Контакт

Спорт

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Објавено пред

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во фудбал, женската репрезентација на САД.

Џил Елис си замина по освојувањето на титулата во Франција ова лето, и 42-годишниот Андоновски, кој ги предводеше Канзас сити до две лигашки титули во 2014 и 2015 пред тимот да престане да функционира и да се пресели во Рејн ФЦ, вели дека постои интерес за таа работа.

„Дали има некој кој не би бил заинтересиран да биде тренер на најдобрата репрезентација на светот? Пресреќен сум што сум еден од кандидатите за тоа место, но засега сум фокусиран на Рејн и на плеј-офот“, вели Андоновски.

Андоновски кој играше во Работнички, Македонија Ѓорче Петров и Вардар како фудбалер, од 2000 живее во САД каде што играше за Вичита вингс и Канзас Сити кометс, пред да почне да работи како помошник во женскиот тим на Канзас сити.

Во Рејн, тој е тренер на ѕвездата на американскиот фудбал, Меган Рапино, која вели дека тој е вистински човек за оваа позиција.

„Најдобрата работа за него е тактичката флексибилност и разбирањето на фудбалот. Не се обидува да игра само еден стил и да е тврдоглав. Сака да победува и знае да постави тактика“, вели Рапино.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Адетокумбо и Бакс ја покажаа силата (видео)

Објавено пред

Во тоа за што многумина го најавуваат како можно финале на Источната конференција, Милвоки бакс со доминантна трета четвртија со 119:98 ја совлада Филаделфија 76ерс.

Јанис Адетокумбо имаше нова „ѕверска“ партија со 31 поен, 17 скока и 8 асистенции за 45. дабл-дабл оваа сезона и за Бакс да имаат 48-8 скор оваа сезона. Сиксерски сега имаат 35-22 скор, но само 9-20 на гости. Покрај Адетокумбо одличен беше и Мидлтон со 25 поени и 9 скока и 10-од-15 успешност од поле.

Далас маверикс без Лука Дончиќ загуби со 111:107 на гости кај Атланта хокс, за кои одличен беше Џон Колинс со 35 поени и 17 скока. Расел Вестбрук со 34 и Џејмс Харден со 38 поени ги предводеа Хјустон рокитс до 120:110 победа на гости кај Јута џез.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Шарлот – Њу Џерси 86:115

Атланта – Далас 111:107

Чикаго – Феникс 104:112

Мајами – Кливленд 124:105

Милвоки – Филаделфија 119:98

Јута – Хјустон 110:120

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанскиот премиер откажа три меча од Серија А поради корона вирусот!

Објавено пред

Во неочекуван потег, италијанскиот премиер Џузепе Конте во саботата навечер ги откажа сите спортски натпреварувања во регионите Ломбардија и Венето поради корона вирусот, што значи дека денеска нема да се играат мечевите Интер-Сампдорија, Верона-Каљари и Аталанта-Сасуоло.

Претходно, сите 42 меча во аматерските и младинските лиги беа откажани, како и мечот од Серија Б меѓу Асколи и Кремонезе по драматичното ширење на вирусот. Во двата региони исто така ќе бидат затворени и училиштата и администрацијата.

Во Италија веќе починаа две лица од вирисуот и има 79 потврдени случаи – 47 во Ломбардија и 17 во Венето, со што оваа земја има најмногу потврдени случаи во цела Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури го „смачка“ Вајлдер во седум рунди! (видео)

Објавено пред

Тајсон Фјури го имаше својот најдобар меч во боксерската кариера, за повторно да стане светски шампион во бокс, нокаутирајќи го Дионтеј Вајлдер во седмата рунда од римечот во Лас Вегас.

Британецот го „здроби“ својот ривал на начин на кој малкумина очекуваа по ремито во 2018 година, праќајќи го на подот во третата и петтата рунда, поигрувајќи се со човекот кој многумина го сметаа за боксерот со најмоќен нокаут на светот.

Публиката во „МГМ Арената“ во Лас Вегас не можеше да верува кога Фјури со комбинација го прати Вајлдер на подот во третата рунда, а Фјури направи сѐ што ветуваше – менувајќи го својот стил со избегнување удари за вистинска доминација до седмата рунда.

Со оваа победа, Фјури станува шампион првпат од 2015 година, кога го шокираше светот со победа над Владимир Кличко, освојувајќи го ВБЦ појасот. Сега, тој има договор за трет меч со Вајлдер, иако многумина би сакале британска пресметка за апсолутната титула во тешка категорија со Ентони Џошуа.

„Им кажав на сите дека ’Џипси кинг’ ќе се врати на тронот. Ме отпишаа по последниот меч, но јас сум човек од збор. Му кажав и на Вајлдер дека одам на нокаут. Јас зборувам вака бидејќи имам позадина. Очекувам трет меч со Вајлдер, бидејќи е воин и знам дека ќе ме чека“, вели Фјури.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ17 часа

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ22 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа23 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ23 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа1 ден

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет1 ден

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија2 дена

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија2 дена

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија2 дена

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ2 дена

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 дена

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 дена

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 дена

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава2 дена

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет2 дена

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион2 дена

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет2 дена

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Досие