Контакт

Спорт

ЛШ: Лош ден за Англичаните – Наполи го „урна“ шампионот, Валенсија со шок за Челси (видео)

Објавено пред

Англиските клубови немаа најдобро отварање на Лигата на шампионите, откако актуелниот шампион Ливерпул загуби со 2:0 на гостувањето кај Наполи, додека Челси успеа дома да биде поразен од „растурената“ Валенсија со 0:1. Големото дерби Борусија Дортмунд-Барселона заврши без голови откако германскиот клуб утна пенал, додека Ред бул Салцбург со неверојатни 6:2 го победи Генк.

Наполи имаше подобар старт на мечот, но Ливерпул се стабилизираше по 20-тата минута, но на полувреме се отиде без голови. Адријан имаше одлична одбрана на ударот на Дрис Мертенс на стартот на второто полувреме, а по неколкуте убави шанси за Ливерпул следуваше 81. минута и фаулот на Робертсон над Калехон за пенал, кој Мертенс сигурно го реализираше. Ливерпул тргна во лов на бод, но во 92. минута, Фернандо Љоренте стави точка на натпреварот.

Челси пак, не ги искористи шансите во првото полувреме за да биде казнет во 74. минута, кога по слободен удар, Родриго успеа да го измами Кепа и да донесе водство за Валенсија. Челси имаа совршена шанса да израмнат во 87. минута кога беше досуден пенал, но Рос Баркли ја упати топката над пречката!

Утнат пенал имаше и во Дортмунд, каде што Марко Ројс во 57. минута имаше шанси да ја „казни“ Барселона, но неговиот репрезентативен колега Тер Штеген одлично го прочита и имаше фантастична одбрана.

Во Салцбург пак, имаше неверојатен меч во кој тимот на Ред бул стигна до 6:2 победа над белгискиот Генк, најавувајќи дека ќе биде опасен противник за Наполи и Ливерпул. „Братскиот“ Ред бул, тој од Лајпциг, пак стигна до важна 2:1 победа на гостувањето кај Бенфика.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Е

Наполи – Ливерпул 2:0

Салцбург – Генк 6:2

ГРУПА Ф

Интер – Славија Прага 1:1

Борусија Дортмунд – Барселона 0:0

ГРУПА Г

Лион – Зенит Санкт Петербург 1:1

Бенфика – РБ Лајпциг 1:2

ГРУПА Х

Ајакс – Лил 3:0

Челси – Валенсија 0:1

Спорт

Андонова останува во Леванте барем уште една сезона

Објавено пред

Најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова го продолжи договорот со Леванте на една година, со опција за уште една сезона со клубот од Валенсија.

26-годишната Андонова пристигна во Леванте од Барселона, а претходно играше и во германскиот Турбине Потсдам, шведскиот Розенгард и францускиот Пари Сен-Жермен.

Сезоната 2019/20 во Примера дивизион феменина беше прекината минатиот месец поради пандемијата на корона вирусот. Барселона ја доби титулата откако имаше девет поени предност пред Атлетико Мадрид, додека Леванте беа на третото место, пропуштајќи шанса за пласман во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вујовиќ заминал од Загреб за да одгледува круши и цреши!

Објавено пред

Веселин Вујовиќ неодамна си замина од тренерското место во ППД Загреб поради „приватни причини“, кои сега во интересна дискусија со Лино Червар откри дека се поврзани со земјоделие.

Вујовиќ беше избран за најдобар тренер на просторите на поранешна Југославија од страна на читателите на популарниот веб-сајт „Балкан хендбол“, пред Црногорецот Зоран Рогановиќ и Хрватот Лино Червар, по што преку Фејсбук порача дека не ја заслужува победата, која треба да му припадне на Червар, кој освои сребро со Хрватска на Европското првенство.

Червар му се заблагодари на потегот, а потоа Вујовиќ откри зошто точно си заминал од Загреб.

„Вложив во приватен бизнис. Имам голема плантажа на овошки, одгледувам круши и цреши. Поради таа работа морав да им се заблагодарам на луѓето во Загреб кои сметаа на мене и во следната сезона. Работата е таква што ќе мора често да отсуствувам, а не сакам ништо да работам површно. Не им затворив врата на Загреби кога ќе им бидам потребен јас сум тука. Мојата тренерска кариера не е готова, иако размислував за тоа повеќе пати“, открива Вујовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Галакси го отпуштија Катаи по расистичките коментари на неговата сопруга

Објавено пред

Лос Анџелес галакси го отпушти српскиот фудбалер од средниот ред Александар Катаи во петокот, два дена откако неговата сопруга постираше расистички пораки на социјалните мрежи.

Постовите на Теа Катаи, кои подоцна беа отстранети, повикуваа на убиство на „гомната“ кои протестираат по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис. Платата на Катаи со Галакси не е јавна, но е сигурно поголема од 612.500 долари предвидени со колективниот договор, и клубот не планира да му ги исплати договорот.

Галакси објавија дека Теа Катаи била во Чикаго кога ги објавила постовите, додека нејзиниот сопруг бил во Калифорнија, каде што работел на физичката подготвеност.

29-годишниот Катаи пристигна во Галакси како слободен агент во декември по договорот со Чикаго фајр, каде што имаше 18 гола и 12 асистенции во 62 натпревари.

Поради расистичките коментари на сопругата Катаи ќе добие отказ во ЛА Галакси

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија5 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија6 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија6 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија7 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија7 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија9 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет10 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ11 час

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа12 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет13 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион1 ден

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион1 ден

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија1 ден

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ1 ден

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија1 ден

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија1 ден

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија1 ден

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Досие