Контакт

Спорт

ЛШ: Реал „спаси“ реми против Бриж, Соломон ги „реши“ Аталанта во 95. минута (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид требаше да остане со играч повеќе за да „извлече“ 2:2 реми во дуелот со Бриж во Лигата на шампионите за нова „бледа“ партија на тимот на Зинедин Зидан, додека Аталанта во својот прв домашен меч во ЛШ (иако го играа на „Сан Сиро“ во Милано), го доживеа вториот пораз во групата со драматична завршница и гол во 95. минута за 1:2 пораз од Шахтјор Доњецк.

Стартот не можеше да биде полош за Реал, кој во првото коло доживеа 3:0 пораз од Пари Сен-Жермен на гости, откако во деветтата минута, Нигериецот Емануел Денис успеа да го совлада Тибо Куртоа за „молк“ на „Сантијаго Бернабеу“. Реал потоа ја имаше играта, но во 38. минута, гостите од Белгија добија 0:2 предност, откако Денис успеа да „прекрати“ една топка на Лука Модриќ и повторно лице-во-лице со Куртоа да го совлада белгискиот голман.

Зидан на полувремето реши да го повлече Куртоа од голот и на неговото место да го постави Алфонс Ареола. Предноста на Бриж успеа да ја намали капитенот Серхио Рамос во 55. минута со убав гол со глава, а во финишот на мечот, во 84. минута, капитенот на Бриж, Руд Формер да добие втор жолт картон и Реал тоа веднаш го искористи откако по слободен удар, Касемиро беше на вистинското место за 2:2.

Во Милано, пак, Аталанта започна силовито – уште во 14. минута доби пенал, но Јосип Иличиќ не успеа да го реализира. Дуван Запата, сепак, во 28. минута носи предност за „Оробичи“, но славјето трае до 41. минута кога Жуниор Мораеш израмнува.

Кога навивачите на Аталанта се помирија дека ќе го прослават првото реми и првиот поен во ЛШ, на сцена стапи Израелецот Манор Соломон, кој донесе голема победа за украинскиот шампион.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО

ГРУПА А

Реал Мадрид – Клуб Бриж 2:2

Галатасарај – Пари Сен-Жермен 21.00 ч.

Табела: 1.ПСЖ 3, 2.Бриж 2, 3.Галатасарај 1, 4.Реал Мадрид 1

ГРУПА Ц

Аталанта – Шахјтор 1:2

Манчестер сити – Динамо Загреб 21.00 ч.

Табела: 1.Динамо З. 3, 2.Манчестер сити 3, 3.Шахтјор 3, 4.Аталанта 0

 

РЕАЛ МАДРИД – КЛУБ БРИЖ

АТАЛАНТА – ШАХТЈОР©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Касилјас почна со тренинзи, за 20 минути собра 20.000 лајкови (фото)

Објавено пред

Шпанскиот голман Икер Касилјас ги воодушеви своите обожаватели со фотографија од тренинг која ја објави на друштваните мрежи.

Голманот на Порто на Инстаграм постави фотка од вежбална што ги израдува навивачите кои секојдневно се интересираа за неговата здравствена состојба по проблемите со срцето.

Касилјас за 20 минути собра 20.000 лајкови на Инстаграм со порака „работа во тек“.

Кон крајот на септември годинава Касилјас порача дека ќе почека до март за да види како оди опоравувањето пред да ја донесе одлуката за враќање.

38-годишниот фудбалски голман не брза со враќањето на официјален меч по срцевиот удар кој го преживеа на 26 април годинава.

View this post on Instagram

Work in progress… 💪🏃🏻‍♂️

A post shared by Iker Casillas (@ikercasillas) on Oct 15, 2019 at 2:04pm PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Нишикори: Федерер не е истиот на тренинг и на меч!

Објавено пред

Јапонскиот тенисер, Кеи Нишикори го опиша однесувањето на швајцарскиот колега Роџер Федерер на тренинзите, а потоа и на мечевите.

„На тренинзите тој е многу опуштен дури и неспоредливо со тоа кога треба да одигра меч, додека останатите тенисери во најголем дел даваат по 100% на тренинзите. На мечевите е потполно поинаков“ – вели Нишикори за Швајцарецот.

Јапонецот оваа сезона употрени нова тактика во подготовката за мечевите.

„До скоро ги гледав само мечевите во кои победував за да си ја подигнам самодовербата, но од неодамна почнав да ги гледам и мечевите на кои губев за да знам што сум направил погрешно“ – вели Нишикори.

Јапонскиот тенисер моментно се опоравува од повредата, па се сомнева дека ќе биде подготвен за настап на турнирите во Виена и Париз.

„Се уште не сум почнал со тренинзи и не знам како ќе се чувствувам кога првпат ќе го удрам топчето“ – вели тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лео Меси по шестипат ја освои „Златната копачка“ (фото)

Објавено пред

По шестипат во кариерата аргентинскиот фудбалски ас, Лионел Меси стана добитик на европската „Златна копачка“ која му се доделува на најдобриот стрелец во европските прволигашки натпреварувања.

Од востанувањето на оваа награда во 1968 па се до 1997 година наградата ја доделуваше француски „Л`кип“, од од 1997 година наградата ја доделува „European Sports Media“ – Здружение на европски фудбалски магазини.

Меси овојпат наградата ја подигна во присуство на неговите синови Тиаго и Матео. Аргентинецот дојде до наградата поради 36 постигнати гола на 34 меча во Ла Лига.

„Националните првенства се најважните натпреварувања, без нив не би ја имало ниту Лигата на шампиони. Ви благодарам на сите, на колегите, на тренерите, сите кои ми помогнаа денеска да бидам овде“ – рече Меси.

Аргентинскиот ас е рекордер со шест „Златни копачки“ во кариерата.

Роналдо освои четири, а по две имаат Португалецот Еузебио, Германецот Герд Милер, Уругвајците Диего Форлан и Луис Суарез, Французинот Тиери Анри и Бразилецот Марио Жардел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа3 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија4 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија6 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија6 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија7 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет7 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион8 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија9 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет10 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет10 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет10 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион11 час

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа11 час

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија22 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет24 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија1 ден

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион1 ден

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт1 ден

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Досие