Контакт

Спорт

Лукаку донесе нова победа за Интер, Јувентус посилен од Наполи

Објавено пред

Интер се наоѓа на чекор до освојувањето на титулата од Серија А, откако стигнаа до сигурна 2:1 победа над Сасуоло да се одвојат 11 поени пред Милан на табелата, додека Јувентус, во тоа што беше најавуван како клучен меч за иднината на Андреа Пирло стигна до 2:1 победа над Наполи.

Ромелу Лукаку повторно беше прва ѕвезда за тимот на Антонио Конте, откако прво во 10. минута го постигна својот 25. гол за „нераѕурите“ оваа сезона, за во 67. минута да му асистира на Лаутаро Мартинез за обезбедување на победата. Хамед Траоре во 85. минута го направи финишот поинтересен, откако постигна гол за Сасуоло.

Интер сега имаат 71 поен на врвот на табелата на 10 меча до крајот на сезоната, Милан се втори со 60, а Јувентус сега трети со 59 поени.

На „Алијанц стадионот“ во Торино пак, се одигра мечот кој во октомври контроверзно не беше одигран, по што првично беше доделена службена 3:0 победа за Јувентус, пред Италијанскиот олимписки комитет да нареди преигрување.

Италијанските медиуми тврдеа дека Андреа Пирло сигурно ќе добие отказ ако биде поразен од Наполи, тимот предводен од неговиот поранешен соиграч и добар пријател, Џенаро Гатузо, но за тоа да не се случи се погрижија Кристијано Роналдо и Пауло Дибала. Роналдо уште во 13. минута донесе водство за „бјанконерите“ откако неколку минути претходно промаши неверојатна шанса, а Пауло Дибала, по подолга пауза влезе како замена и во 73. минута со прецизен удар обезбеди 2:0 водство.

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас, повторно не доби многу минути за Наполи, влегувајќи во игра во 73. минута на местото на Дрис Мертенс. Наполи во 89. минута успеа да намали на 2:1 откако Лоренцо Инсиње беше прецизен од белата точка.

Наполи сега се на петтото место во Серија А со 56 поени, два помалку од четвртопласираната Аталанта.

Спорт

Револверашки дуел меѓу Кари и Тејтум „езерџиите“ не слушаат џез во продолженија

Објавено пред

Кошаркарите на Бостон Селтикс го победија Голден Стејт Вориорс на свој паркет со 119-114 во синоќешниот меч во НБА лигата. На овој меч имаше „револверашки дуел“ меѓу двајцата лидери во тимовите – Џејсон Тејтум и Стеф Кари.

Повеќе причини за славење имаше Тејтум кој со 44 поени донесе триумф за својот тим. Кари броеше со 47, недоволно за победа кај Бостон. Сепак, искусниот плеј промаши тројка на 18 секунди пред крај , по што Тејтум и кемба Вокер од слободни ја донесоа победата.

Вокер имаше учинок од 26 поени и 8 скока, а Маркус Смарт уфрли 16 поени.

Кај Вориорси освен Кари, се истакнаа и Вигинс со 22, односно Бејзмор со 16 поени.

Нова одлична партија на црногорскиот центар Никола Вучевиќ. Тој со 25 поени, 7 скока и 5 асистенции ги водеше Чикаго Булс до победа против Кливленд со 106-96.

Лари Марканен го следеше со 16, а Валентајн со 13 поени.

Кај Кавси по 22 поени имаа Секстон и Гарланд.

Јунак во победата од 127-115 на ЛА Лејкерс против Јута Џез беше Денис Шредер. Тој со кош на 3 секунди пред крајот обезбеди продолженија на кои екипата од Калифорнија потполно доминираше и дојде пресврт против моментно најдобриот тим во НБА лигата.

Освен 25-те поени на Шредер, кај Лејкерси Драмонд броеше до 27, а Кузма заврши на 13.

Кај Јута најдобар беше Џордан Кларксон со 27 поени.

Резултати:

ЛА Лејкерс – Јута 127-115
Чикаго – Кливленд 106-96
Вашингтон – Детроит 121-100
Бостон – Голден Стејт 119-114
Милвоки – Мемфис 115-128
Феникс – Сан Антонио 85-111

Прикажи повеќе...

Спорт

Youtube ѕвездата Џејк Пол за 2 минути среди славен ММА борец

Објавено пред

Популарниот Youtube борец, Џејк Пол синоќа победи во боксерски меч кој траеше помалку од 2 минути. Завршен беше мечот со првиот вистински погоден удар.

Пол го совлада Бен Аскрин кој по нокаутот се подигна и имаше намера да ја продолжи борбата, но судијата тоа не му го дозволи.

Youtube ѕвездата успеа да нокаутира легендарен ММА борец и да ја освои титулата апсолутен боксерски светски шампион.

Сега најверојатно ќе се очекуваат прозивки на адреса на Конор Мекгрегор.

Погледнете како изгледаше синоќешниот дуел:

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона го освои Купот, во финалето го декласираа Атлетик Билбао

Објавено пред

Барселона го освои Купот на Шпанија. Во 119.финале на Купот, на „Ла Картуха“ стадионот во Севилја, Барселона го декласира Атлетик Билбао со 4:0 и го освои 33. трофеј во ова натпреварување. Ова е прв трофеј за Роналд Куман на кормилото на Барселона. Атлетико Билбао, во интервал од две недели го загуби и второто финале во Купот.

Финалсниот меч од почетокот до крајот беше еднонасочна улица. Барселона го наметна својот стил, а Атлетик Билбабо се определи за ултра дефанзивна тактика. Се бранеа длабоко со сите играчи, оставајќи му противникот да напаѓа. Во еден дел од првото полувреме Барселона имаше повеќе од 80 осто од поседот на топка.

Барселона натпреварот го реши во периодот од 60 до 72.минута кога ги постигна головите. Серијата ја отвори Гризман, Де Јонг погоди во 63.минута, а серијата ја затвори Меси со два гола во 68. и 72.минута.

Атлетик Билбао во текот на целиот натпревар ниту еднаш не се заканија кон голот на Тер Штеген.Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион19 минути

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија39 минути

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет13 часа

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија16 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет16 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет18 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија20 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија22 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија22 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија23 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион23 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет24 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија1 ден

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион2 дена

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија2 дена

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија2 дена

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија2 дена

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија2 дена

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет2 дена

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Досие