Контакт

Спорт

Спектакл во Париз – Швјонтек спаси меч топка па ја победи Осака

Објавено пред

Бранителката на титулата на Ролан Гарос, Ига Швјонтек, мина низ пекол во второто коло против поранешната број 1 Наоми Осака. Тенисерката од Полска беше пред елиминација, но на крајот по три часа спектакуларен тенис „Филип Шатрие“ го напушти со високо кренати раце.

dobivaj vesti na viber

Швјонтек ја победи Осака со 7:6, 1:6, 7:5.

Јапонката која во периодот од 2018 до 2022 година освои четири грен слем титули пропушти меч топка во осмиот гем решавачкиот сет.

Швјонтек подобро го започна мечот, прва направи брејк, но Осака откако го врати брејкот дојде и до сет топка. Бранителката на трофејот успеа да се извлече од таа ситуација, да избори тај-брејк во кој ја прегази противничата со 7:1.

Од тој момент на Осака започна да домиира, експресно го доби вториот сет, изедначи на 1:1, а потоа поведе и со 3:0 во третиот сет. Дојде Јапонката и до 5:2, во наредниот гем имаше меч топка и тука застана. Едноставно нејзината игра се распадна, започна да греши, а Швјонтек нанижа пет гема и го заклучи мечот.

Спорт

„Многу светски шампиони не играат на ЕП за да се каже дека ЕП е најтешко“

Објавено пред

Европското првенство во Германија започнува во петок, ќе го отворат Германија и Шкотска, во Минхен на „Алијанц Арена“ со почеток во 21 часот.

dobivaj vesti na viber

Еден од најголемите фаворити за освојување на ЕП е репрезентацијата на Франција, а нивниот клучен играч, Килијан Мбапе неодамна изјави дека Европското првенство е потешко натпреварување од Светското првенство.

Според многумина, најдобриот фудбалер на сите времиња и актуелен освојувач на Златната топка, Лионел Меси, не го дели неговото мислење.

Во едно интервју, Аргентинецот ја коментираше изјавата на Мбапе.

„Исто така рече дека јужноамериканските тимови немале конкуренција од европските. Секој го цени тоа што го игра. ЕП е многу важно, но Аргентина, трикратниот светски шампион, не е на него. Не е и Бразил, кој пет пати беше светски првак, ниту Уругвај, кој двапати го освои Светското првенство.

Многу светски шампиони не играат на ЕП за да се каже дека ЕП е најтешко, нели? На Мундијалот најчесто играат најдобрите селекции и најчесто таму се сите земји кој ја освојувале титулата. Затоа сите сакаат да бидат светски шампиони“, рече Меси за изјавата на поранешниот соиграч од ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо е новиот тренер на сплитски Хајдук

Објавено пред

Џенаро Гатузо, славниот италијански фудбалер, а сега доста искусен тренер, е новиот шеф на стручниот штаб на сплитски Хајдук. Информацијата на официјалниот сајт ја потврди клубот од „Пољуд“. Гатузо со Хајдук потпиша двегодишна соработка до крајот на летото 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Џенаро Гатузо ќе му се приклучи на тимот следната недела на почетокот на подготовките кога и официјално ќе биде претставен.

Првите фудбалски чекори Гатузо ги направи во Перуџа, каде што дебитираше во сениорскиот фудбал. Потоа се пресели во шкотскиот Ренџерс, па се врати во Италија во редовите на Салернитана, а во 1999 година се пресели во Милан, кој ќе ја одбележи неговата кариера.

На „Сан Сиро“ се здоби со статус на легенда, таму остана 13 години и одигра вкупно 468 натпревари. Кариерата ја заврши во 2013 година како играч на швајцарскиот Сион, а во тој клуб веднаш направи транзиција кон тренерската работа. Во сино започна со тренерската кариера.

На самиот почеток на тренерската кариера, по епизодата во Швајцарија, тој беше шеф на стручниот штаб на Палермо, потоа на грчкиот ОФИ и на италијанската Пиза. Работеше и во Валенсија, Фиорентина, Наполи и Милан.

Во 2020 година со Наполи го освои Купот на Италија.

ХНЛ ќе биде седма лига по ред во која ќе ја извршува функцијата главен тренер, а Хајдук ќе биде неговиот деветти клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпански АС: Скандал во Албанија, Европското првенство ја парализираше земјата

Објавено пред

Албанија е во групата Б заедно со Хрватска, Италија и Шпанија. Албанците го отвораат Европското првенство во сабота од 21 часот со натпреварот против Италија на Вестфаленштадион во Дортмунд.

dobivaj vesti na viber

Ова ќе биде втор настап на Албанија на континенталните натпреварувања (дебито беше во Франција во 2016 година), а фудбалската еуфорија ја тресе оваа земја. Дури 50.000 Албанци, од кои огромното мнозинство живеат во Германија, се очекува да го следат дуелот со Италија, а репрезентацијата предизвика вистински политички скандал во Албанија, како што пишува шпански АС.

Имено, албанскиот парламент, радикално го промени својот план за работа поради Европското првенство, па повеќето од 140-те претставници на Собранието ќе отпатуваат во Дортмунд. Тамошните медиуми пишуваат дека поради тој натпревар редовната и планирана седница на парламентот нема да се одржи в четврток.

Преместена е за среда, за пратениците кои ќе одат во Германија, да имаат доволно време за патувањето. Проблемот немаше да биде толку голем ако беше само првиот натпревар. Скандалот излезе бидејќи огромното мнозинство на пратеници ќе останат на следните два меча во групата против Хрватска во Хамбург на 19 јуни и против Шпанија во Дизелдорф на 24 јуни. Поради ова, во тој период нема да има редовни пленарни седници на парламентот, што предизвика гнев кај опозицијата.

Лидерот на Демократската партија Газмент Барди побара од мнозинството со кое претседава премиерот Еди Рама да го разјасни ова „прекршување на прописите“.

„Одлучивте Собранието да го третирате како ваш приватен дуќан. Како претседавач ќе треба да им дадете на граѓаните убедлива причина зошто седницата е поместена од четврток за следната среда. Ова е ваша обврска, бидејќи таа одлука сте ја донеле без никаква консултација со опозицијата, ако патувањето на Европското првенство е навистина вистинската причина, тогаш тоа е срамен чин и се оградуваме“, рече Барди.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија15 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија17 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија17 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија19 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија20 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија21 час

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија22 часа

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион23 часа

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...

Скопје2 дена

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се...

Регион2 дена

(Видео) Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската влада

Околу 9.40 часот пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската влада, непознато...

Регион2 дена

Неколку земјотреси го погодија Крит, најсилниот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го...

Македонија2 дена

20-годишник тешко повреден во сообраќајна несреќа синоќа на булеварот Србија

Синоќа се случи тeшка сообраќајна незгода на булевар Србија. „На 10.06.2024 околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на...

Свет2 дена

Стотици животни загинаа во пожар на познат тајландски пазар

Неколку стотици животни во кафези загинаа во пожар на пазарот Чатучак во Бангкок, еден од најпознатите пазари во Тајланд, соопштија...

Регион2 дена

Осум лица се повредени кога автобус излетал од патот во општина Лазаревац

Осум лица се повредени кога автобусот на Ласта излетал од патот на територијата на општина Лазаревац, соопштија за Танјуг во...