Контакт

Спорт

Лејкерси ја добија класиката во Бостон, ниту Дончиќ не го спаси Далас

Објавено пред

Во најсилната кошаркарска светска лига ноќеска се одиграа 8 натпревари.

ЛА Лејкерс како гостин славеше победа на за нив секогаш незгодниот терен во Бостон благодарејќи на Ентони Дејвис кој се врати по кратката пауза поради повреда. „Езерџиите“ славеа триумф со 96-95, а Дејвис постигна 27 поени и имаше 14 скока. Покрај него, 21 поен постигна Леброн Џејмс, а кај Бостон Џејсон Татум броеше до 30. Веднаш зад него беше клупскиот колега Џејлен Браун со 28 поени.

Демијан Лилард направи шоу во Чикаго откако „биковите“ ги спакува со 2 тројки за помалку од 9 секинди и на Треилблејзрси им донесе победа од 123-122 иако неговиот тим на 11.5 секунди до крајот имаше -5.

Лилард мечот го заврши со 44 поени, додека Енес Кантер додаде 22 поени со 11 скока.

Кај Чикаго најефикасен беше Лари Мерканен со 31 поен.

Далас се наоѓа во црна серија. Маверикси синоќа го доживеаја петтиот пораз во низа и паднаа на 13-то место на Западот. Овојпат подобри од нив беа Феникс Санс со 111-105.

Крис Пол беше најдобар кај „сонцата“ со 29 поени и 12 асистенции, а и Деандре Ејтон придонесе со дабл-дабл ефект, 18 поени и 17 скока.

Кај „телињата“ Лука Дончиќ постигна 29 поени, а Тим Хардавеј Јуниор 19.

Ова се сите ноќешни резултати:

Шарлот – Милвоки 126-114
Чикаго – Портланд 122-123
Мајами – Сакраменто 105-104
Њу Орлеанс – Хјустон 112-126
Бостон – ЛА Лејкерс 95-96
Сан Антонио – Мемфис 112-129
Далас – Феникс 105-111
Голден – Стејт – Детроит 119-81©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Звезда со десет играчи го намачи Милан, евро-бламажа на Лестер и Баер

Објавено пред

Црвена звезда успеа да го натера Милан да се „тресе“ на „Сан Сиро“ до последните минути, откако и со 10 играчи ги заддржаа на 1:1 и не одат во осминафиналето на Лига Европа само бидејќи Милан даде повеќе голови на првиот нерешен меч во Белград (2:2).

Динамо Загреб пак, вторпат го совлада Краснодар, овојпат со 1:0 на „Максимир“ за да покажат дека се најсериозниот клуб од поранешна Југославија во евро натпреварувањата. „Големите“ Лестер и Баер Леверкузен пак, се простија од натпреварувањата со домашни порази од помали противници – Баер пак загуби од швајцарскиот Јанг бојс (0:1), додека Лестер доживеа домашна катастрофа против Славија Прага и пораз од 0:2.

Милан во Белград имаа водство до последните моменти од мечот, но овојпат не се повтори драмата. Френк Кеси уште во деветтата минута ги донесе „росонерите“ во водство со гол од пенал, пред Бен во 24. минута од мечот со убав удар да го измами Џиџи Донарума.

Во второто полувреме гостите имаа неколку убави шанси, како таа на Марко Гобељиќ, кога утна празен гол, за во 70. минута да останат со играч помалку по црвениот картон за истиот фудбалер.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Милан – Црвена звезда 1:1, прв натпревар 2:2, вкупно 3:3, Милан одат понатаму поради гол во гости

Манчестер јунајтед – Реал Сосиедад 0:0, прв натпревар 4:0, вкупно 4:0

Динамо Загреб – Краснодар 1:0, прв натпревар 3:2, вкупно 4:2

Рома – Брага 3:1, прв натпревар 2:0, вкупно 5:1

Баер Леверкузен – Јанг бојс 0:1, прв натпревар 3:4, вкупно 3:6

Клуб Бриж – Динамо Киев 0:1, прв натпревар 1:1, вкупно 1:2

Лестер – Славија Прага 0:2, прв натпревар 0:0, вкупно 0:2

ПСВ Ајндховен – Олимпијакос 2:1, прв натпревар 2:4, вкупно 4:5

МИЛАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ДИНАМО ЗАГРЕБ – КРАСНОДАР

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – РЕАЛ СОСИЕДАД

ЛЕСТЕР – СЛАВИЈА ПРАГА

ПСВ АЈНДХОВЕН – ОЛИМПИЈАКОС

Прикажи повеќе...

Спорт

Луда драма меѓу Флензбург и ПСЖ

Објавено пред

Флензбург за малку ќе пропуштеше предност од 9 гола разлика (19:10) на полувреме, за на крајот да стигне до 28:27 победа над Пари Сен-Жермен за да се одвои на второто место на табелата во групата А во ЕХФ Лигата на шампиони, додека Кјелце победи кај Сегед со 30:26 за да остане на првото место.

Бундеслигашот имаше неверојатно прво полувреме, во кое апсолутно го декласираше тимот на Раул Гонзалез, меѓутоа ПСЖ кои пристигнаа во Германија со низа од пет победи во ЛШ, се вратија и го однесоа натпреварот во трилер завршница.

На 33 секунди пред крајот, ПСЖ со голот на Недим Ремили успеа да дојде на 27:28, а потоа Флензбург незамисливо да ја загубат топката. Ремили во брзата контра ја погоди само стативата.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пик Сегед – Кјелце 26:30 (14:14)

Флензбург – Пари Сен-Жермен 28:27 (19:10)

Табела: 1.Кјелце 19, 2.Флензбург 17, 3.ПСЖ 12, 4.Мешков 11, 5.Сегед 10, 6.Порто 8, 7.Вардар 6, 8.Елверум 5.

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Алборг 27:29 (15:14)

Нант – Кил 24:24 (12:9)

ППД Загреб – Веспрем 28:35 (11:17)

Табела: 1.Барселона 26, 2.Веспрем 17, 3.Алборг 14, 4.Кил 12, 5.Мотор 12, 6.Нант 11, 7.Целје 6, 8.Загреб 0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан: Ил Феномено е најдобриот, кај Леброн не ми се допаѓа политиката

Објавено пред

Секогаш кога Златан Ибрахимовиќ ќе има интервју, има мал милион на извадоци кои можат да се направат наслов. Така и последното интервју со шведската „Дискавери“, за кое зборуваше зошто (оригиналниот) Роналдо е најдобриот на сите времиња и зошто не му се допаѓа НБА „кралот“ Леброн Џејмс.

„Секогаш им велам на тие со кои играм – Роналдо е фудбал. Тој Роналдо е поим за фудбалот. Начинот на кој се движеше, на кој ја прескокнуваше топката, тие неверојатни истрчувања. Според мене, нема подобар играч во историјата. Тука нема сомнеж“, вели Ибрахимовиќ.

Но, не сите спортски херои му се по вкусот на Швеѓанецот.

„Тоа што го прави Леброн Џејмс е феноменално, но не ми се допаѓа кога луѓето со одреден ‘статус’ решаваат да зборуваат за политика. Прави го тоа во што си добар. Играм фудбал бидејќи сум најдобар во тоа. Да бев политичар, ќе терав политика. Тоа е првата грешка што ја прават славните луѓе кога ќе станат славни. Подобро е да се држиш на страна од другите работи и да го правиш тоа во што си добар“, објаснува Златан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет11 час

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија14 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија15 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија17 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија21 час

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија22 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија22 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија22 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа22 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион23 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Досие