Контакт

Спорт

Ливерпул „издоминира“ во Мерсисајд дербито (видео)

Објавено пред

Ливерпул стигна до убедлива 5:2 победа над својот лут градски ривал Евертон во таканареченото „Мерсисајд дерби“ за да продолжи со маршот кон својата прва титула по 30 години.

„Црвените“ на Јирген Клоп имаа „пеколен“ старт, откако прво Дивок Ориги во шестата минута, а потоа и Џердан Шаќири во 17. минута стрелаа за водство од 2:0. Евертон успеа да врати рамнотежа со голот на Моисе Кин во 21. минута, но потоа следуваше уште едно гол-шоу на Ливерпул.

Ориги во 31. минута го постигна вториот гол, додека Садио Мане во 45. минута зголеми на 4:1, пред Ришарлисон во истекот на последните секунди од првото полувреме да погоди за 4:2. Во второто полувреме падна само еден гол, откако Ришарлисон во 90. минута ја потврди убедливата победа за Ливерпул, нивна 14-та во 15 кола во Премиер лигата.

Ливерпул остануваат убедливо први со 43 поени, осум повеќе од Лестер на второто место, додека актуелниот шампион Манчестер сити е трет со 32 поени.

Спорт

„Ферари“ призна дека веќе преговарал со Хамилтон

Објавено пред

„Ферари“ првпат потврди дека преговарал со Луис Хамилтон за шесткратниот Ф1 шампион да се приклучи на славниот италијански тим од 2021 година.

Договорот на Британецот од 40 милиони фунти годишно со „Мерцедес“ завршува на крајот на следната сезона, и при финишот на овогодишната сезона се зголемија шпекулациите дека Хамилтон е подготвен за трансфер и се тврдеше дека тој двапати се сретнал со претседателот на Ферари, Џон Елкан.

Извршниот директор на Ферари, Луис Камилери, призна дека имало првични контакти за еден од најголемите трансфери во историјата на Ф1.

„Веќе стана јавно дека Луис разговараше со нашиот претседател. Поласкани сме што возач како Луис би сакал да вози за нас. Тоа докажува дека секој Ф1 возач би сакал да вози Ферари. Имаме долгорочен договор со еден од нашите возачи (Шарл Леклер), а со другиот возач (Себастијан Фетел) договорот завршува на крајот на 2020. Сега е прерано да носиме одлуки, а кога ќе дојде време ќе ја направиме најдобрата одлука за тимот“, вели Камилери.

Хамилтон, кој следниот месец полни 35 години, најави дека иднината во Ф1 зависи од тоа дали шефот на Мерцедес, Тото Волф ќе остане на позицијата, бидејќи Австриецот е главен кандидат за првото место во Ф1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблеми за Фиорентина – Рибери ќе мора да на операција

Објавено пред

Фиорентина потврди дека Франк Рибери мора да оди на операција за „стабилизирање“ на скочниот зглоб и останува да се види колку францускиот ветеран ќе биде во аут.

„Франк беше на проверка денеска за да се утврди причината за болката која ја чувствува кога има одредени движење. За да може да се врати на теренот најбргу што може, ќе биде комплетирана мала операција“, велат од Фиорентина.

Рибери има 2 гола и 2 асистенции во 11 меча во Серија А оваа сезона, во која во последно време воопшто не му оди на тимот од Фиренца. Тој имаше лошо превитукување на ногата на 1 декември и веќе пропушти два меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Објавено пред

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по 38 години затвор откако беа прогласени за виновни во случајот со силување на 15-годишно девојче во 2017 година.

Девојката, чие име не е објавено, го пријавила случајот на полицијата откако била поканета во станот во кој живееле тројцата фудбалери. Таа била проморана да се соблекува и да има секс со играчите, кои инсистираа дека ова не е точно и дека немало сексуални односи.

Судењето во Шпанија се одвиваше зад затворени врати за да се спречи контакт меѓу обвинетите и жрвтвата и нејзиното семејство. Судот одлучи дека фудбалерите знаеле дека девојката е малолетна и затоа им досуди толку висока казна. Фудбалерите, кои веднаш добија отказ од клубот, се очекува дека ќе се жалат на одлуката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Спорт2 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија5 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа6 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија7 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија7 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија8 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија9 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија10 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија10 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет11 час

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет12 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион13 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет13 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет13 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет13 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт23 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион1 ден

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија1 ден

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ1 ден

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Досие