Контакт

Спорт

Ливерпул без Мане најмалку десет дена

Објавено пред

Еден од најдобрите играли на Ливерпул, Садио Мане, не го заврши натпреварот против Вулверхемптон. Сенегалецот поради повреда во вториот дел го напушти теренот. Еден од членовите на медицинскиот тим на Ливерпул рекол дека повредата не е сериозна.

„Почувствува болка во задната ложа, но болката не е сериозна. Не сакавме ништо да ризикуваме поради тоа излезе. Не е ништо сериозно“, рекол еден од лекарите.

Од друга страна менаџерот Јирген Клоп бил воздржан во својата изјава.

„Се уште не знаеме за што се работи, ќе почекаме. Почувствува болка поради тоа излезе. Веројатно десетина дена ќе бидеме без него“, рекол Клоп.

Она што го загрижува тренерот на Ливерпул е што покрај Мане, тимот ќе биде одреден период и без Мохамед Салах.

Садио Мане од почетокот на сезоната има учинок од 15 гола и 11 асистенции во сите натпреварувања.

Веројатно Ливерпул без Мане ќе биде на натпреварите против Вест Хем и Саутемптон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ игра тенис со малите соседи пред зграда (Видео)

Објавено пред

Моментално најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека славата и парите воопшто не го променија.

И понатаму се однесува како нормален дечко кој игра тенис со дечиња пред неговата зграда.

Токму така, Ѓоковиќ играше тенис со малите соседи пред зградата во Нов Белград , каде има стан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Мурињо, се повреди Сон

Објавено пред

Напаѓачот на Тотенхем Сон-мин ќе мора да паузира неколку недели поради повреда на рамото, соопшти клубот од северен Лондон.

Репрезентативецот на Јужна Кореа на натпреварот со Астон Вила, а кој постигна два гола во победата 3:2, доживеал фрактура на рамото.

Клубот не прецизира колкава пауза го очекува Сон, но сигурно е дека неколку недели ќе биде надвор од екипата.

Тоа значи дека Сон ќе ги пропушти натпреварите со Лајпциг во осмина-финалето во Лигата на шампионите, односно дуелите со Челси, Вулверхемптон, Норич во ФА купот и Барнли.

Повредата на Сон е дополнителен удар за Жозе Мурињо кој до крајот на сезоната нема да може да смета на услугите на капитенот Хари Кејн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури: Пензија? Прво да го победам Вајлдер

Објавено пред

Тајсон Фјури не ја исклучува можноста да стави крај на кариерата кога ќе му заврши договорот што го има со „ЕСПН“. Според актуелниот договор, Фјури мора да учествува во уште три борби.

Борбата што му следува против Дионтеј Вајлдер сигурно е најважна за него.

„Имам уште три борби според договорот. Потоа размислувам за пензија. Зошто? Бидејќи повеќе нема да имам причина да се борам. Што уште би можел да добијам? Кога во сабота ќе го победам Вајлдер ќе ја свртам играта. Ќе биде готово. Тоа значи дека ќе ги освојам сите титули, секој појас што постои“, рекол Фјури.

Дуелот во тешка категорија Вајлдер-Фјури на програмата е на 22 февруари. Претходниот нивни дуел, во 2018 годинаа, заврши нерешено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија2 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија2 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион2 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет3 часа

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија4 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија4 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија5 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион6 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет8 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион8 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија8 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет8 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија19 часа

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија21 час

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 ден

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија1 ден

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија1 ден

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Досие