Контакт

Спорт

Манчестер јунајтед и Барселона без право на кикс

Објавено пред

Вечерва започнува четвртото коло во Лигата на шампионите. На програмата се натпреварите во групите Е, Ф, Г и Х. Баерн, Јувентус и Челси со евентуални победи, на две кола до крајот на фазата по групи ќе си обезбедат место во осмина-финалето.

Две пресметки вечерва привлекуваат внимание. Дуелот во Бергамо помеѓу Аталанта и Манчестер јунајтед и натпреварот во Киев, помеѓу Динамо и Барселона.

Група Е:

Баерн-Бенфика
Динамо-Барселона

Табела: Баерн 9, Бенфика 4, Барселона 3, Динамо 1

Група Ф:
Виљареал-Јанг Бојс
Аталанта-Манчестер јунајтед

Табела: Манчестер јунајтед 6, Аталанта 4, Виљареал 4, Јанг Бојс 3

Група Г:

Волфсбург-Салцбург
Севилја-Лил

Табела: Салцбург 7, Севилја 3, Лил 2, Волфсбург 2

Група Х:

Малме-Челси
Јувентус-Зенит

Табела: Јувентус 9, Челси 6, Зенит 3, Малме 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Имобиле се израмни со Влаховиќ, Лацио со победа кај Сампдорија

Објавено пред

Лацио имаа фантастичен старт на „Луиџи Ферарис“ за да стигнат до 3:1 победа на гостувањето кај Сампдорија, благодарение на двата гола на капитенот Чиро Имобиле, и убавиот гол на Сергеј Милинковиќ-Савиќ, кој потоа доби и втор жолт картон.

Тимот на Маурицио Сари дојде во водство уште во седмата минута, кога Цакањи фантастично го пронајде Милинковиќ-Савиќ, за само десет минути подоцна Имобиле да го постигне својот прв гол. Тој подоцна во 37. минута стигна и до својот 13. гол оваа сезона, со што се израмни со Душан Влаховиќ од Фиорентина како најдобар стрелец во лигата. Милинковиќ-Савиќ во 67. минута од мечот доби и втор жолт картон, по што Матија Габијадини во 89. минута од мечот ги постави конечните 3:1.

Лацио се седми на табелата со 25 поени, колку што имаат и лутите градски ривали Рома пред нив, додека Самп остануваат 15. со само 15 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Русија по 15 години го освои тенискиот Дејвис куп

Објавено пред

Андреј Рубљов и Данил Медведев ги добија своите мечеви во сингл во два сета, за Русија да ја совлада Хрватска со 2:0 и да ја освои својата прва Дејвис куп титула од 2006 и трета вкупно во историјата.

Откако во првиот меч, Рубљов со 6:4/7:6(5) го совлада Борна Гојо, во вториот меч, шампионот од САД опен, Данил Медведев исто така покажа дека во моментов е еден од најдобрите тенисери на светот, победувајќи го Марин Чилиќ со 7:6(7)/6:2. Хрватите се надеваа на барем една сингл победа, бидејќи потоа во мечот во двојки ќе беа фаворити со прворангираниот тим во двојки Никола Мектиќ-Мате Павиќ. Но, вака тие остануваат со двете Дејвис куп титули во 2005 и 2018 година.

Русија на патот до титулата го победи домаќинот Шпанија, но и Германија во полуфиналето, потпирајќи се токму на одличната сингл игра на Рубљов и Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чиракот го победи мајсторот – Вила на Џерард подобра од Лестер на Роџерс

Објавено пред

Пред мечот, Стивен Џерард призна дека научил многу од својот поранешен менаџер на Ливерпул, Брендан Роџерс, и тоа неговите Астон вила го покажаа со камбек 2:1 победа над Лестер за да ги поминат на 10. место во Премиерлигата.

Харви Барнс им донесе рано водство на „лисиците“ уште во 14. минута, но само три минути подоцна Езра Конса успеа да израмни за домаќините. Конса постигна и втор гол во 54. минута, за совршена недела за Вила и за Џерард, кому сега му следува емотивно враќање на „Енфилд“ на гостување кај неговиот поранешен клуб, Ливерпул.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет1 час

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа3 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија6 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија7 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија7 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион9 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ10 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет10 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ10 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет11 час

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија24 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет1 ден

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Досие