Контакт

Спорт

Проектилот на Скарпа против Гремио (Видео)

Објавено пред

Во првиот четврт-финален меч во Копа Либертадорес, Палмеирас на гостински терен го победија Гремио со 1-0.

Пресметката помеѓу двата клуба ја реши Густаво Скарпа во 31 минута со спектакуларен гол. Скарпа испрати вистински проектил од 30 метри, а топката заврши под гредата.

Гостинскиот тим мечот го заврши со играч помалку, во 77 минута вториот жолт картон го доби поранешниот играч на Јувентус, Фелипе Мело.

Реванш натпреварот за една недела ќе се одигра на стадионот на Палмеирас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Олаф Тон: Барса се „просечен тим“, Дортмунд се чисти фаворити во пресметката

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Баерн Минхен и Шалке, Олаф Тон смета дека Барселона во моментов се само „просечен“ тим и додава дека Борусија Дортмунд е јасен фаворит во пресметката од Лигата на шампионите на „Сигнал Идуна парк“ во вторник навечер.

Двата тима немаа совршен старт на сезоната – Барселона е на петтото место во Ла лига со две победи во четири меча, додека Дортмунд загубија со 3:1 од Унион Берлин, пред да се вратат со 4:0 победа над Баер Леверкузен овој викенд.

Тон, кој ја освои светската титула со Германија во 1990 година, е сигурен дека Дортмунд ќе слави.

„Борусија Дортмунд имаат огромен предизвик пред Лигата на шампионите, но јасно е дека се чисти фаворити против Барселона. Да, тие победија со 5:2 против Валенсија без Лионел Меси, но во моментов се просечен тим. Уште немаат идентитет и ова е голема шанса за Дортмунд да стигнат до победа“, вели 53-годишниот Тон во колумната за „Кикер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газдата на „Луј Витон“ сака да го преземе Милан!

Објавено пред

Францускиот милијардер Бернар Арно, сопственикот на „Луј Витон“ и „Дом Перињон“, се обидува да го преземе седумкратниот европски шампион Милан, јавува италијанскиот весник „Ил месаџеро“.

Арно, кој тежи околу 90 милијарди евра, нуди фантастични 900 милиони евра на американската инвестициска компанија „Елиот менаџмент“, која го „наследи“ тимот откако претходниот сопственик, Кинезот Ји Јонгхонг не ги плати долговите кои ги имаше за компанијата.

Тие не сакаат да го продадат клубот, и веќе ги одбиле понудите од 550 и 700 милиони евра, но францускиот магнат верува дека последната понуда ќе донесе успех и тие ќе бидат убедени од неговиот амбициозен план.

Арно ветува големи засилувања за „росонерите“, нови спонзори и вложување на огромни средства во академијата на италијанскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уапсени 12 навивачи на Јувентус кои го уценувале клубот

Објавено пред

Италијанската полиција уапсила 12 лидери на ултрасите на Јувентус, јавува италијанската новинска агенција „АНСА“, која додава дека се работи за членови на главните ултрашки групи: „Други“, „Традиционе-Антики валори“, „Викинг“, „Нуклео 1985“ и „Ди Виа Филаделфија“.

Тие се обвинети за повеќе различни криминални дела, вклучувајќи уценување на клубот, перење на пари и насилство. Според изворите од полицијата акцијата не е завршена и се бараат повеќе личности низ цела Италија.

Оваа вест доаѓа само два месеци откако во рација на дел од навивачите на „бјанконерите“ беше пронајдено оружје и многу нео-нацистички обележја.

Пред две години, Јувентус беа казнети со еден меч пред празни трибини поради продавање на билети на ултрасите. Во 2017 година, претседателот на клубот, Андреа Ањели доби едногодишна суспензија поради неговата улога во продавањето на билети на навивачки групи поврзани со мафијата, но суспензијата беше крената по неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет46 минути

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија2 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија8 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија8 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија9 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет11 час

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија11 час

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија12 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион12 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ12 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет13 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет13 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион24 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион1 ден

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија1 ден

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Досие