Контакт

Спорт

Македонија СП ќе го почне во Вараждин против Унгарија, Гвинеја и Холандија

Објавено пред

Фото/ facebook.com/rfmofficia

dobivaj vesti na viber

Ракометната репрезентација на Македонија ги доби противниците на 29. Светско првенство во ракомет. Македонија ќе игра во Д групата во Вараждин против Унгарија, дебитантот Гвинеја и Холандија.

Група А (Хернинг): Германија, Швајцарија, Полска, Чешка
Група Б (Хернинг): Данска, Тунис, Алжир, Италија
Група Ц (Пореч): Австрија, Кувајт, Катар, Франција
Група Д (Вараждин): Унгарија, Гвинеја, Македонија, Холандија
Група Е (Осло): Норвешка, САД, Бразил, Португалија
Група Ф (Осло): Шведска, Чиле, Јапонија, Шпанија
Група Г (Загреб): Словенија, Зеленортски острови, Куба, Исланд
Група Х (Загреб): Хрватска, Бахреин, Аргентина, Египет

Првите три селекции од секоја група одат во вториот круг, каде ќе бидат формирани нови четири групи. Во четвртфиналето ќе се пласираат првите две селекции од секоја од тие четири групи. Од четвртфиналето ќе се игра нокаут систем.

Светското првенство ќе се игра од 12. јануари до 2.февруари 2025 година во Норвешка, Данска и Хрватска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Како Вест стана логото на НБА?

Објавено пред

Џери Вест, една од највлијателните личности во историјата на кошарката почина вчера во САД на 87-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Дресот на Лејкерси го носеше од 1960 до 1974 година, 14 пати беше Ол-стар.
Еднаш беше најдобар стрелец и асистент во сезоната, а во 10 наврати беше избран во идеалната петорка.

Четири пати беше дел од најдобрата одбранбена петорка во НБА лигата, а во чест на Вест Лејкерси го пензионираа бројот 44. Во професионалната кариера постигна вкупно 25.192 поени (27 по натпревар), забележа и 5.366 скока и 6.238 асистенции.

Логото на НБА, кое е познато во целиот свет, е силуетата на легендарниот Џери Вест.

НБА лигата, во далечната 1969 година го ангажираше познатиот дизајнер Алан Сигел да креира ново лого. Сигел, претходно работел на логото за бејзбол лигата МЛБ, поради што и бил ангажиран од тогашните лечници на НБА.

Сигел прегледал илјадници и илјадници форографии, сè додека не налетал на една фотографија на Вест во дресот на Лејкерс. Во тој момент ја донел конечната одлука да ја искористи таа фотографија за офоцијалното лого на НБА лигата.

Значи се било едноставно. Му се допаднала фотографијата, го одбрал Вест, а не во тоа време најголемата ѕвезда Бил Расел со неговите 11 прстени.

„Тоа е многу елегантна, моќна претстава на кошарката. Тешко е графички да се направи нешто што е толку статично. Да се постигне таа тензија во движењата и грациозноста. Многу е тешко, мораше да биде едноставно. Мораше да биде силно. Динамично. Да ги има сите тие елементи“, ја објасни Сигел својата одлука.

Од тогаш до денес, силуетата на Џери Вест е препознатлива за милиони фанови ширум светот.

Инаку, во последните години, во САД се води дебата дали логото треба да се смени за да му се овозможи на Коби Брајант да го заземе тоа место. Вест, кој како генерален менаџер на ЛА Лејкерс, го донесе во тимот Коби Брајант, неколку пати нагласи дека дека тоа нема да му пречи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Неста ја презеде Монца

Објавено пред

48-годишниот Алесандро Неста, поранешен легендарен играч на Лацио и Милан, ја презеде тренерската функција во италијанскиот фудбалски прволигаш Монца.

dobivaj vesti na viber

Неста на клупата на Монца го наследи Рафаеле Паладино, кој кариерата ќе ја продолжи во Фиорентина.

Неста потпиша едногодишен договор со Монца, кој автоматски ќе биде продолжен доколку ги оствари целите поставени од клупските челници.

Неста ја започна својата професионална играчка кариера во Лацио, каде настапуваше девет сезони, а потоа се пресели во Милан, со кого двапати ја освои шампионската титула во Серија А, а беше и двократен освојувач на Лигата на шампионите, во 2003 и 2007 година. Кариерата ја заврши играјќи за Монтреал и индискиот тим Ченаиин.

За италијанската репрезентација одигра 78 натпревари и беше член на селекцијата која го освои светскиот шампионат во 2006 година.

Тренерската кариера ја започна во американскиот второлигаш Мајами, а потоа се врати во Италија каде ги тренираше Перуџа, Фросиноне и Реџиана. Минатата сезона Монца го зазеде 12. место во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Американците ремизираа со Бразил

Објавено пред

САД и Бразил ремизираа 1:1 во пријателски натпревар пред стартот на Копа Америка.

dobivaj vesti na viber

Пред повеќе од 60.000 гледачи на стадионот во Орландо, двата гола беа постигнати во првото полувреме.

Бразилците поведоа во 17. минута преку Родриго. Асот на Реал Мадрид погоди по асистенција на Рафиња.

Само девет минути подоцна Кристијан Пулишиќ, со гол од слободен удар го изедначи резултатот.

Во второто полувреме, Бразилците доминираа, но и покрај 26-те удари кон голот на Американците, не успеаја да остварат победа.

Копа Америка започнува на 20 јуни. Ќе се игра во Соединетите Американски Држави, а титулата континентален шампион ја брани Аргентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија47 минути

Пронајдено, исчезнатото 19-годишно момче во Битола

Вчера имаше потрага по исчезнато лице во Општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола, информираше дека лице на 19 години...

Македонија54 минути

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 час

(Видео) Солзавец и водени топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 час

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 час

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ17 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија17 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија20 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија20 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија21 час

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија22 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија24 часа

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија1 ден

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија1 ден

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион1 ден

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...