Контакт

Спорт

Лидс го доби трилерот со Фулам со 4:3

Објавено пред

Новите премиерлигашо, Лидс и Фулам одиграа еден неверојатен меч, во кој во првиот премиерлигашки меч на „Еланд роуд“ по 16 години, Лидс успеа да стигне до 4:3 победа, а македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски влезе во игра во 70-тата минута.

Гол-шоуто почна во петтата минута, кога Хелдер Коста постигна апсолутно фантастичен гол за водство на Лидс, по што до крајот на полувремето имаше два (помалку сомнителни) пенали, по еден на двете страни. Прво Александар Митровиќ израмни за Фулам во 34. минута, пред Матеуш Клих во 41. минута пак да ги донесе домаќините во водство.

Лидс ја презеде контролата на мечот откако во 50. минута, Патрик Бемфорд доби одлична топка од Клих за лесно да го совлада Ареола, а потоа Бемфорд му асистираше на Коста само седум минути подоцна за уште еден убав гол.

Фулам, сепак, не се откажа. Боби Рајд во намали на 4:2 во 62. минута, а пет минути подоцна Митровиќ со својот втор гол (овојпат со глава) да го направи финишот интересен.

Спорт

ЛЕ: Арсенал и Рома со пресврт-победи, Наполи дома загуби од „десеткуваниот“ Алкмар

Објавено пред

Арсенал и Рома со пресврт во второто полувреме успеаја да стигнат до победи во првото коло од Лига Европа, додека Наполи немаше толку среќа и дома загуби од холандскиот АЗ Алкмар, тим кој имаше 9 фудбалери во аут со корона вирусот.

Во Виена, Рапид имаше 1:0 водство против Арсенал до 70-тата минута, кога во четири минути „топчиите“ обезбедија победа преку Давид Луиз и капитенот Пјер-Емерик Обамејанг.

Слично беше и во Швајцарија, каде што Јанг Бојс имаа 1:0 водство против Рома со гол од пенал од 14-тата минута. Бруно Переш израмни во 69. минута, пред албанскиот репрезентативец Мареш Кумбула да обезбеди победа во 74. минута.

На „Сан Паоло“, Наполи успеа да загуби од холандскиот АЗ Алкмар со 0:1 со голот на Дани де Вит во 57. минута. Најефикасно беше во Леверкузен, каде што Баер со 6:2 ја „растури“ Ница на Патрик Виеира.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

ЦСКА Софија – ЦФР Клуж 0:2

Јанг Бојс – Рома 1:2

ГРУПА Б

Дандалк – Молде 1:2

Рапид Виена – Арсенал 1:2

ГРУПА Ц

Баер Леверкузен – Ница 6:2

Хапоел Бер Шева – Славија Прага 3:1

ГРУПА Д

Лех Познањ – Бенфика 2:4

Стандард Лиеж – Ренџерс 0:2

ГРУПА Е

ПАОК – Омонија 1:1

ПСВ Ајндховен – Гранада 1:2

ГРУПА Ф

Наполи – АЗ Алкмар 0:1

Риека – Реал Сосиедад 0:1

РАПИД ВИЕНА – АРСЕНАЛ

ЈАНГ БОЈС – РОМА

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – НИЦА


Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн е среќен со УЕФА и ЛШ, не размислува за европска премиер лига

Објавено пред

УЕФА преговара со клубовите за потенцијална реформа на Лигата на шампионите, потврди генералниот директор на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге, додавајќи дека европските шампиони се задоволни од ЛШ и немаат планови да се приклучат на иницијативата за европска премиер лига, предводена од Ливерпул и Манчестер јунајтед.Иднината на европскиот клупски фудбал повторно е во центарот на вниманието по плановите на англиските клубови со американски газди за формирање елитна лига со финансиска поддршка од 6 милијарди долари.Румениге вели дека тие не знаат ништо за плановите и посочи дека истото тоа е и со Александер Чеферин, претседателот на УЕФА.

„Не знам ништо за тоа. Денеска, за тоа зборував со претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, и двајцата не ги знаеме деталите и не можеме да ви дадеме мислење дали се работи за сериозен проект или за лажни вести. Ние сме многу задоволни со Лигата на шампионите, а бидејќи се разговара за реформи на ЛШ, работиме на план за клубовите, фановите и ТВ-мрежите. Тоа е позитивно“, вели Румениге.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гетџи: По мечот со Хабиб, мојата мајка конечно ќе може да се пензионира

Објавено пред

Американската УФЦ-ѕвезда, Џастин Гетџи, вели дека мајка му ќе може да престане да оди на работа по неговиот саботен мегамеч против Хабиб Нурмагомедов на УФЦ 254 бидејќи тој ќе заработи доволно за да си ја осигури иднината.

Се очекува Гетџи да заработи над 3 милиони долари, без разлика дали ќе успее да го победи шампионот во лесна категорија, Нурмагомедов на Островот на борбите во Абу Даби. Неговата мајка Каролина, која по потекло е Мексиканка, работи во пошта.

„Моите родители никогаш не летале надвор од САД, а сега пристигнаа со бизнис-класа. Мојот татко Џон се пензионира пред неколку години откако 37 години работеше во рудник за бакар. А мојата мајка ќе оди во пензија по овој меч. Кога ќе почне мечот, тоа ѕвонче на почетокот ќе осигури таа да може да се пензионира по 35 години работа. Сите пари што ги заработуваа одеа кај мене и кај моите браќа и мојата сестра за да добиеме шанса“, вели Гетџи.

Американецот има скромно потекло од Сафорд, Аризона, каде што израсна со својата сестра и братот близнак и признава дека не било лесно.

„Живеевме на два часа од кој било град. Кога одевме да купуваме алишта за училиште, беше како празник за нас бидејќи возевме два-три часа. Знам колку финансиски им тежеше тоа и нема подобро чувство од тоа да си способен да го вратиш тоа“, вели Гетџи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 час

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион2 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија4 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет4 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет5 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија7 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија8 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа9 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија11 час

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион11 час

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет12 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија13 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет13 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија14 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет1 ден

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Досие