Контакт

Спорт

ЛШ: Дибала со магичен пресврт за Јуве, Звезда „настрада“ кај Тотенхем (видео)

Објавено пред

Над 70 минути во Торино изгледаше дека Локомотив Москва ќе направи неверојатен подвиг и ќе го совлада италијанскиот шампион Јувентус во меч од ЛШ, пред на сцена да стапи Пауло Дибала и за две минути да направи пресврт за 2:1 победа.

Тотенхем пак, сите фрустрации од слабите резултати на стартот на сезоната ги „искали“ на Црвена звезда, која во Лондон загуби со 5:0, благодарение на Сон Хеунг-Мин и Хери Кејн, кои постигнаа по два гола. Во истата група, Баерн Минхен изддржа за 3:2 победа на гости кај Олимпијакос за да има максимални 9 поени по три меча.

Пари Сен-Жермен исто така е „совршен“ по три меча откако на гости го декласираше Бриж, откако Килијан Мбапе имаше хет-трик, а Мауро Икарди постигна два гола. Реал Мадрид пак, изддржа во „пеколот“ во Истанбул и  голот на Тони Крос во првото полувреме беше доволен за прва победа на „кралевите“ оваа сезона во ЛШ.

Без победа останува Аталанта, која на гостувањето кај Манчестер сити дојде во водство со гол од пенал, но ова само го налути англискиот шампион, кој на крајот славеше со 5:1 со хет-трикот на Рахим Стерлинг и двата гола на Серхио Агуеро.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Пари Сен-Жермен 0:5

Галатасарај – Реал Мадрид 0:1

Табела: 1.ПСЖ 9, 2.Реал Мадрид 4, 3.Бриж 2, 4.Галатасарај 0

ГРУПА Б

Олимпијакос – Баерн Минхен 2:3

Тотенхем – Црвена звезда 5:0

Табела: 1.Баерн М. 9, 2.Тотенхем 4, 3.Ц.Звезда 3, 4.Олимпијакос 1

ГРУПА Ц

Шахтјор Доњецк – Динамо Загреб 2:2

Манчестер сити – Аталанта 5:1

Табела: 1.Манчестер сити 9, 2.Динамо З. 4, 3.Шахтјор 4, 4.Аталанта 0

ГРУПА Д

Атлетико Мадрид – Баер Леверкузен 1:0

Јувентус – Локомотив Москва 2:1

Табела: 1.Јувентус 7, 2.Атлетико М. 7, 3.Локомотив М 3, 4.Баер Леверкузен 0

ЈУВЕНТУС – ЛОКОМОТИВ МОСКВА

ТОТЕНХЕМ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ГАЛАТАСАРАЈ – РЕАЛ МАДРИД

БРИЖ – ПСЖ

МАНЧЕСТЕР СИТИ – АТАЛАНТА

ОЛИМПИЈАКОСБАЕРН МИНХЕН

Спорт

Жозе Мурињо е новиот тренер на Тотенхем

Објавено пред

Жозе Мурињо и официјално е новиот менаџер на фудбалерите на Тотенхем, потврдија утрово од лондонскиот клуб. Договорот помеѓу двете страни е потпишан до крајот на сезоната 2022/2023.

Португалскиот тренер го наследи Маурисио Покетино, кој вчера по пет и пол години го напушти клубот од северен Лондон.

„Возбуден сум што му се приклучив на клуб со толку голема традиција и со толку верни навивачи. Ме возбудува квалитетот на тимот и академијата. Ме привлече тоа што ќе можам да работам со тие играчи“, изјавил Мурињо.

Мурињо речиси една година беше без работа. Лани на 18 декември тој доби отказ во Манчестер јунајтед. Тотенхем ќе му биде третиот клуб во Англија. Во два мандати го предводел Челси. Со „сините“ има освоено три титули во Премиер лигата (2005, 2006, 2015).

Тотенхем лошо игра оваа сезона, во првенството со само 14 поени се наоѓа на 12. место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мело се врати (Видео)

Објавено пред

Кармело Ентони се врати во НБА-лигата. Поранешниот трет пик на драфтот се најде во стартната постава кај Портланд трејлблејзерс на натпреварот во Њу Орлеанс. Дуелот со Пеликанс беше прв натпревар за Ентони во НБА уште од 9 ноември 2018 година.

Кармело Ентони потпиша неодамна договор со Потланд до крајот на сезоната за два милиони долари. Клубот од Орегон е петти во неговата кариера.

Мело во 2003 година беше избран како трет пик на драфтот, зад Леброн Џејмс и Дарко Миличиќ. Во Денвер се задржа до 2011 година, потоа шест години мина во Њујорк никс, а во кариерата бил играч и на Оклахома Сити тандер, односно Хјустон рокетс.

Од Хјустон си заминал на 22 јануари 2019 година. Клубот го трејдуваше во Чикаго, а Булс на 1 февруари му врачи отказ.

Натпреварот со Њу Орлеанс Мело о заврши со 10 поени, четири скока и пет изгубени топки. Пеликанси ги победија Блејзерси, 115:104.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без милост за Химки, продолжи победничката низа на Ефес (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид го „збриша“ рускиот Химки со 104:76 за да ја продолжи победничката низа во Евролигата и да го подобри скорот на 6-3. Мечот беше решен уште во првото полувреме, откако шпанскиот клуб имаше 65:42 предност и ништо не се смени во второто, во кое рускиот клуб немаше одговор за играта на „кралевите“.

Ентони Рендалф имаше 19 поени за победниците, а Факундо Кампацо и Валтер Таварес додадоа по 15 поени, додека Крис Крамер беше најефикасен за Химки со 14 поени, а Алексеј Швед и Ентони Гил имаа по 12 поени. И Химки има 6-3 скор.

Анадолу Ефес, пак, го подобри скорот на 7-2 со тешко извојувана 90:84 победа над Асвел Лион, предводени од 17-те поени на Шејн Ларкин и одличаната партија на Василије Мициќ, кој имаше 16 поени, 8 асистенции и 4 скока.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Жалгирис Каунас – Панатинаикос 85:86 (16:19, 17:22, 20:23, 32:22)

Алба Берлин – Црвена звезда 92:80 (21:15, 25:19, 21:20, 25:26)

Баерн – Олимпијакос 85:82 (23:17, 20:27, 12:19, 30:19)

Асвел Лион – Анадолу Ефес 84:90 (22:25, 23:21, 21:24, 18:20)

Милано – Макаби Тел Авив 92:88 (21:21, 26:21, 24:22, 21:24)

Реал Мадрид – Химки 104:76 (31:25, 34:17, 27:14, 12:20)

Валенсија – Зенит Петерсбург 94:90 (15:16, 18:22, 24:25, 37:27)

Прикажи повеќе...

Најново

Наука17 минути

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена старт-ап компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да...

Економија19 минути

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Економија48 минути

Заев: Инвестираме во човечкиот капитал преку мерки во образованието

Во однос на мерките преку кои државата ќе инвестира во човечкиот капитал, на што е посветен предлог-буџетот за идната година,...

Европа1 час

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет1 час

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија2 часа

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион13 часа

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија14 часа

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа15 часа

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија16 часа

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Свет19 часа

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година....

Македонија19 часа

Екоактивистите ќе протестираат итно да се одземе концесијата од „Еуромакс ресурсис“

Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште...

Македонија21 час

(Видео) Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ21 час

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија22 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија23 часа

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ24 часа

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата1 ден

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија1 ден

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Досие