Контакт

Спорт

Лу ќе му помага на Риверс во ЛА Клиперс

Објавено пред

Поранешниот тренер на Кливленд Кавалирс, Тајрон Лу, постигнал договор со екипата на ЛА Клиперс, објавија американските медиуми.

Лу, шампион со Кливленд во 2016 година, ќе му биде главен асистент на првиот тренер Док Риверс. Инаку, Лу веќе му бил помошник на Риверс, во Бостон и ЛА Клиперс.

Во текот на преодниот рок се поврзуваше со клубот во кој мина време како играч, ЛА Лејкерс, но како главен тренер.

ЛА Клиперс во летниот преоден рок се засилија со Каваи Ленард и Пол Џорџ, поради што „преку ноќ“ станаа фаворити за освојување на титулата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јохан Џуру ќе го тужи Сион за „нелегалниот“ отказ

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Јохан Џуру потврди дека го тужи својот клуб Сион, откако швајцарскиот клуб го отпушти него и осум негови соиграчи кои одбија да им бидат намалени платите.

Контроверзниот претседател на клубот, Кристијан Константин го отпушти Џуру и осум други фудбалери (вклучувајќи го и Алекс Сонг), откако тие не му одговорија на пораката пратена преку „Ватсап“ апликацијата. Константин сакаше да ги постави фудбалерите на Сион на договор за „техничка невработеност“, со што тие би добивале намалена плата од 12.000 евра во периодот во кој трае кризата со корона вирусот.

Џуру, кој дојде во Сион во јануари, потврди дека оди на суд и бара отштета за ментално страдање и нарушување на репутацијата.

„Не одам на суд за да добијам пари или да се вратам во тимот. Но, оваа работам ора да има судска разрешница. Моите соиграчи и јас не сме ’платеници’ кои се мотивирани од парите како што некои не обвинија. Ако судот одлучи во моја корист, парите ќе ги дадам во добротворни цели“, изјави Џуру.

Покрај Сонг и Џуру отпуштени беа и Кристијан Цок, Пајтим Касами, Ермир Лењани, Ксавиер Куаси, Бирама Ндоје, Микаел Факинети и Сејду Думбија. Тие ја имаат поддршката на синдикатот на швајцарски фудбалери (САФП).

Џуру, кој има 75 настапи за швајцарската репрезентација се приклучи на Сион како слободен агент во јануари и одигра само два меча пред да го добие отказот.

Газдата на Сион го отпуштил целиот тим

Прикажи повеќе...

Спорт

Ориги до добил името по Владе Дивац!

Објавено пред

Дивок Ориги, белгискиот ас на Ливерпул го искористи слободното време по фудбалската пауза поради корона вирусот за да одговара на прашања на фановите, и неочекувано се дозна дека го добил своето име по легендата на НБА кошарката, Србинот Владе Дивац.

Меѓу бројните коментари, еден навивач побара „благослов“ неговото дете да го именува Дивок, и Ориги реши да го објасни потеклото на името.

„Знам некои луѓе кои веќе го направија тоа. Моето име е добиено од името на Владе Дивац, бидејќи моите родители го гледале како игра и малку го смениле името“, пишува Ориги.

Ориги е роден во Остенде, а неговото семејство е „фудбалерско“, така што изненадува интересот за кошарката. Неговиот татко, Мајк Ориги играл за Остенде и Генк, а настапувал и за нигериската фудбалска репрезентација, а тројца негови чичковци – Остин Одур, Џералд Ориги и Антони Ориги биле фудбалери во Нигерија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: Фејк њуз! Ниту одам во Интер, ниту му платив кауција на Роналдињо

Објавено пред

Лионел Меси ретко реагира на многубројните шпекулации кои се поврзуваат со неговото име, но овојпат јасно преку Инстаграм ги демантираше двете главни вести оваа недела – дека е подготвен да направи трансфер во Интер и дека му ја платил кауцијата од над милион евра на својот добар пријател, Роналдињо, за тој да излезе од парагвајскиот затвор.

Последните неколку дена главната тема беше наводната желба на Меси да направи трансфер во Интер поради лутината кон управата на Барселона, а аргенинскиот сајт „ТНТ“ дури објави дека почнале преговори со кои и Тијаго Алмада би завршил во Интер, додека Лаутаро Мартинез би се преселил во Барселона.

Другата вест исто така беше помалку бизарната вест дека Меси уплатил 1.6 милиони евра на својот добар пријател Роналдињо, по што тој беше пуштен од затворот во Парагвај и преместен во хотел со четири ѕвездички каде што ќе ја отслужи казната во домашен притвор до судењето.

„Ова се фејк њуз, а истото се однесува и на медиумските извештаи за Њуел олд бојс. Двете работи се лажни. За среќа, никој не им верува“, напиша Меси на Инстаграм.

Меси ја платил кауцијата за Роналдињо

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани е негативна на Кoвид-19

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое е позитивно на коронавирусот, е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е...

Економија7 часа

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите што користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што...

Економија8 часа

Прераспределени повеќе од 6,5 милијарди денари од буџетот за економските мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите...

Македонија10 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија10 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија10 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија11 час

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија12 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија12 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа14 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија16 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет16 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија17 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет17 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион17 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет18 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа20 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија1 ден

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Досие