Контакт

Спорт

Леклер со пол-позиција во Сингапур, Хамилтон втор, Фетел трет

Објавено пред

Возачот на Ферари, Шарл Леклер помалку изненадувачки ја освои пол-позицијата за трката за Големата награда на Сингапур.

Иако очекувањата беа дека Луис Хамилтон од Мерцедес е фаворит уштершната трка да ја започне од првата позиција, сепак Британецот денешните квалификации ги заврши како втор.

Трет на утрешната трка во Сингапур ќе стартува клупскиот колега на Леклер, Германецот Себастијан Фетел. Од вториот стартен ред, како четврти трката ќе ја започне Макс Ферстапен од Ред Бул.

Валтери Ботас ќе стартува петти, а вториот возач на Ред бул, Александер Албон – шести.

Првата десетка ја дополнуваат Саинц, Рикардо, Хулкенберг и Норис.

Утрешната трка во Сингапур која ќе започне во 14 часот е 15-та во Ф1 календарот за годинава.

Во генералниот пласман Хамилтон е со 284 бода, втор е Ботас со 221, додека трет е Ферстапен со 185 бода.

Спорт

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Објавено пред

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова и двајца од Шкендија биле позитивни на вирусот Ковид-19.

Ренова и Шкендија ги откажале тренинзите, заразените добиле инструкции да останат во изолација, а клубовите чекаат понатамошни инструкции од Институтот за јавно здравје и Фудбласката федерација на Македонија.

Информацијата дека има заразени во Ренова и Шкендија на својата „Фејсбук“ страница ја сподели Синдикатот на фудбалери на Македонија.

„Денес за жал немаме убава вест. По вчерашните тестирања во двата тетовски клуба ФК Ренова и ФК Шкендија имаме позитивни случаеви на Ковид-19.

По повторената анализа во лабораторијата на „Аџибаден Систина“ за жал имаме позитивни случаеви. Информацијата ја имавме уште касно синоќа но чекавме повторена анализа.

Затоа денешните тренинзи на овие два клуба беа откажани.

Имињата на заразените се уредно доставени до ФК Ренова и ФК Шкендија во текот на денот. Позитивните на Ковид-19 веднаш ќе бидат ставени во самоизолација и домашен карантин.

Четворица позитивни има во таборот на ФК Ренова и двајца во таборот на ФК Шкендија.

Утре продолжуваме со тестирање и на другите тимови од Првата македонска лига.“

фото/facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Спорт

Ограбен домот на Марез – крадците украле часовник од 230.000 фунти

Објавено пред

Крадци влегле во домот на фудбалерот на Манчестер сити Ријад Марез. Според англиските медиуми крадците однеле часовници и 50.000 фунти.

Марез останал без скапоцениот часовник од колекцијата „Ришар Мил“ вреден 230.000 фунти. Исто така разбојниците однеле два часовника „Ролекс“ секој вреден по 50.000 фунти.

Неодамна беше ограбен и фудбалерот на Тотенхем Деле Али. И од неговиот дом бил украден часовник „Ришар Мил“ вреден 150.000 фунти.

За разлика од Деле Али кој во моментот на грабежот бил во својот дом и добил неколку удар од крадците, во домот на Марез кога бил извршен грабежот немало никој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сагата – Икарди од Интер во ПСЖ

Објавено пред

Интер и ПСЖ го официјализираа трансферот на Мауро Икарди. Интер соопшти дека „светците“ за 26 годишниот Аргентинец платиле 58 милиони евра. Икарди потпишал четири годишен договор.

ПСЖ решија да го задржат Аргентинецот бидејќи Единсон Кавани како слободен играч ќе го напушти Париз.

Икарди од почетокот на сезоната беше позајмен во ПСЖ. За овој клуб одигра 31 натпревар на кои постигна 20 голови.

„Фудбалскиот клуб Интер сака да соопшти дека Мауро Икарди се пресели во ПСЖ. Клубот му се заблагодарува на фудбалерот за шестте одлични години кои ги помина во Интер. Му посакуваме сѐ најдобро во иднина“, се наведува во соопштението на Интер.

Икарди стана играч на Интер во 2013 година кога на Сампдорија клубот и плати 13 милиони евра.

Аргентинецот за Интер одиграл 219 натпревари на кои постигнал 124 гола.

Инаку, пред да биде официјализира трансферот медиумите објавија дека Интер вметнале клаузула во договорот според која ПСЖ ќе треба да им платата дополнителни 15 милиони евра доколку во наредните месеци го продадат на клуб од Серија А.

„Италијанска клаузула“ во договорот на Икарди

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија2 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија2 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет5 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија5 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет5 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија6 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија6 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија23 часа

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија23 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија24 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија1 ден

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија1 ден

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет1 ден

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија1 ден

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија1 ден

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 ден

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Досие