Контакт

Спорт

Ливерпул му забрани на Салах да игра на ОИ

Објавено пред

Фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах, нема да игра за Египет на Олимписките игри во Токио, потврдил селекторот Шавки Гариб.

Ливерпул, му забраниле на Салах да биде дел од Олимписките игри, кои на 23.јули ќе започнат во Токио.

Покрај Салах, Египет, на ОИ ќе биде и без Мостафа Мохамед. Тој не доби дозвола од Галатасарај да игра за олимписката селекција на Египет.

Интересно, иако Салах е еден од најдобрите играчи во светот, Египет, со него не освоиле ниту еден трофеј. Последната голема титула Египќаните ја освоиле во 2010 година, кога победија на Африканскиот куп.

Спорт

Рома и Мурињо му „пукнаа петарда“ на Дебрецин

Објавено пред

На стадионот во Фросиноне, екипата на Рома предводена од Жозе Мурињо одигра пријателски меч против унгарски Дебрецин. Мечот заврши со резултат 5-2 во корист на „волчицата“, а Португалецот во второто полувреме направи дури 10 замени во екипата.

Иако Дебрецин преку Барани во 4. минута дојде во водство, најпрво Мајорал во 28. израмни на 1-1, а 5 минути подоцна Пелегрини погоди за водство.

Во вториот дел Заниоло зголеми на 3-1, а веќе во следниот напад резултатот на мечот беше 3-2. Стрелец за унгарскиот тим беше Уграи.

До крајот на мечот репрезентативецот на БиХ Един Џеко со два погодока во 65. и во 80. минута ги постави конечните 5-2 за Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германска џудистка скокаше од среќа по селфито со Ѓоковиќ

Објавено пред

Младата германска џудистка Џована Скочимаро (23) е само една од спортистите кои сакаа да се фотографираат со првиот светски тениски рекет, Новак Ѓоковиќ во Токио. Желбата и се исполни, а реакцијата доволно говори.

Воодушевена е од можноста да направи селфи со Ноле, па се растрча низ Олимпиското село.

Погледнете ја реакцијата на џудистката која се натпреварува во категорија до 70 килограми, а нејзината борба е по 3 дена:

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: Ние живееме како едно семејство, а заслугата за тоа е на Ангеловски

Објавено пред

Најдобриот македонскиот фудбалски репрезентативец, долгогодишниот капитен Горан Пандев во интервју за емисијата „СпортЛајт“ раскажа за својата фудбалска кариера и македонската репрезентација. Пандев упати низа пофалби на сметка на сега веќе екс-селекторот Игор Ангеловски.

„Кај нас играат многу играчи. Има Албанци, Турци, Македонци, разни националности, но навистина живееме како едно семејство, тоа се гледа и на теренот и надвор од него, затоа што сите меѓусебно се почитуваме и тоа мислам дека е најголема заслуга на Игор Ангеловски“ рече меѓудругото Горан Пандев.

За времето поминато во тимот на Интер, Пандев рече дека српскиот ас, Дејан Станковиќ многу му помогнал. Вели дека е голем човек.

Пандев кој ја заврши репрезентативната кариера според информациите од Џенова уште една сезона ќе го носи дресот на клубот од југот на Италија.

Комплетната емисија со Горан Пандев ќе биде емитувана вечерва со почеток во 22.10 часот на Спорт клуб 1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион14 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија15 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет18 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија19 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија19 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија19 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија1 ден

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија2 дена

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија2 дена

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа2 дена

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт3 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија3 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие