Контакт

Спорт

Лудница на „Кинг Пауер“ – Тотенхем со голови во 95. и 97. минута за победа над Лестер

Објавено пред

Во меч во кој имаа повеќе од играта, Тотенхем беа пред пораз на „Кинг Пауер“ кај Лестер, пред Стивен Бергвајн да постигне два гола во 95. и 97. минута за неверојатна 3:2 победа и заддржување на темпото на тимот на Антонио Конте во борба за топ 4 пласман во Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Патсон Дака ги донесе „лисиците“ во водство во 24. минута од мечот и покрај првичната иницијатива на Тотенхем, пред Хери Кејн во 38. минута од мечот да израмни на 1:1. Лестер сметаа дека ги обезбедија трите поени во 76. минута, кога по одлична акција, Џејмс Медисон беше побрз од целата одбрана на Спарси за 2:1.

По ова, на сцена стапи Стивен Бергвајн во едена од најлудите завршници оваа сезона во Премиерлигата, со два гола за само две минути за три поени на тешкото гостување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нема логика: Донарума е најдобар голман во Лига 1

Објавено пред

Џанлуиџи Донарума е прогласен за најдобар голман во француската Лига 1. За многумина наградата не завршила во вистински раце и имаат силни аргументи за оваа теза.

dobivaj vesti na viber

Италијанецот годинава бранеше само на 16 од можните 38 натпревари во францускиот шампионат, што значи помалку од 50 отсто од натпреварите.

Исто така, на само пет од тие 16 натпревари успеал да ја сочува мрежата недопрена. Интересно е што Бенитез од Ница и Селс од Стразбур имаа 14, односно 13 натпревари, на кои не примија гол и далеку поголем број одбрани од Донарума.

„Точно е дека не бранев на повеќе од половина натпревари, но кога бев на голот добро ја завршив работата. Среќен сум за наградата“, истакна Донарума кого очигледно не беше допрен од критиките упатени на негова адреса.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи покажува интерес за Пјаниќ

Објавено пред

Миралем Пјаниќ, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Бешикташ, ќе се врати на „Ноу Камп“, а потоа повторно ќе оди на позајмица, бидејќи тренерот Чави нема намера да го користи во својот тим. Репрезентативецот на БиХ уште две години е под договор со Барса.

dobivaj vesti na viber

Пјаниќ би можел да се врати во Серија А, бидејќи сериозен интерес за него покажува Наполи, пренесуваат дел од шпанските медиуми.

Пјаниќ оваа сезона одигра 26 натпревари, вкупно 1.867 минути за Бешикташ. Успеа да запише само четири асистенции. Не се наметна како лидер ниту пак успеа да го одигра квалитетот на фудбалот што го играше пред неколку години.
Пјаниќ својот најдобар фудбал во кариерата го одигра во Италија, во Рома, а потоа и во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Полноќна тепачка во Севилја

Објавено пред

Шпанската полиција уапси пет германски навивачи пред финалето на Лигата на Европа меѓу Ајнтрахт Франкфурт и Ренџерс.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека навивачите на Ајнтрахт биле приведени поради тепачка со шкотските навивачи и полицијата, околу полноќ во центарот на Севиља.

Тие фрлале цигли и маси од кафулињата и запалиле фрлале факели кон навивачите на Ренџерс и полицијата. Не е наведено дали во инцидентот има повредени.

Повеќе од 5.000 полицајци и стјуарди ќе бидат на должност бидејќи шпанските власти очекуваат да пристигнат до 150.000 навивачи од двата клуба.

Биилети, за финалето кое почнува во 21 часот на стадионот „Рамон Санчез Писуан“, повеќе нема.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа53 минути

Руски војник призна дека убил цивил, му се заканува доживотен затвор

Рускиот војник на кој му се суди за воени злосторства во Украина се изјасни за виновен за убиство на невооружен...

Регион1 час

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија2 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија3 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија4 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа5 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа6 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија7 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет7 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа7 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа7 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа7 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија19 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија22 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа23 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа1 ден

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија1 ден

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ1 ден

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија1 ден

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....