Контакт

Спорт

Лидс се погрижи да нема „совршени“ – Бемфорд со хет-трик ги „реши“ Астон вила

Објавено пред

Астон вила не успеа да го продолжи стоотстотниот старт на новата сезона во Премиер лигата, откако по четири победи во низа (вклучувајќи го и неверојатниот 7:2 триумф над Ливерпул), беа скротени дома од Лидс на Езѓан Алиоски (овојпат како стартер) со 0:3

Херој на тимот на Марсело Биелса беше Патрик Бемфорд, кој постигна неверојатен хет-трик за неполни 20 минути во второто полувреме за да продолжи фантастичната серија на новиот премиерлигаш, кој сега е на третото место на табелата со 10 поени, три помалку од лидерот Евертон.Спорт

Удинезе го освои Рим, „небесносините“ лоши во Серија А

Објавено пред

Екипата на калчолигашот Удинезе, каде поради позитивен тест на коронавирус во составот го немаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски попладнево оствари значајна победа на „Олимпико“ во Рим против тимот на Лацио со 3-1 во деветтото коло на италијанската прва лига.

Се чини згуснатиот распоред среда – недела им пресуди на играчите на Симоне Инзаги, па по одличните партии во ЛШ каде на 4 меча собраа 8 бода, „небесносините“ сезонава не можат да се пофалат со многу бодови во Серија А. Тука по 9 кола имаат 2 нерешени и 3 порази, доволно само деветтата позиција.

Инаку, Удинезе поведе во 18-та минута, стрелец Арслан. На 0-2 во последните моменти од првиот дел зголеми Пусето.

Во второто полувреме високи 0-3 за гостите од Удине донесе Форестиери.

Конечните 1-3 ги постави Имобиле, од пенал, во 74 минута.

Удинезе со овој триумф собра 10 бода, доволни за 12-та позиција во моментов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи против Рома со специјални дресови во чест на Марадона

Објавено пред

Калчолигашот Наполи реши уште еднаш да му оддаде почест на Диего Марадона кој почина пред неколку дена.
Екипата предводена од Џенаро Гатузо вечерва во дербито на „Сан Паоло“ против Рома ќе истрча со специјално дизајнирани дресови, инспириради токму од Марадона.

Тоа ќе е четврта гарнитура дресови за наполитанците, осмислена пред една година, како начин клубот од Неапол да му се заблагодари на Аргентинецот за сите успеси.

„Пред една година во соработка со техничкиот спонзор дојдовме до идеја да дизајнираме дрес посветен на Марадона, на неговата сакана Аргентин и неговата поврзаност со граѓаните на Неапол. Се надевавме дека Диего ќе го види дресот, дека ќе го облече. Договорот беше да биде промовиран во 9. коло против Рома. Сега дресот ќе има уште поголемо значење“ се вели во клупското соопштение.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон: Ова е подобро отколку борба за појас, ние сме сега хуманитарци

Објавено пред

Егзибицискиот меч меѓу Мајк Тајсон и Рој Џонс Јуниор рано утринава заврши нерешено. По мечот, кој имаше хуманитарен карактер, двајцата изгледаа добро и беа насмеани.

„Ова е подобро отколку борба за шампионски појас. Ние сме сега хуманитарци. Можеме да направиме нешто за светот. Мора ова да го повториме“ рече Тајсон.

„Челичниот“ кој сега има 54 години се врати во рингот по пауза од 15 години, но во неколку наврати му зададе на Џонс силни удари, како во најдобрите денови.

„Ударите во тело дефинитивно си го направија своето. Задоволен сум со ремито. Можеби и ќе можеме ова да го повториме“ рече Џонс.

И Тајсон имаше што да додаде на ова:

„Те погодив со неколку добри удари и ги издржа. Го почитувам тоа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија2 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија4 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија5 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија6 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет6 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион7 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа7 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа8 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт8 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија18 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет19 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија19 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија20 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион21 час

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа22 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион23 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт1 ден

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Досие