Контакт

Спорт

Меси го пропушта Лајпциг

Објавено пред

ПСЖ, во среда, ќе гостува во Лајпциг, во четвртото коло во Лигата на шампионите. Големи се шансите овој натпревар да го пропушти Лионел Меси.

Аргентинецот, во понеделникот, не тренирал со соиграчите, туку работел индивидуално. Поради одредени проблеми, тој во петокот одигра само едно полувреме против Лил.

Меси во досегашниот дел од сезоната во Лигата на шампионите има постиганто три гола, два од нив против Лапјциг во Париз, кога ПСЖ победи со 3:2.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дембеле ќе го менува Моура во Тотенхем?

Објавено пред

Францускиот фудбалер Усман Дембеле би можело од лето да стане нов играч на Тотенхем затоа што менаџерот на „петлите“ Антонио Конте во него гледа соодветна замена за Лукас Моура, пренесуваат шпанските медиуми.

Договорот на Дембеле во Барселона истекува на 30 јуни 2022 година, а доколку до крајот на годинава не го обнови договорот со клубот од „Ноу Камп“, може да почне преговори со други клубови.

Каталонскиот клуб уште од поодамна излезе со конкретна понуда за Французинот, но се чини дека понудата не ги задоволува неговите апетити, па „Спарси“ сакаат да профитираат од целата ситуација.

Репрезентативецот на Франција минатата зима беше на чекор од Манчестер Јунајтед, а во меѓувреме во трката се вклучи и Њукасл.

„Мундо Депортиво“ пренесува дека спортскиот директорот на Тотенхем, Фабио Паратичи многу ги вредува квалитетите на Дембеле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вориорси ја прекинаа серијата од 18 победи на „сонцата“ – Клиперси се „газди“ во ЛА

Објавено пред

Кошаркарите на Феникс санс имаа 18 победи во низа во НБА лигата сезонава, но ноќеска тимот на Голден стејт вориорс им се испречи на патот.

„Вориорси“ предводени од Стеф Кари славеа на домашен терен со 118:96 и се вратија на првото место на Западот.

Одличниот Кари мечот го заврши со 23 поени, 5 скока и 5 асистенции.

Дербито на Лос Анџелес им припадна на Клиперси, славеа со 115:119.

„Езерџиите“ беа без Леброн Џејмс, а гостите беа предводени од Маркиф Морис со 21 и од Пол Џорџ со 19 поени.

Ова се сите ноќешни НБА резултати:

Индијана пејсерс – Мајами хит 104:113
Вашингтон визардс – Кливленд кавалирс 101:116
Атланта хокс – Филаделфија 76-ерс 96:98
Бруклин нетс – Минесота тимбервулфс 110:105
Хјустон рокетс – Орландо меџик 118:116
Далас маверикс – Њу Орлеанс пеликанс 91:107
Јута џез – Бостон селтикс 137:130
Голден Стејт вориорс – Феникс санс 118:96
ЛА лејкерс – ЛА клиперс 115:119

Прикажи повеќе...

Спорт

Српски дефанзивец даде гол во Цвајта во стилот на Златан, не му се веруваше

Објавено пред

Милош Вељковиќ – дефанзивецот кој е во ростерот на српкиот селектор Драган Стојковиќ, а кој настапува за германскиот второлигаш Вердер Бремен синоќа постигна атрактивен погодок на дуелот што неговиот тим го доби против АУЕ (4-0).

Се играше 19 минута кога Вељковиќ во казнетиот простор изведе потег кој го нарекуваат „скорпија“, погоди во стилот на Златан Ибрахимовиќ.

По голот, тој остана да лежи на тревата не верувајќи во она што го направи.

Еве како изгледаше ситуацијата:

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Уапсени родителите на тинејџер кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 час

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет2 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет15 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија21 час

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија21 час

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија22 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија24 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава1 ден

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 ден

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет1 ден

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа2 дена

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион2 дена

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет2 дена

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија2 дена

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа2 дена

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија2 дена

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија2 дена

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа2 дена

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Досие