Екипата која од клупата ја предводи Кирил Лазаров го победи актуелниот шампион Вардар 1961 со 22:21 и внесе дополнителна неизвесност во борбата за шампионската титула.

dobivaj vesti na viber

Вардар 1961, неколку дена по големата победа над Еурофарм Пелистер, доживеа пораз поради кој може да остане без шампионската круна.

Младиот тим на Алкалоид одигра блескаво прво полувреме, во кое Вардар целосно потфрли, а избраниците на Лазаров, карактер покажаа во самиот финиш кога го одбија налетот на Вардар и по водството на црвено-црните 20:21, постигнаа два гола со кои го поставија конечниот резултат.

Голманот Трајковски со 14 одбрани се истакна кај Алкалодид, во чии редови најефикасен беше Серафимов со седум гола. Ист број на голови на спротивната страна постигна Манасков.

Вардар 1961 се уште е лидер на табелата има 21 бод, три повеќе од Еурофарм Пелистер и Алкалоид. Пелистер утре ќе го одигра натпреварот од оваа рунда.

Фото/ facebook.com/rkalkaloid

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот тренер на Севилја дебитираше со победа во Кадиз

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја, како гости, го победија Кадиз со 2:0 во 27. коло од шпанската Ла Лига.

dobivaj vesti na viber

Новиот тренер Хозе Мендилибар со победа дебитираше на клупата на Севилја. Екипата од „Рамон Санчез Писхуан“ се искачи на 13.место на табелата, со 31 поен, но се уште е блиску до опасната зона.

Кадиз останаа на 16.место со 28 поени.

Натпреварот во Кадиз беше решено во вториот дел. Севиља поведе во 51. минута со голот на Окампос, а Ен Несири го постави конечниот резултат во 74. минута.

Претходно, Хетафе освои важен бод во брбата за опстанок на гостувањето во Билбао. По ремито (0:0) на „Сан Мамеш“, Хетафе остана на 14.место со 30 бода, Атлетик Билабо се седми со 37 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новицки, Гасол и Паркер во Куќата на славните

Објавено пред

Поранешните европски кошаркари Дирк Новицки, Пау Гасол и Тони Паркер се избрани за влез во Куќата на славните на НБА, соопшти оваа институцијата. Свечената церемонија е закажана за 12 август во Спрингфилд, Масачусетс.

dobivaj vesti na viber

Покрај овие тројца, во Ќуќата на славните ќе влезат и Двејн Вејд, Грег Попович и Беки Хамон.

Германецот Новицки е шестиот најдобар стрелец во историјата на НБА (31.560 поени во 1.522 натпревари) во регуларниот дел од сезоната. Тој е првиот Европеец избран за најдобар играч во регуларниот дел од сезоната во 2007 година. Во 2011 година со Далас ја освои шампионската титула.

Шпанецот Гасол со ЛА Лејкерс двапати ја освои шампионската титула во 2009 и 2010 година. Неодамна ЛА Лејкерс го повлече неговиот дрес со број 16. Со репрезентацијата на Шпанија освои една титула светски шампион (2006) и три титули на Европско првенство (2009, 2011, 2015 година).

Французинот Тони Паркер освои четири шампионски титули во НБА со Сан Антонио (2003, 2005, 2007, 2014 година). Тој е првиот европски играч избран за МВП на финалето во 2007 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ4 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија5 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија6 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија8 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија8 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија11 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет12 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија13 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија13 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет14 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ1 ден

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...