Контакт

Спорт

Луис Суарез го „потопи“ Интер, трилер со седум гола на „Енфилд“ (видео)

Објавено пред

Големото дерби на второто коло од Лигата на шампионите помеѓу Барселона и Интер заврши со победа на Каталонците од 2:1, откако во првото полувреме Интер имаше 0:1 водство и повеќе од шансите, додека актуелниот европски шампион Ливерпул го доби трилерот со Ред бул Салцбург, победувајќи со 4:3, откако гостите се вратија од 3:1 негатива за 3:3 реми.

И покрај тоа што стартуваа со Лео Меси во тимот, Барселона губеше со 0:1 по само две минути игра, откако во брз контра-напад, Алексис Санчез одлично го најде Лаутаро Мартинез, кој ја смести топката зад грбот на Тер Штеген. Италијанскиот тим беше блиску до удвојување на водството, откако Мартинез и Санчез имаа по уште една шанса.

Во второто полувреме, Барселона се созеде и имаше повеќе од топката во нозете и во 58. минута израмни со фантастичен гол на Луис Суарез по убавото додавање од Видал. Само две минути подоцна и Гризман имаше добра шанса, како и Дембеле во 68. минута од мечот. Кога изгледаше дека и покрај иницијативата на Барса ќе имаме реми, Меси го пронајде Суарез за Уругваецот да го комплетира кам-бекот.

Супер-интересно беше и на „Енфилд“, каде што Ливерпул прво дојде до 3:0 водство со головите на Мане, Робертсон и Салах во првите 33 минути игра, пред во 60-тата минута австрискиот шампион Салцбург да израмни на 3:3. Сепак, Мо Салах обезбеди шампионот да ги заработи првите три поени во ЛШ оваа сезона.

Во другите мечеви, Челси „извлече“ 2:1 победа на гости кај Лил благодарение на головите на Вилијан и Теми Абрахам, а во истата група, Ајакс ја декласираше Валенсија сред „Месталја“ со 3:0.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО

ГРУПА Е

Генк – Наполи 0:0

Ливерпул – Салцбург 4:3

Табела: 1.Наполи 4, 2.Салцбург 3, 3.Ливерпул 3, 4.Генк 1

ГРУПА Ф

Славија Прага – Борусија Дортмунд 0:2

Барселона – Интер 2:1

Табела: 1.Борусија Д 4, 2.Барселона 4, 3.Интер 1, , 4.Славија П. 1

ГРУПА Г

РБ Лајпциг – Лион 0:2

Зенит Санкт Петербург – Бенфика 3:0

Табела: 1.Зенит 4, 2.Лион 4, 3.Лајпциг 3, 4.Бенфика 0

ГРУПА Х

Лил – Челси 1:2

Валенсија – Ајакс 0:3

Табела: 1.Ајакс 6, 2.Челси 3, Валенсија 3, 4.Лил 0

Спорт

Роналдо ефект: Се полни касата на Јувентус

Објавено пред

Доаѓањето на Кристијано Роналдо му помогна на Јувентус да стане еден од најуспешните брендови во светот на фудбалот.

„Газате дело Спорт“ објави финансиски извештај кој покажува дека присуството на Роналдо му помогнало на клубот да ги зголеми приходите од маркетингот за 58 милиони евра.

„Старата дама“ прв пат се наоѓа во друштвото на десетте најдобри фудбалски брендови според продажбата на дресови. Јувентус од продажбата на дресови заработиле 45 милиони евра.

Покрај тоа се зголемила и навивачката база. Во изминатите 18 месеци навивачката база се зголемила за 38 милиони.

Исто така зголемена е и бројката на луѓе што го следат Јувентус на социјалните мрежи, тој сега изнесува 85 милиони.

Според овој параметар Јувентус се на четвртото место во светот, пред нив се само Реал Мадрид, Марселона и Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт Манџукиќ ќе остане во Италија

Објавено пред

Хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ сепак нема да се пресели во редовите на Манчестер Јунајтед.

Манџукиќ ќе го напушти Јувентус но ќе остане во Серија А, пишува „Ил Џорнале“.

Според овој извор покрај Манчестер Јунајтед, за Манџукиќ биле заинтересирани Милан и Интер, а тој наводно веќе постигнал договор со Милан, каде еден од челниците е неговиот сонародник Звонимир Бобан.

Милан оваа сезона го има третиот најлош напад во Серија А. Ефикасноста треба да им ја поправи Манџукиќ кој во кариерата има постигнато 212 голови на 538 одиграни натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дамјан Стојановски МВП на колото

Објавено пред

МЗТ Скопје победија на трите натпревари од почетокот на сезоната во АБА2-лигата и заедно со Борац се на челната позиција со максимални три победи. Третата победа македонските шампиони ја забележаа во вторникот над Рогашка 74:54.

Натпреварот против Рогашка во „Јане Сандански“ мина во знакот на капитенот на МЗТ Дамјан Сотјановски.

Репрезентативецот на Македонија натпреварот го заврши со 18 поени 5/8 тројки), 9 скока, 2 асистенции и 5 украдени топки. Стојановски забележа 29 индексни поени кои му беа доволни да биде прогласен за МВП на третото коло.

Во првите три кола кошаркарите на МЗТ се претплатени за наградата МВП на колото. Во првата рунда најкорисен беше Нуни Омот, а во втората Џабари Хиндс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки ќе бидат поделени на жени и девојчиња од сирамошни семејства кои граѓаните ги донираа денеска на...

Македонија2 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија2 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ3 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија3 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ4 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија4 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа4 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија5 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа6 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион7 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет7 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа8 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија18 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија20 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија22 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа23 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија1 ден

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија1 ден

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија1 ден

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Досие