Контакт

Спорт

Македонија „скокна“ една позиција на ФИФА-листата

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија „скокна“ едно место на ранг-листата на ФИФА. Од денес Македонија се наоѓа на 68 место, на листата на која води Белгија пред Франција, Бразил, Англија и Уругвај.

Македонија пред десетина дена во квалификациите за ЕУРО 2020 ја победи Словенија (2:1) и запиша пораз во Полска (2:0).

Од противниците на Македонија во квалификациската за пласман на ЕУРО 2020 најдобра рејтинг има Полска, 21 место. Пред Македонија се и Австрија (25), односно Словенија (65), а зад избраниците на Игор Ангеловски се Израел (89) и Латвија (143).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

СЕХА-сезоната ќе започне на 10 октомври

Објавено пред

Новата сезона во регионалната ракометна СЕХА лига ќе започне на 10 октомври. Македонија во лигата ќе има два клуба. Вардар и Еурофарм Пелистер. Челниците на СЕХА го пролонгираа стартот на лигата за речиси еден месец, првчно лигата требаше да стартува на 12 септември.

Сезонава во СЕХА лигата ќе се натпреваруваат 10 екипи кои ќе бидат поделени во две групи.

Вардар е во група со Татран Прешов, Војводина, Мотор Запорожје и Нексе, а Еурофарм Пелистер ќе игра против Веспрем, Загреб, Мешков Брест и Металопластика.

фото/rkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте воодушевен од Перишиќ и Видал

Објавено пред

Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека е импресиониран од она што го покажува иван Перишиќ. Покрај Перишиќ, Конте го пофалил и новиот играч Артуео Видал. Перишиќ минатата сезона ја мина во Баерн, додека Видал минатата недела пристигна во Интер од Барселона.

Перишиќ во 2015 година пристигна во Интер од Волфсбург, мината сезона не се вклопи в формацијата на конте поради што беше испратен на позајмица во Минхен. Со Баерн ја освои тројната круна.

Медиумите го поврзуваа со Манчестер Јунајтед и ПСЖ меѓутоа тој ќе остане во Интер.

„Среќен сум поради Иван, имаше неверојатно искуство со Баерн, освои три трофеи. Сега се врати кај нас со голема решителност да игра за Интер. Среќен сум што гледам таква желба кај него. Кога постои ентузијазам и на тренерот му е полесно“, рекол Конте.

Интер во преодниот рок се засили со Артуро Вида, Александар Коларов и Ашраф Хакими.

„Видал е во добра физичка форма, тактички знае што го очекува бидејќи веќе има работено со мене, сепак работиме на некои нови работи во однос на минатото. Добро се вклопи, тој е паметен играч со победнички менталитет. Може да игра на повеќе позиции“, заклучил Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роси во Петронас Јамаха

Објавено пред

Деветкратниот светски првак Валентино Роси од наредната сезона ќе вози за Петронас Јамаха. Во јануари беше јасно дека Роси ќе мора да го смени тимот откако фабричкиот тим на Јамаха потврди дека во 2021 година колега на маверик Вињалес ќе му биде Фабио Квартараро.

Откако Јамаха ги објави имињата на возачите за наредната сезона Роси изјави дека ќе му требаат неколку трки за да реши дали ќе вози или ќе се повлече во пензија. Прекинот на сезоната ја пролонгираше неговата одлука, а денес Петронас потврдија дека ветеранот ќе вози заедно со Франко Морбидели.

„Докторот“ во Светското првенство дебитираше на Големата награда на малезија во 1996 година, а истата таа година ја забележа првата победа во Брно. Во кариерата забележал 115 победи, а вкупно 235 пати би меѓу најдобрите тројца.

Девет пати бил светски првак, има по една титула во класите до 125 и 250 кубни сантиметри, а седум пати бил најдобар во „кралската класа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија30 минути

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет42 минути

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ2 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ3 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија4 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет4 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет6 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија6 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа6 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет7 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ16 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија16 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа18 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија19 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија23 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа1 ден

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија1 ден

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 ден

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Досие