Контакт

Спорт

Луис Хамилтон донираше пола милион долари за Австралија

Објавено пред

Шесткратниот Формула 1 шампион, Луис Хамилтон потврди дека ќе донира 500.000 долари за помош на жртвите од огромните пожари кои подолго време ја мачат Австралија.

„Ме растажува помислата дека над милијарда животни во Австралија умреа со болна смрт, без никаква вина. Мојата љубов кон животните не е тајна. Имав среќа честопати да ја посетувам Австралија и ја знам убавината на земјата. Зборував со некои луѓе кои работеа во борбата со огнот и сакам да помогнам и да направам мала промена. Ќе донирам 500 илјади долари и ако сте способни можете да го направите итото и вие“, напиша Хамилтон на Инстаграм.

Пожарите во Австралија оваа година почнаа порано од очекуваното по тригодишната суша, и по катастрофата илјадници луѓе останаа без дом, а има и околу 20-тина загинати.

 

View this post on Instagram

 

It saddens me deeply to know that over 1 billion animals in Australia died a painful death, no way out, not their fault. My love of animals is no secret and I can’t help but grieve for the defenceless animals thought to have died so far, pushing certain species closer to extinction. I’m lucky enough to visit Australia often and I know first-hand how beautiful the country is. Keep fighting Australia. I’ve spent some time speaking to people in Australia who are working at the heart of this and I’m filled with admiration for everything they are doing. I implore you to join me in thinking about the impact we are having on our planet. Let’s work together to make small changes, and encourage our family and friends to do the same, so we can help shift the direction we’re going in. I’m donating $500K to support @wireswildliferescue @wwf_australia and the Rural Fire Services. If you are able and haven’t already, you can donate too. Every little helps. Animals: @wireswildliferescue @wwf_australia Rural Fire Services: @nswrfs @cfavic @rfbaq @dfes_wa @cfsfoundation #TasmanianFireService #PrayingForAustralia

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton) on Jan 9, 2020 at 8:49am PST©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА со минимални казни за 9 од 12-те клуба, Јуве, Реал и Барса ги очекува нешто повеќе!

Објавено пред

УЕФА им одобри мерки за реинтеграција на 9 од 12-те клуба што го предводеа неуспешниот проект за европската Суперлига оставајќи ги на страна Реал Мадрид, Јувентус и Барселона.

По разгледувањето на можните казни за клубовите од Суперлигата, УЕФА преку официјално соопштение потврди дека деветте преостанати клуба (Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Челси, Тотенхем, Ливерпул, Атлетико Мадрид, Милан и Интер) поднеле декларација за посветеност.

Тие ќе бидат казнети со 15 милиони евра, кои ќе бидат искористени за „развој на локалниот јуниорски фудбал во Европа, вклучувајќи ја и Велика Британија). Клубовите исто така ќе загубат 5 отсто од приходите од клупските натпреварувања на УЕФА за една сезона.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, ги пофали клубовите што „направиле грешка“, а потврди дека Федерацијата подоцна ќе одреди мерки за Јувентус, Барселона и за Реал Мадрид, кои не се откажуваат од Суперлигата.

„Пред две недели кажав дека е потребна силна организација да се признае грешката, особено во овие денови на социјалните мрежи. Овие клубови го направија тоа. Со прифаќањето на посветеноста за поправање на грешките што ги направија ова поглавје ќе биде ставено во историјата и ќе одиме напред во позитивен дух. Финансиските казни ќе бидат искористени за развој на младинскиот фудбал во локалните европски заедници. Истото тоа не може да се каже за оние што остануваат вклучени во таканаречената суперлига и УЕФА ќе се справи со тие клубови подоцна“, вели Чеферин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ночерино: Поништениот гол на Милан против Јуве во 2012 ја смени историјата на клубот

Објавено пред

Поранешниот фудбалер од средниот ред на Милан, Антонио Ночерино, вели дека „голот дух“, кој не беше признаен против Јувентус во 2012, целосно ја сменил историјата на „росонерите“.

Ночерино смета дека Милан ќе чека повеќе од 10-те години што ги чекаше Интер за титулата токму поради поништениот гол пред девет години. Во 2011/2012 Милан беше вклучен во битка за титулата со Јувентус кога се сретна во Милано во февруари.

Ночерино го постигна првиот гол за водство на тимот на Масимилијано Алегри, а Сали Мунтари даде гол во второто полувреме, гол кој беше поништен, иако очигледно ја помина линијата зад Џиџи Буфон. Наместо водство од 2:0, Милан прими гол во финишот на мечот и на крајот ја загуби титулата со 4 поени заостанување зад Јувентус на Конте, кој тогаш почна низа од девет титули.

„Не полудевме по натпреварот, туку веднаш по голот. Беше неверојатно што не го признаа тој гол иако беше очигледен. Тој момент ја смени историјата на Милан. Со голот ќе го освоевме скудето, а големите играчи Златан Ибрахимовиќ и Тијаго Силва немаше да заминат тоа лето. Клубот ќе инвестира повеќе пари и ќе останевме конкурентни. Затоа тој ‘гол дух’ ја смени историјата на Милан“, вели Ночерино.

Од тој момент Милан има само еден пласман во топ-4 завршувајќи на третото место следната сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мејведер искрен по конфликтот со Пол: Вакви работи се продаваат!

Објавено пред

Боксерската легенда Флојд Мејведер Јуниор покажа поинаква страна од неговиот карактер веднаш по контроверзната и луда пресметка со јутјуберот Џејк Пол во четвртокот.

Тепачката што се случи на настанот за промоција на мечот на Мејведер против братот на Пол, Логан Пол во јуни, го остави Џејк Пол со модро око и повреда на устата, а самиот Мејведер како луд човек одеше по ходниците пцуејќи и ветувајќи дека ќе го убие најмладиот брат Пол.

Меѓутоа, на промотивната фотосесија 43-годишниот Мејведер, кој инаку изгледа во одлична физичка подготовка, беше професионален.

„Морам да бидам во контрола на работите. Види, јас знам што се продава. Видовте што се случи денеска? Тоа се продава“, изјави Мејведер.

Секако, оваа изјава фрла сомнеж на целиот инцидент – дали тој успеа толку бргу да се смири или целата ситуација беше креирана само за публиката.

Хаос во Мајами – Мејведер со тупаници го удираше јутјуберот Џејк Пол

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија5 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија6 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија7 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија7 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија7 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија8 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија10 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија13 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет13 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион13 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија13 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион13 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет13 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие