Контакт

Спорт

Рашфорд му го „расипа“ враќањето на Мурињо во Манчестер, Челси и Лестер со нови победи (видео)

Објавено пред

Маркус Рашфорд постигна два гола, имаше една статива и ги предводеше Манчестер јунајтед до 2:1 победа над Тотенхем во дуелот од 15. коло од Премиер лигата, во меч кој беше прв за Жозе Мурињо на „Олд Трафорд“ како тренер на друг тим по отпуштањето минатиот декември.

„Ѓаволите“ почнаа многу порасположено во првото полувреме и уште во шестата минута Рашфорд со убав гол им донесе предност од 1:0, но откако промашија неколку одлични шанси против релативно слабите Тотенхем, казната ги стигна во 39. минута, кога Деле Али го продолжи „препородот“ под Мурињо и го постигна четвртиот гол во четири меча по лошата интервенција на одбраната на Јунајтед.

Сепак, Рашфорд повторно доби шанса да ги донесе домаќините во водство во 49. минута, кога беше досуден пенал за Јунајтед и тој сигурно го совлада Газанига.

Со трите поени, Јунајтед се искачија на шестото место на табелата со 21 поен, додека Тотенхем се осми со 20 поени.

Враќање во „својот „клуб“ имаше и Џон Тери, како помошник тренер на Астон вила на „Стемфорд бриџ“ на дуелот со клубот каде што беше капитен, Челси, пресметка која на крајот ја добија „сините“ со 2:1.

Теми Абрахам во 24. минута донесе водство за Челси, но Вила успеа да израмни во финишот на првото полувреме преку Трезеге, пред Мејсон Маунт, по асистенција на Абрахам да ги постави конечните 2:1 на почетокот на второто полувреме.

Лестер се намачи, но стигна до 11. победа оваа сезона со која се врати на второто место на табелата, откако со 2:0 ги совладаа последнопласираните Ватфорд со гол од пенал на Џејми Варди и со уште еден гол во 95. минута на Џејмс Медисон.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 15.КОЛО

Челси – Астон вила 2:1

Лестер – Ватфорд 2:0

Манчестер јунајтед – Тотенхем 2:1

Саутемптон – Норич 2:1

Вулверхемптон – Вест хем 1:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бајндер со спектакуларна победа во својата трета Мото ГП трка!

Објавено пред

Јужноафриканскиот дебитант во Мото ГП класата, Бред Бајндер имаше трка од соништата за да триумфира на Чешкото ГП во Брно, во само третата трка во елитната класа, триумфирајќи пред Франко Морбидели (за кого ова е деби подиум) и освојувачот на пол-позицијата, Жоан Зарко.

Во отсуство на светскиот шампион, Марк Маркез, кој е во аут по втората операција на своето рамо, Зарко не успеа да ја заддржи пол-позицијта на стартот, откако Морбидели го помина на првата кривина, а зад него, Бајндер се искачи на четвртото место поминувајќи го колегата од КТМ, Пол Еспархаро.

Бајндер бргу успеа да ги помине и Алеш Еспархаро на третото место и Квартаро на третото место, пред на девет круга пред крајот да го помине и Морбидели и потоа ја оддржуваше разликата до крајот на трката на фантастични три секунди. Во меѓувреме, Фабио Квартаро, победникот на првите две трки во Херез, откако се мачеше со гумите, падна на седмото место на трката.

Четвртото место му припадна на Алекс Ринс, пред „докторот“ Роси и Оливеира, а во топ 10 беа и Накагами, Милер и Алеш Еспархаро , додека Андреа Довициозо продолжи со слабите трки за Дукати со 11. место.

Покрај деби победата за Бајндер, ова е и прва победа на австрискиот производител КТМ во елитната класа на Мото ГП шампионатот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо, сепак, почнал преговори со Пари Сен-Жермен?

Објавено пред

И покрај првичните деманти од Пари Сен-Жермен, Кристијано Роналдо му порачал на својот агент, Жорге Мендеш да продолжи со преговорите со францускиот гигант, разочаран од елиминацијата на Јувентус од Лион во осминафиналето на Лигата на шампионите, јавува францускиот „Футмеркато“.

Елиминацијата на Јуве веќе донесе смена на тренерот на италијанскиот клуб, откако Андреа Пирло го смени Маурицио Сари, а најавите од Италија се дека ќе се прави „ремонт“ на тимот со дури 10 фудбалери на продажба.

Роналдо по елиминацијата даде изјава во обид да се „збијат редовите“ во италијанскиот клуб.

„Огромен клуб како Јувентус секогаш мора да размислува како најдобрите на светот, да работи со најдобрите на светот за да можеме да се наречеме најдобар и најголем клуб на светот. Фановите бараат повеќе од нас. И мора да го оствариме тоа“, изјави Роналдо.

Но, по втора сезона разочарувања во европските натпреварувања по минатогодишната елиминација од Ајакс, 35-годишниот Роналдо сигурно сака да биде во клуб каде што може да биде ривал за своето омилено натпреварување. Останува да видиме дали има вистина во овие шпекулации.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ тест за Силекс против азербејџанскиот Карабаг

Објавено пред

Финансиски моќниот азербејџански клуб Карабаг ќе биде противник на македонскиот претставник во првото квалификациско коло на Лигата на шампионите и ќе претставува вистински подвиг клубот од Кратово да се пласира во наредното коло.

Поради корона вирусот, наместо два меча, дома и на гости, ќе се игра само еден меч на 18 или 19 август. Победниците влегуваат во второто квалификациско коло, додека поразените влегуваат во второто квалификациско коло на Лига Европа.

Карабаг е клуб формиран во 1987 година, а од 1992 година се членови на Премиер лигата на Азербејџан, и следната година ја освојуваат првата од своите осум национални титули. Карабаг е официјално домаќин во Агдам, град кој се наоѓа под окупација на Ерменија по војната во Нагорно Карабах, и своите мечеви ги игра во престолнината Баку. Тие имаат седум азербејџански титули во низа и во 2017 година играа во натпреварите по групи во Лигата на шампиони.

ЛШ, 1.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО, 18/19 АВГУСТ

КАРАБАГ (Азе) – СИЛЕКС (Мкд)

Ференцварош (Унг) – Ѓургарден (Шве)

Селтик (Шко) – КР Рејкјавик (Исл)

Легија Варшава (Пол) – Дрита (Кос)/Линфилд (СИр)

Шериф (Мол) – Фола Еш (Лук)

Конахс Квеј (Вел) – Сараево (БиХ)

Црвена звезда (Срб) – Еуропа (Гиб)

Будуќност Подгорица (ЦГо) – Лудогорец (Буг)

Арарат-Арменија (Ерм) – Омонија (Кип)

Флоријана (Мал) – ЦФР Клуж (Ром)

Макаби Тел-Авив (Изр) – Рига (Лет)

Динамо Тбилиси (Гру) – Тирана (Алб)

Динамо Брест (Блр) – Астана (Каз)

Молде (Нор) -КуПС Куопио (Фин)

Флора Талин (Ест) – Судува (Лит)

Целје (Сло) – Дандалк (Ирс)

КИ (Фар) – Слован Братислава (Свк)

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија3 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет3 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија5 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет5 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет6 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет6 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет6 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет19 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет21 час

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија21 час

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет1 ден

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион1 ден

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија1 ден

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија1 ден

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ1 ден

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија1 ден

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Досие