Контакт

Спорт

Луди 18 минути на „Ванда метрополитано“, Атлетико со победа (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид со 2:1 го совлада тимот на Леванте за да се врати на третото место на табелата во Ла лига во меч во кој цела акција се одвиваше во првите 18 минути на „Ванда метрополитано“.

Анхел Кореа уште во 13. минута по убава асистенција на Киеран Трипиер донесе 1:0 водство за Атлетико, но само три минути подоцна, Рожер успеа да израмни за клубот од Валенсија. „Пеколниот“ старт продолжи, откако во 18. минута од мечот, Фелипе ги постави конечните 2:1.

Со трите поени, тимот на Диего Симеоне сега е трет во лигата со 35 поени, колку што има и четвртопласираната Севилја, четири зад Барселона на второто место и пет зад градскиот ривал, Реал Мадрид на врвот на табелата. Леванте се на деветтото место со 26 поени.

Спорт

Бартомеу не дава оставка, ќе се бори до крај

Објавено пред

По состанокот на бордот на директори на Барселона, претседателот Жосеп Марија Бартомеу реши дека нема да даде оставка и покрај петицијата за негово отстранување, која собра над 10 илјади потписи на членовите на клубот.

Бордот ја чека конечната одлука на каталонската регионална власт дали референдумот за неговото претседателствување може да се оддржи на 1 и 2 втори ноември. Во понеделникот, Барселона прати писмо до Пере Арагонес, претседателот на каталонската влада, барајќи да се откаже ова гласање, а одлуката на здравствените власти ќе биде позната во среда.

Според шпанските медиуми, ова значи дека Бартомеу, претседателот кој е критикуван поради трансфер-политиката на клубот, конфликтот со Лионел Меси и слабите резултати на тимот, сака да се бори до крај, користејќи ја пандемијата на корона вирусот за откажувањето на гласањето.

Бартомеу веќе потврди дека нема да бара уште еден мандат на чело на Блауграна, а редовните избори во клубот се закажани во март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Ферари му даваат на Леклер подобар болид отколку на Фетел?

Објавено пред

Себастијан Фетел предизвика контроверзи по Португалското ГП, откако посочи дека можеби нема идентичен болид како колегата од Ферари, Шарл Леклер, нешто што веднаш го демантираа од италијанскиот тим.

Фетел повторно беше послабиот возач на Ферари во Португалија, завршувајќи на 10. место, додека Леклер беше 4., и младиот возач од Монако го има победено Фетел на сите трки во 2020. Со ова се комплетира „падот“ на четирикратниот светски шампион во Ферари, откако тие му соопштија дека нема да му го продолжат договорот и ќе го заменат со Карлос Саинс во 2021. Фетел, во интервју за „РТЛ“ по трката посочи дека нешто не е во ред.

„Од една страна сум задоволен бидејќи мислам дека имав добра трка и покрај лошиот старт. Но, од друга страна, очигледно е дека другиот болид е многу побрз. Каде губам време? Го гризам јазикот цела година. Некои идиоти нема да сфатат, но дали јас сум целосен идиот? Не би кажал така. Понекогаш со среќа ќе стигнеш до лимитот, но јас не можам оваа година. На другата страна изгледа многу полесно. Моите очекувања беа многу поголеми“, вели Фетел.

Шефот на Ферари, Матија Биното ги отфрли обвинувањата дека не се однесува фер кон двајцата возачи.

„Болидите на Себ и Шарл се целосно идентични. Искрено се надевам дека Себ ќе може да оствари повисока позиција на квалификациите во Имола и ќе покаже што умее. Шарл е многу добар, но можеби очекувате уште повеќе од вториот возач“, изјави Биното.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанскиот фудбал е пред колапс, вели претседателот на Серија А

Објавено пред

Паоло дал Пино, претседателот на Лега Серија А предупредува дека со новите мерки на италијанската влада фудбалскиот систем е „многу блиску до колапс“.

Со новите мерки на премиерот Џузепе Конте, баровите и рестораните во Италија ќе се затвараат во 18 часот, а фитнес-центрите и теретаните ќе останат затворени до 24 ноември. Професионалните спортови можат да продолжат без присуство на публика, што значи дека нема да ги има ниту 1.000 гледачи кои беа присутни последниот месец.

„Се надевам дека владата ја разбира вредноста на фудбалот како индустрија, без политичка демагогија. Ние сме многу загрижени, блиску сме до колапс и економијата на нашата земја ќе плати многу со овие рестриктивни мерки. Здравјето е на прво место, но важно е да се направи вистинскиот потег и да се мисли на долгорочната иднина. Во 2020 загубивме 600 милиони евра со празни стадиони и затоа бараме разбирање на владата. Плаќаме над 1 милијарда евра во даноци секоја година и очекуваме да се размислува и за нас“, вели Дал Пино.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа3 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија4 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија8 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија9 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа9 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет9 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет10 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ11 час

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија11 час

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион12 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија13 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа14 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ14 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет14 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија14 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија1 ден

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет1 ден

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија1 ден

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Досие