Контакт

Спорт

ЛШ: Ајакс не направи предност на Кипар, Славија и Бриж со совршен старт (видео)

Објавено пред

Во Лигата на шампионите остануваат уште шест „празни“ места, кои ќе бидат пополнети во следната недела дена, но минатогодишниот полуфиналист Ајакс уште не е сигурен, откако одигра само 0:0 на гостувањето на Кипар кај АПОЕЛ.

Иако ослабени по заминувањето на Френки де Јонг и Матијс де Лихт, „копјаниците“ беа големи фаворити во дуелот со кипарскиот шампион, иако ќе мора да го докажат тоа во Амстердам, откако упорниот противник не им даде шанса за гостинска победа. Ајакс дури во последните минути мораше да се „тресе“, откако Мазрауи Нусаир во 80. минута доби втор жолт картон, од вкупно седум колку што добија фудбалерите на холандскиот шампион.

За разлика од нив, чешка Славија Прага и белгискиот Клуб Бриж имаат совршена ситуација по првиот меч по гостински победи од 1:0. Славија со 1:0 триумфираше кај романскиот ЦФР Клуж, иако домаќините во 79. минута имаа шанси да израмнат од пенал, додека Бриж со гол од пенал стигнаа до 1:0 победа на гостувањето во Австрија кај ЛАСК Линц.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 1.НАТПРЕВАР

АПОЕЛ – Ајакс 0:0

ЦФР Клуж – Славија Прага 0:1

ЛАСК Линц – Клуб Бриж 0:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Цонга со историски триумф во Мец

Објавено пред

Жо-Вилфрид Цонга стана првиот тенисер кој освоил четири титули на Мозел опен во Мец, откако во финалето на АТП 250 турнирот со 6:7(4)/7:6(4)/6:3 го победи Словенецот Аљаж Бедене за своја втора титула во 2019 година.

34-годишниот ветеран го подобри скорот на 4-1 во финалињата во Мец по тешка битка од 2 часа и 47 минути, откако успеа да ги освои сите гемови на свој сервис (загуби само четири поени на прв сервис). Тој е деветтиот француски шампион во последните 11 години на турнирот. Од титулата на Гаел Монфис во 2009, само Белгиецот Давид Гофан (2014) и Германецот Петер Гојовчик (2017) не се шампиони кои доаѓаат од Франција.

Од неговите 18 АТП титули, Цонга дури 10 освои на француско тло, откако трипати победи во Марсеј (2009, 2013, 2017) и имаше победи на Мастерсот во Париз (2008), Лион опен (2017) и на Опен суд де Франс во Марсеј оваа година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Објавено пред

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да стигне до 32:27 (14:16) победа над португалскиот претставник за втор триумф во низа во овогодишната ЛШ за прво место во групата Б.

А почетокот на првиот меч пред домашната публика во Лигата на шампионите не ветуваше многу. Порто предводен од Мбенге и Бранкињо се држеше израмнето во првите 20 минути од мечот, за во лош финиш за вардарци да поведат со дури четири гола разлика (14:10), пред Вардар да намали на 16:14.

Но, во второто полувреме го видовме вистинскиот лик на шампионите. Во фуриозни 15 минути, „црвено-црните“ направија целосен пресврт и Вардар имаше водство од седум гола (27:20), пред рутински да се доведе мечот до крај.

Даинис Криштопанс постигна со седум гола, исто колку што постигна и Чупиќ, додека по пет имаа Дибиров и Шишкарев, додека Бранкињо постигна седум гола за гостите.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Алборг – ППД Загреб 30:20 (13:11)

Пари Сен-Жермен – Пик Сегед 19.00 ч.

Табела: 1.Флензбург 4, 2.Барселона 2, 3.Алборг 2, 4.ПСЖ 2, 5.Пик Сегед 2, 6.ППД Загреб 0, 7.Елверум 0, 8.Целје 0

ГРУПА Б

Вардар – Порто 32:27 (14:16)

Кјелце – Мотор 19.30 ч.

Табела:  1.Вардар 4, 2.Кил 3, 3.Веспрем 2, 4.Монпелје 2, 5.Порто 2,, 6.Кјелце 1, 7.Мешков Б. 0, 8.Мотор 0

ГРУПА Д

ГОГ – Чеховски медведи 38:31 (20:15)

Табела: 1.ГОГ 4, 2.Динамо Букурешт 3, 3.Висла Плоцк 2, 4.Чеховски м. 1, 5.Кадетен 1, 6.Кристијанштад 0

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Неверојатниот Медведев заработи уште една титула

Објавено пред

Данил Медведев не сопира! 23-годишниот Русин, кој веќе се пласираше на АТП финалето во Лондон по фантастичната летна серија, стигна до својата трета титула во 2019 година, откако со 6:3/6:1 на домашен терен го победи Борна Чориќ за трофејот од Санкт Петербург опен.

За Медведев ова беше петти последователен настап во финале, откако загуби во Вашингтон, Монтреал и на САД опен, а победи во Синсинати во текот на американската турнеја. Светскиот рекет број 4 сега има 24 победи во 27 меча и вкупно 54-17 скор оваа сезона. Ова е шеста титула во кариерата на Медевев, кој исто така е првиот Русин со титулата на домашниот турнир по Михаил Јужни пред 15 години.

Чориќ имаше 4-1 скор против Медведев, но Русинот покажа колку е напредната неговата игра, откако направи два брејка против 22-годишниот противник. Со уште два брејка во вториот сет, тој стигна до титулата, 250 АТП поени и 203.410 долари награда.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион5 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија8 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион8 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ8 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа10 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура20 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија1 ден

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Досие