Контакт

Спорт

„Маестро“ Елмас ја фрли Словенија на колена! (видео)

Објавено пред

Елиф Елмас покажа зошто го сметаат за еден од најталентираните млади фудбалери во Европа, откако со неговите два гола, Македонија стигна до клучна 2:1 победа над Словенија во квалификациите за Европското првенство во 2020 година.

Фудбалерот на Наполи покажа дека довербата на Карло Анчелоти не е без причина, откако прво во 50. минута постигна прекрасен гол по асистенција на уште еден „печалбар“ во Италија, капитенот Горан Пандев, лобувајќи го Јан Облак, еден од најдобрите голмани на денешницата.

Осумнаесет минути подоцна, во 68. минута, Елмас го искористи брзиот контра-напад на македонската репрезентација за да смести уште една топка во голот на Словенците, осигурувајќи ја победата. Во 95. минута, Словенците добија на „подарок“ и пенал, кој го реализираше Јосип Иличиќ за конечни 2:1.

Со трите поени, Македонија се искачува на третото место на табелата со 11 поени, колку што има и Словенија, и два поени помалку од Австрија, која со 3:1 го победи Израел и пет помалку од Полска, која лесно со 3:0 славеше во Летонија, предводени со двата гола на Роберт Левандовски, кој сега има 17 голови оваа сезона.

За момците на селекторот Игор Ангеловски сега следува супер-тешкото гостување кај лидерот Полска во недела, но со ваква игра има зошто да се надеваме дека е можно и изненадување.

ЕВРО 2020 КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Г

МАКЕДОНИЈА – Словенија 2:1

Австрија – Израел 3:1

Летонија – Полска 0:3

Фото: ФФМ

Спорт

Тим: Не сакав во Белград да испаднам во првото коло

Објавено пред

Доминик Тим, требаше да биде една од ѕвездите на АТП турнирот од серијата 250 во Белград. Сепак, Австриецот, неколку дена пред почетокот на турнирот го откажа учеството поради повреда на коленото.

„Доколку дојдев во Белград со болката која ја чувствувам во коленото, сигурно ќе испаднев во првото коло. На тој начин ќе ја продолжев лошата низа, која започна во Дубаи и Доха. Морав да го спречам тоа. Поради тоа мислам дека донесов добра одлука кога решив да останам дома“, рекол Тим.

Австриецот се надева дека од Мастерсот во Мадрид ќе влезе во вистинска форма, која ќе му биде потребна за настап на вториот Гренд слем во сезоната, Ролан Гарос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бетис од табелата ги избриша Атлетико, Реал и Барселона

Објавено пред

Формирањето на Суперлигата, ќе им овозможи на некои екипи да дебитираат во Лигата на шампиони на УЕФА. Некои дури се надеваат дека 12 клубови кои ја оформија Суперлигата ќе бидат исфрлени од националните шампионати.

Според табелите, наредната сезона во Лигата на шампионите од Шпанија би играле Севилја, Виљсреал, Бетис и Реал Сосиедад, репрезенти на Италија би биле Аталанта, Наполи, Рома и Лацио, а од Англија во лигата би влегле Лестер, Вест Хем, Евертон и Лидс јунајтед.

Фудбалскиот клуб Бетис (не)намерно го објави новиот поредок во Ла Лига. Јасно на табелата ги нема водечките Атлетико, Реал и Барселона.

Откако табелата ја објавија на официјалната страница на клубот, од Бетис рекле дека тоа е грешка и експресно ги вратиле на табелата клубовите кои се борат за титулата.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Бесмисленоста на Суперлигата ја објасни Марсело Бијелса

Објавено пред

Менаџерот на Лидс јунајтед, Марсело Бијелса, најдобро објасни зошто Суперлигата ги крши сите принципи на фудбалската игра.

„Една од причините зошто фудбалот е најпопуларен спорт во светот е и таа што слабите можат да ги победат моќните“, рекол Бијелса.

Вчера, 12 клубови, објавија дека формираа свое натпреварување, кое го доби името Суперлига.

Основачи на Суперлигата се Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јувентус, Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул. Прв претседател на Суперлитата е првиот човек на Реал, Флорентино Перез.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 час

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија2 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа2 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет3 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија5 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија16 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа17 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија17 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа20 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија20 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија21 час

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија22 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие