Контакт

Спорт

ФА куп: „Волците“ и „ѓаволите“ ќе играат уште еднаш (видео)

Објавено пред

Единствениот денешен дуел од третото коло на ФА купот во кој се сретнаа два тима од Премиер лигата заврши без победник , откако Вулверхемптон и Манчестер јунајтед одиграа 0:0, што значи дека ќе има втор меч на „Олд Трафорд“.

Актуелните шампиони во најстарото клупско натпреварување на светот, Манчестер сити, немаа проблем со четвртлигашот Порт Вејл, стигнувајќи до убедлива 4:1 победа. Сити дојдоа во водство во 19. минута преку Зинченко, но гостите во 35. минута израмнија преку Поуп. Агуеро ја врати предноста во 42. минута, по што во второто полувреме, младите Харвуд-Белис и Фоден да постигнат по еден гол за убедлива победа.

Лестер исто така е во четвртото коло, откако со 2:0 го победи клубот од Чемпионшип, Виган, како и Бурнемаут, кои со 4:0 ги победија Лутон таун.

ФА КУП, 3.КОЛО

Бурнемаут – Лутон 4:0

Флитвуд – Портсмаут 1:2

Лестер – Виган 2:0

Манчестер сити – Порт Вејл 4:1

Вулверхемптон – Манчестер јунајтед 0:0

Спорт

Бакси подобри од Мајами, не помогна сезонскиот рекорд на Нана

Објавено пред

Екипата на Мајами загуби ноќеска на гостувањето кај Милвоки со 122-108 во НБА лигата.

Кај Бакси творци на победата беа Крис Мидлтон и Брин Форбс со по 21 поен, додека Дру Холидеј мечот го заврши со 20 поени и 10 асистенции.

Кај Хитс – Кендрик Нана оствари рекорд сезонава, со 31 поен.

Во останатите ноќешни НБА дуели Лејкерси со 122-115 ја средија Индијана, Бруклин беше подобар со 105-91 од Чикаго, Њујорк по продолженија го совлада тимот на Шарлот 118-109, Минесота на свој паркет загуби со 124-108 од Бостон, додека Феникс како гостин дојде до убедлив триумф против Сан Антонио 140-103.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ спектакл во Хјустон – Нурмагомедов има наследник!

Објавено пред

Ноќеска пред 18.000 гледачи во Хјустон се одржа УФЦ 262 спектакл на кој Хабиб Нурмагомедов доби наследник во лесна категорија.

Се работи за Бразилецот Чарлс Оливеира кој во борбата за титулата го нокаутираше Американецот Мајкл Чендлер. Интересно е што и двајцата никогаш во кариерата не се бореле против Дагестанецот, а сега по неговата „пензија“ добија можност да се борат за титулата.

Оливеира триумфираше против Чендлер со технички нокаут на почетокот на втората рунда, иако во првата рунда борбата изгледаше дека ќе има спротивен развој на настаните.

Чендлер беше поопасен, Бразилецот во еден момент сериозно беше разнишан, но успеа да се извлече.

По 11 години во УФЦ Оливеира успеа да стигне до шампионскиот појас. Во последните 3 години нанижа 9 борби без пораз, а го држи и рекордот меѓу борците со најдолга низа на непобедливост.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома ритунски го победи Лацио во градското дерби

Објавено пред

Рома го победи Лацио со 2:0 во Дерби дела Капитале. Рома со овој триумф ја обезбеди седмата позиција и место во Конференциската лига на УЕФА, додека Лацио сезоната ќе ја заврши на шестото место.

Рома, максимално ги искористи кадровските со кои се сочи Лацио и забележа рутинска победа.

Хинрик Мхитаријан постигна гол во 42.минута, по асистенцијата на Един Џеко. Конечниот резултат го постави шпанскиот ветеран Педро во 78.минута.

Лацио мечот го заврши со играч помалку, поради исклучувањето на Ачерби.Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште...

Свет49 минути

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет14 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија18 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија20 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија21 час

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија22 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија22 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија24 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија2 дена

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија2 дена

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија2 дена

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа2 дена

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Досие