Контакт

Спорт

Македонци и Хрвати од Рокдејл Илинден и Сиднеј јунајтед 58 се тепале во Австралија

Објавено пред

Навивачите на Рокдејл Илинден и Сиднеј јунајтед 58, физички се пресметале, по натпреварот, кој тимовите го одиграа викендов. Тензичната атмосфера, дополнително се вжештила, кога еден од навивачите, во текот на натпреварот влегол на теренот.

Рокдејл Илинден е основан од Македонци, а Сиднеј јунајтед 58 од Хрвати кои жевеат во Австралија.

Полицијата, која бара помош за да идентификува седум навивачи, инцидентот го нарекла „срамен“, а навивачите кои учествувале во тепачката ги нарекла „будали“. Тројца од учесниците во тепачката побарале лекарска помош.

Во пресметката биле користени пластични сандаци, факели, метални шипки, а некои навивачи биле вооружени и со остри предмети.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

19 години од најубавиот гол во историјата на ЛШ – легендарниот волеј на Зидан

Објавено пред

Пред точно 19 години, Зинедин Зидан го постигна можеби најубавиот гол во историјата на Лигата на шампионите, носејќи нова европска титула на Реал Мадрид, овојпат како играч.

На 15 мај 2002 година, Реал Мадрид ги пречекаа Баер Леверкузен во финалето на ЛШ на „Хампден парк“ во Глазгов. „Кралевите“ бргу дојдоа во водство преку Раул, но Леверкузен, кои на патот до финалето ги елиминираа и Ливерпул и Манчестер јунајтед, одговорија бргу со гол на Лусио.

Карстен Рамелов имаше две фантастични шанси, кои ги одбрани младиот Икер Касилјас, пред на полувремето, Зидан да го оствари најубавиот гол во својата кариера.

Тоа беше деветта титула за Реал Мадрид во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ветераните Дани Алвеш и Тијаго Силва се вратија во бразилската репрезентација

Објавено пред

Бразилскиот селектор Тите ги врати ветераните Дани Алвеш и Тијаго Силва во репрезентацијата за квалификациите за Светското првенство во 2022 против Еквадор и Парагвај следниот месец.

38-годишниот Алвеш, кој сега игра во Сао Пауло, и Силва, кој има одлична сезона со Челси, се вратени во селекцијата бидејќи се „вистински спортисти кои играат фудбал“, објаснува селекторот.

Бразил е лидер во јужноамериканската квалификациска група со четири победи од четири меча и два поени предност пред Аргентина. Мечевите против Еквадор и Парагвај требаше да се играат во март, но беа одложени поради пандемијата на корона вирусот. Враќањето на Алвеш и Силва не значи дека тие ќе бидат вклучени во тимот за Копа Америка, која стартува на 13 јуни.

БРАЗИЛ

Голмани: Алисон (Ливерпул), Едерсон (Манчестер сити), Вевелтон (Палмеирас).

Дефанзивци: Дани Алвеш (Сао Пауло), Данило (Јувентус), Алекс Сандро (Јувентус), Ренан Лоди (Атлетико Мадрид), Едер Милитао (Реал Мадрид), Лукас Верисимо (Бенфика), Маркињос (ПСЖ), Тијаго Силва (Челси).

Среден ред: Касемиро (Реал Мадрид), Даглас Луиз (Астон вила), Евертон Рибеиро (Фламенго), Фабињо (Ливерпул), Фред (Манчестер јунајтед), Лукас Пакета (Лион).

Напаѓачи: Евертон (Бенфика), Роберто Фирмино (Ливерпул), Габриел Барбоса (Фламенго), Габриел Жесус (Манчестер сити), Нејмар (ПСЖ), Ришарлисон (Евертон), Винисиус Жуниор (Реал Мадрид).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев (ако остане), добива нов газда во Џенова

Објавено пред

Францускиот спортски весник „Л’Екип“ тврди дека газдата на лидерот во францускиот шампионат, Лил  и поранешен газда на Ф1 тим, Жерард Лопез сака да го откупи тимот на Џенова од Енрико Прециози.

Популарните „Рособлу“, инаку најстариот фудбалски клуб во Италија, се формално на продажба повеќе години, а сега конечно имаат заинтересирана страна во луксембуршкиот бизнисмен.

49-годишниот Лопез е поранешен кошаркар, а од 2009 до 2015 година беше газда на тимот на Лотус (потоа Рено, а сега под име Алпине), каде што останува и акционер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија5 часа

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија6 часа

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија6 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија7 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа10 часа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет11 час

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет11 час

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет12 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија1 ден

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија1 ден

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Досие