Контакт

Спорт

Луд пресврт во Ајндховен, Динамо и Копенхаген се веќе во наредната рунда (Видео)

Објавено пред

ПСВ Ајндоховен направија пресврт и во финишот го победија Базел, во првиот меч од втората квалификациска рунда за пласман во Лигата на шампионите. И покрај поразот резултатот е добар за Базел пред реваншот наредната недела на „Сент Јакобс парк“. Останатите тимови кои вечерва гостуваа остварија одлични резултати. Динамо Загреб, Копенхаген и АПОЕЛ победија, а Олимпијакос играа 0-0 кај Плзен во Чешка.

Динамо Загреб во Грузија дури во второто полувреме го скршија отпорот на Сабуртало, со головите на Оршиќ и Петковиќ. Целиот натпревар за Динамо го одигра македонскиот репрезентативец Аријан Адеми.

Во Ајндховен; ПСВ и Базел одиграа драматичен натпревар, кој домаќините го решија во своја корист во последните четири минути. Брума погоди за ПСВ во 14 минута, а потоа пресврт направија Ајети и Алдерете.

Во финишот, во 89 и 93 минута се случи уште еден пресврт и ПСВ стигна до победата со головите на Ламерс и Мален.

Копенхаген немаа проблем во Велс, кај ТНС. Сигурна победа на Данците им обезбедија Сотиру и Сков.

Еден гол го реши победникот на натпреварот во Црна Гора, каде АПОЕЛ славеше над Сутјеска. Стрелец на голот беше Де Виченти од пенал во 42 минута.

Спорт

Неуништливиот Федерер го елиминира Сандгрен

Објавено пред

Роџер Федерер го преживеа дуелот со Тенис Сандгрен и се пласираше во полуфиналето на Австралија опен. Швајцарецот на теренот мина три и пол часа, спаси седум меч топки и на крајот победи 6/3, 2/6, 2/6, 7/6, 6/3.

Играчот со најмногу гренд-слем титули лесно го доби првиот сет со 6/3 за 35 минути игра. Вториот и третиот сет во целост му припаднаа на Сандгрен, кој „леташе“ по теренот и направи пресврт.

Драмата што го реши победникот се одвиваше во четвртиот сет. Сандгрен при резултат 5:4 не искористи три меч-топки, а потоа во тај-брејкот не успеа да реализира уште четири топки за победа.

Тај-брејкот во четвртиот сет му припадна на Федерер со 10:8.

Петтиот сет го реши еден брејк, него во шестиот гем го направи Федерер.

Швајцарецот во полуфиналето ќе игра против победникот од мечот помеѓу бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ и Милош Раониќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал нема да го пушти Себалјос во Валенсија

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид не го дозволил трансферот на Дани Себалјос во Валенсија, објавија шпанските медиуми. Себалјос е незадоволен од статусот што го има во Арсенал, побарал од Реал да му најде нов клуб.

Валенсија покажала најмногу интерес за повремениот шпански репрезентативец, меѓутоа Реал нема да го дозволи овој трансфер. „Кралевите“ не сакале да засилат директен конкурент за титулата во Шпанја.

Себалјос оваа сезона има одиграно само девет натпревари за Арсенал, еден период беше повреден, но откако се врати во тимот, кај новиот тренер Микел Артета, не одиграл ниту една минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одложен натпреварот ЛА Лејкерс-ЛА Клиперс

Објавено пред

Градското дерби во НБА-лигата помеѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс што требаше да се одигра утре од 4 часот по средноевропско време е одложено поради смртта на Коби Брајант. Лејкерси побарале од лигата да го одложи натпреварот.

Легендарниот Коби Брајант настрада во хеликоптерска несреќа во неделата во 10 часот по локално време. Заедно со него загинаа уште осум други лица, меѓу кои и неговата 13-годишна ќерка Џијана.

Коби за 20 години со ЛА Лејкерс освои пет шампионски титули, двапати бил МВП на финалните натпревари, а еднаш МВП на регуларниот дел од сезоната. Со репрезентацијата на САД двапати бил олимписки шампион.

Лејкерси во моментов се лидери во Западната конференција со скор 36/10, додека Клиперси се трети со скор 33/14.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие