Контакт

Спорт

Мустафи заминува во Рома

Објавено пред

Рома и Арсенал се договориле за трансферот на Шкодран Мустафи. Поранешниот германски репрезентативец наредната сезона ќе ја мине во Рома како позајмен играч.

Мустафи стана вишок во Арсенал кога во тимот пристигна Давид Луиз од Челси. Поради тоа, челниците на клубот во договор со менаџерот Унаи Емери решија да го испратат на заем.

Според „Газета дело спорт“, по завршувањето на сезоната, Рома ќе може да го откуши неговиот договор за 25 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чави: Не би имал проблем да бидам тренер на Барселона

Објавено пред

Откако Барселона продолжи со слабиот старт на сезоната, повторно се појавија шпекулации дека местото на Ернесто Валверде на клупата е сосема несигурно, а сега легендата на клубот Чави доаѓа со изјава дека не би имал проблем да биде тренер на Блауграна, бидејќи добро ги знае своите поранешни соиграчи Лионел Меси, Луис Суарез и Серхио Бускетс.

39-годишниот Чави во моментов работи во Ал-Сад во Катар, следејќи го примерот на својот поранешен тренер Пеп Гвардиола, и започна со три победи во три меча и со 13 постигнати голови, а ги пласираше и во полуфиналето на Азиската Лига на шампиони. Тој вели дека сега не размислува за „Ноу Камп“, но верува дека совршено би се вклопил.

„Не знам дали оваа позиција може да биде мост до Барса. Во моментов сум загрижен само за мојот тим, за победите, за титулите и за тоа да не направам некоја грешка. Но, не би имал проблем да бидам тренер таму. Ги познавам Лео, Луис, Бускетс, Жорди, Пике и Серхи многу добро. Знам како тренираат, за што се способни, знам кога се тажни или лути. Меси на пример може да биде многу добар фудбалер во одбраната. Ако го убедите да трча, што ќе прават другите? Ќе трчаат двојно повеќе“, вели Чави во интервју за каталонскиот весник „Ара“.

По најлошиот старт по 25 години Валверде признава: Загрижен сум

Прикажи повеќе...

Спорт

Рибери: Моите лузни ме направија посилен, никогаш на пластична операција

Објавено пред

Новиот фудбалер на Фиорентина, Франк Рибери повтори дека никогаш нема да направи пластична операција за лузните на неговото лице, бидејќи тие му го „направиле карактерот“.

Французинот ова лето замина од Баерн Минхен како фудбалер со 25 титули во клупскиот фудбал за нов предизвик во Фиорентина, но тој е навикнат да надминува и поголеми предизвици. Рибери како дете имаше сообраќајна несреќа по кои ги доби лузните на лицето.

„Многу страдав, но никогаш не седев во ќош и плачев. За дете не е лесно да има лузна на лицето, но тие лузни ми го засилија карактерот. Страдаше и моето семејство на кое луѓето секогаш се ѕвереа во моето лице. Каде и да отидов, сите ме гледаа. Не поради фудбалот, туку поради лузните. Но, потоа научив да живеам со тоа и да добивам сила во тие погледи“, вели 36-годишниот ветеран во интервју за „Канал плус“.

Слично како Карлос Тевез, кој исто така има лузна од детството (страдал во пожар), Рибери вели дека пластична операција не е во планот.

„Никогаш нема да одам на козметичка операција за лузните. Тие се дел од мене и луѓето мораат да ме прифатат каков што сум“, додава Рибери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез на чекор од шеста Мото ГП титула по триумфот во Арагонија

Објавено пред

Марк Маркез својот 200. Мото ГП старт го прослави со убедлива победа од пол-позицијата пред домашната публика на Арагонија ГП трката, покажувајќи уште еднаш дека е недопорливиот „доминатор“ во шампионатот.

Маркез сега има 300 поени, дури 98 пред својот најголем ривал, Андреа Довициозо во Дукати, кој го освои второто место на патеката во близината на Алканиз. Австралиецот Џек Милер беше трет за Прамак Дукати, а во топ 10 беа Маверик Вињалес (Јамаха), Фабио Квартараро (Јамаха), Кал Крачлоу (Хонда), Алекс Еспархаро (Априлија), Валентино Роси (Јамаха), Алекс Ринс (Сузуки) и Такаки Накагами (Хонда).

Со оваа победа, Маркез може да стигне до својата четврта последователна Мото ГП титула на четири трки пред крајот ако победи на следната трка во Тајланд на 6 октомври без разлика на тоа каде ќе заврши конкуренцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија5 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион5 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ6 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа7 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура18 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија23 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Досие