Контакт

Спорт

Лихштајнер една сезона во Аугсбург

Објавено пред

Ветеранот Стефан Лихштајнер по само една сезона го напушти Арсенал, тој стана член на Аугсбург, објави клубот.

Лихштајнер (35) во Аугсбург пристигна како слободен играч, а со германскиот тим потпишал едно годишен договор.

„Ова беше моја желба, по Англија да играм во Германија. Мислам дека можам да придонесам со своето искуство. Со нетрпение чекам да заиграм во Бундес лигата“, рекол поранешниот репрезентативец на Швајцарија.
Во кариерата Лихштајнер играл за Грасхоперс, Лил, Лацио и Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гери Невил во одбрана на Сити: Финансискиот ферплеј е жива глупост!

Објавено пред

Гери Невил цела своја кариера ја посвети на Манчестер јунајтед, но смета дека градскиот лут ривал Манчестер сити е на страната на правдата во конфликтот со УЕФА и верува дека ќе успее да ја собори смешната суспензија од две сезони настапи во ЛШ и глупоста наречена финансиски ферплеј.

Сити најавија жалба пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) во Лозана, и Невил смета дека по долгиот судски случај, „граѓаните“ ќе бидат успешни.

„Мислам дека Сити ќе ја победи УЕФА бидејќи немам апсолутно никаква доверба во УЕФА. Тоа е безнадежна организација која дава непостојани дисциплински казни за различни работи. Сигурен сум дека случајот ќе заглави во судот некое време, но дека Сити на крајот ќе бидат победници“, вели Невил за „Скај спротс“.

Тој се согласува дека е потребна некаква контрола за трошењето на парите во фудбалот, но вели дека сегашниот финансиски ферплеј (ФФП) не го обезбедува тоа.

„Секогаш велев дека ФФП е погрешен начин за финансиските правила. Тоа беше правило донесено за да се спречи банкротот на тимовите, но постојат поинакви работи да се гарантира тоа – банкарски гаранции, други хартии. Ако сопствениците имаат пари и сакаат да трошат, тогаш зошто би ги спречувале? Да се тврди дека Манчестер сити ќе ги стигнеа Манчестер јунајтед преку оддржлив раст е глупост. Единствен начин да го направат тоа е преку инвестиции на сопствениците“, објаснува Невил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед го исфрустрира Челси и однесе три поени од „Стемфорд бриџ“ (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед стигна до многу важна 2:0 победа на гостувањето кај Челси, за да се доближи на само четири поени од четвртото место на „сините“ во интересната борба за топ 4 (или топ 5) пласман во Премиер лигата. Ова исто така е и трета победа во меѓусебните дуели со Челси на „ѓаволите“ оваа сезона – по 4:0 триумфот на стартот на сезоната и 2:1 победата на гости во ФА купот.

Челси сигурно останаа исфрустрирани со ВАР системот, кој прво не му додели црвен картон на капитенот на Јунајтед, Хери Мегвајр за намерен фаул, а потоа во второто полувреме им поништи гол поради фаул.

И покрај подобрата игра во првото полувреме, Јунајтед замина на одмор со предност, откако Арон Ван-Бисака упати фантастично нафрлање, а Антони Марсијал ја прекина гол-сушата за предност на „ѓаволите“.

Челси во 55. минута сметаа дека го имаат израмнувачкиот гол, откако Курт Зума искористи еден „отпадок“ да го совлада Давид де Хеа, но ВАР одлучи дека Цезар Азпиликуета го фаулирал Вилијамс пред нафрлувањето. Јунајтед ја осигура победата во 66. минута, кога новото засилување Бруно Фернандеш упати прекрасен удар од корнер, а Мегвајр беше највисок во скокот и го совлада Вили Кабалјеро, кој повторно беше на местото на најскапиот голман на светот, Кепа Аризабалага. Ова е прв гол во Премиер лигата за новиот капитен на „ѓаволите“.

Сега, ситуацијата на табелата во Англија (барем за позициите од четвртото место надолу) е многу интересна. Челси остануваат четврти (41), Тотенхем се петти (40) пред  Шефилд јунајтед (39) и Манчестер јунајтед (38), а блиску се и Вулверхемптон и Евертон (по 36 поени).

Како Хери Мегвајр не доби црвен за ова? (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Анте Ребиќ повторно „златен“ за Милан (видео)

Објавено пред

Анте Ребиќ го постигна својот петти гол во Серија А во 2020 година, за на Милан да им донесе важна 1:0 победа над Торино со која „росонерите“ се искачија на осмото место на табелата и ја прекинаа низата од два меча без победа во Серија А (1:1 со Верона и 4:2 пораз од Интер).

Милан доминираше во играта во првото полувреме, откако Златан Ибрахимовиќ се закани уште во третата минута, но Салваторе Сиригу имаше одлична интервенција.  Ребиќ го отвори резултатот во 25. минута од мечот, откако Кастилехо успеа да го пронајде и тој од 12-тина метри немаше проблем да го постигне својот вкупно шести гол во 2020 (пет во Серија А и еден во Копа Италија).

Милан мораше да направи принудна замена во 44. минута, кога од игра излезе ветеранот Симон Кјер со очигледна повреда, а и покрај иницијативата до крајот на мечот не успеаја уште еднаш да ја затресат гостинската мрежа.

За Торино, сега под водство на новиот тренер Морено Лонго, ова е петти пораз во низа во Серија А и „биковите“ остануваат на 14. место со 27 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Регион7 часа

Донаторска конференција: Над милијарда евра собрани како помош за Албанија

Вкупно 1,15 милијарди евра помош на Албанија се собрани на меѓународна донаторска конференција „Заедно за Албанија“, соопшти европскиот комесар за...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија9 часа

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија13 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ13 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија14 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија14 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија15 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија16 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет18 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ18 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет19 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет19 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет20 часа

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија1 ден

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија1 ден

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија1 ден

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Досие