Контакт

Спорт

Лудогорец ја продолжи доминацијата – деветта бугарска титула во низа

Објавено пред

Лудогорец од Разград продолжи со доминацијата во бугарскиот фудбал, откако по 2:1 победата над Берое Стара Загора ја запечати својата деветта лигашка титула.

Лудогорец немаат пораз оваа сезона и во ниту еден момент од сезоната не беа под закана, сега имаат 14 поени предност пред ЦСКА Софија, кои во саботата одиграа 3:3 со градските ривали Левски.

„Оваа титула е посебна бидејќи дојдов во овој тим пред само половина сезона“, вели чешкиот тренер на Лудогорец, Павел Врба, кој веќе освои три чешки титули со Викторија Плзењ и една словачка титула со Жилина.

Врба беше трет тренер на Лудогорец оваа сезона – Стојчо Стоев беше отпуштен по ремито без голови против Славија Софија во август, по што преоден тренер до декември беше Станислав Генчев.

Лудогорец влегоа во Првата лига на Бугарија во 2011, а следната година ја освоија својата прва титула. Во последните осум години тие имаат уште два Бугарски купа и четири Суперкуп титули.

Спорт

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Објавено пред

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот.

Иако нема многу детали за случајот, се верува дека тој бил погоден од гром на саботниот тренинг, но дека за среќа избегнал некакви сериозни повреди.

„Младиот голман Заборовски беше погоден од гром и сега во одделот за интензивна нега. Инцидентот се случи бргу, амбулантното возило пристигна за осум минути, откако претходно му било дадено вештачко дишење. Тој е во болницата во Љуберци, и тестовите покажуваат дека нема оштетување на органите“, се вели во соопштението на клубот.

Според генералниот директор на клубот, Игор Мајоров, временските услови во областа биле пријатни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го има Серхио Рамос! Капитенот пак им донесе победа со гол од пенал! (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид стигна до исклучително важна победа од 1:0 на гостувањето кај Атлетик Билбао правејќи голем чекор кон титулата во шпанската Ла лига, одвојувајќи се на пет поени пред Барселона, која денеска има исто толку тешко гостување кај Вилјареал.

Слично како при претходната победа од 1:0 над Хетафе, човек на одлука беше капитенот Серхио Рамос со гол од пенал во 73. минута од мечот, негов вкупно 10-ти гол во Ла лига оваа сезона, со што на пример е пред Антоан Гризман од Барса, кој има осум постигнати гола.

Со овие 10 гола, Рамос е првиот бек кој постигнал 10 гола во една сезона по уште еден фудбалер на Реал Мадрид, легендарниот Фернандо Јеро во 1993/94, а исто така има неверојатни пет гола во последните седум меча. Рамос исто така има најдолга серија на успешно постигнати пенали во Европа, дури 22 пати едноподруго бил прецизен од белата точка. Рамос исто така има 120 постигнати голови во кариерата, што е исклучително остварување за одбранбен фудбалер.

Сепак, овие неверојатни остварувања на Рамос не се голема утеха за навивачите на Атлетик Билбао кои се жалат дека пеналот беше престрого досуден, и дека во иста ситуација подоцна, Рамос не бил казнет за сличен прекршок.

Пред одлучувачкиот потег на капитенот, двата тима беа релативно израмнети во првото полувреме со интересни шанси за Карим Бензема за Реал и за Родриго за Атлетик. Ситуацијата се смени во 71. минута, кога Марсело имаше дуел со Дани Гарсија во шестнаесетникот на Атлетик, по што судијата реши ситуацијата да отиде кај ВАР системот, кој одлучи дека Марсело стигнал до топката пред фудбалерот на Билбао и досуди пенал. Само пет минути подоцна, Раул Гарсија падна во шестнаесетникот на Реал по дуелот со Рамос, но овојпат ВАР системот не беше повикан на помош!Прикажи повеќе...

Спорт

Шест Ф1 возачи не клекнаа за „Black Lives Matter“ (видео)

Објавено пред

Стартот на Формула 1 сезоната со Австриското ГП во Шпилберг започна со гест на сите 20 возачи во поддршка за борбата против расизмот, но шест возачи одбија да застанат на едно колено во поддршка на движењето „Black Lives Matter“, откако не успеаја да стигнат до компромис на состанокот на возачите.

Макс Ферстапен, Антонио Џовинаци, Данил Квјат, Карлос Саинс Јуниор, Шарл Леклер и Кими Раиконен, решија да стојат поради сопствени причини, иако сите возачи носеа маички со порака за „Крај на расизмот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 час

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија2 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ3 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија5 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија5 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ6 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа7 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет8 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет20 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија24 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Досие