Контакт

Спорт

Лук де Јонг овојпат недоволен за победа на Барселона

Објавено пред

Лук де Јонг втор натпревар во низа го постигнува гол, но тој бе беше доволен Барселона да слави на гостувањето кај Гранада, одигрувајќи реални 1:1 за да останат на шестото место во Ла лига со дури 15 поени заостанување зад Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Холанѓанецот, кој неодамна беше поврзуван со трансфер во Кадиз, покажа дека не е толку лош колку што сакаат да кажат навивачите на каталонскиот клуб, откако повторно му беше поништен еден гол, за во 57. минута по одличното нафрлање на Дани Алвеш да ги донесе Барса во водство.

Гранада, која имаше подобро прво полувреме, во финишот остана со играч повеќе, откако Гави доби втор жолт картон во 80. минута за Антонио Пуертас во 89. минута да израмни на 1:1.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

Објавено пред

Севилја го потврди епитетот на „мајстор“ во Лига Европа, освојувајќи ја својата седма титула на „Пушкаш арената“ во Будимпешта, откако ја победија Рома на Жозе Мурињо со 4:1 на пенали, откако по 120 минути игра беше 1:1.

dobivaj vesti na viber

Ова е фантастичен успех на тимот на Хозе Луис Мендилибар, посбебно ако се знае дека имаа катастрофален старт на сезоната во Ла лига, но потоа имаа фантастичен пат до финалето, елиминирајќи ги фаворизираните Манчестер јунајтед и Јувентус.

За Мурињо, пак, по пет титули во европските финалиња, вклучувајќи го и минатогодишното финале во Конференциската лига, ова е прв пораз, и доаѓа во момент кога шпекулациите велат дека е пред заминување од клубот.

Рома ја имаше иницијативата на стартот на мечот, и во 35. минута, Пауло Дибала, за кого Мурињо зборуваше дека не е подготвен за цел меч, постигна прекрасен гол по уште поубавата асистенција на Џанлука Манчини за предност на италијанскиот тим. Ова предност траеше до 55. минута, кога токму Манчини израмни со автогол, сместувајќи си ја топката во сопствениот гол.

Севилја имаше иницијатива до крајот на регуларните 90 минути, по што се отиде на продолжение, одбележано со нервозна игра на двата тима и на крајот со пенал-серија.

Севилја прва почна со пенал серијата преку Окампос, кој беше прецизен, исто како и Брајан Кристанте за Рома. Ерик Ламела исто така беше прецизен, за обидот на Манчини да заврши во нозете на фантастичниот Боно за предност на шпанскиот клуб. По него, Ракитиќ беше сигурен, но Ибањез ја погоди стативата за Рома, за да ги донесе Севилја на чекор до победа. Гонзало Монтиел ја доби честа да ја осигура титулата, но негеовиот обид заврши во нозете на голманот на Рома, Руи Патрисио, по што судијата Ентони Тејлор нареди повторно изведување за прерано излегување од гол-линија, и Монтиел беше сигурен со гол за титула.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Објавено пред

Во спектакуларната вечерна сесија, Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло од Ролан Гарос, победувајќи го Унгарецот Мартон Фучович со 7:6(2)/6:0/6:3 по контроверзите за неговата порака за Косово која го стави тенисот во втор план во претходниот меч.

dobivaj vesti na viber

Овојпат најмногу внимание предизвика чудната „лепенка“ на градите на Ѓоковиќ, која многумина ја споредија со суперхеројот „Ајронмен“, а која најверојатно е некој магнет за намалување на болките.

Првиот сет беше вистинска награда за навивачите кои ги платија скапите билети, откако двајцата тенисери покажаа фантастична борбеност, и дури по час и половина игра, Србинот дојде до предност со 7:2 во тај-брејкот. Публиката ги награди тенисерите со аплауз и овации.

Ако првиот сет беше неизвесен, во вториот, Ѓоковиќ не му дозволи ниту еден поен на противникот, чија игра падна, и беше готов за само половина час. На почетокот на третиот сет имаше размена на брејкови, но на крајот Ѓоковиќ доби предност и го комплетираше триумфот.

Следен за Ѓоковиќ е 29. носител, Шпанецот Алехандро Давидович Фокина, кој со 6:4/6:3/7:6(6) го победи Французинот Лукас ван Аш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига

Објавено пред

Македонската одбојкарска репрезентација стигна до убедлива 3:1 (25:21, 25:23, 17:25, 25:20) победа над Белгија во второто коло од Златната европска лига, за прв триумф во натпреварувањето по убедливиот пораз од 3:0 во првиот меч против Украина.

dobivaj vesti na viber

Во првиот сет, Македонија се одвои од 22:21 за почетно водство, за потоа во вториот сет, повторно во интересна завршница да се искористат сите грершки на противникот за убедливо 2:0 водство.

Белгијците покажаа дека се сериозен тим во третиот сет, кога на почетокот направија предност од пет поени и потоа лесно го земаа сетот со 25:17. Но, тимот на Јошко Миленкоски покажа дека нема да дозволи победата да избега, за да поведе со 11:9 и 18:13 во четвртиот сет за победа.

Никола Ѓорѓиев заврши со 20 поени, пред Александар Љафтов со 16 поени. Следниот предизвик за Македонија е домашниот меч против Хрватска веќе во сабота.

Фото: ОФМ

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ12 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ13 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ15 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија17 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија20 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија20 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија21 час

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија21 час

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија21 час

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет21 час

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија22 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион22 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион23 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет23 часа

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет23 часа

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет23 часа

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...

Македонија2 дена

Професорката Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Професорката од Економскиот институт Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ. Актуелната проректорка за финансии на УКИМ, Билјана Ангелова стана...

Свет2 дена

Путин жестоко се закани, бара апсење на двајца генерали

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи за нападот со дронови врз Москва. Тој ја обвини Украина за терористичка активност и...