Контакт

Спорт

Манчестер сити првпат со поголем приход од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Шампионите од Премиерлигата, Манчестер сити во средата го објавија финансискиот извештај со кој потврдија дека минатата сезона направиле профит и покрај влијанието на пандемијата на КОВИД-19 на сите професионални клубови.

Сити ги зголемиле приходите за 19 отсто за да внесат 569.8 милиони фунти, од кои 2.4 милиони фунти биле чист профит. Во 2019/20, клубот загубил 126 милиони фунти поради прекинот на фудбалот во Англија.

Според финансиската институција „КПМГ“, пак, Сити се единствените шампион во најдобрите осум европски лиги кои имаат раст во приходите и кои успеале да ги вратат приходите на повисоко ниво од ерата пред КОВИД во 2018/19. Со овие приходи, Манчестер сити првпат во историјата имаат поголеми приходи од своите градски ривали, Манчестер јунајтед.

Спорт

Реал го доби трилерот во две продолженија, Швед го реши руското дерби

Објавено пред

Во битка која се одвиваше во две продолженија, Реал Мадрид стигна до 90:84 победа на гости кај Монако во најинтересниот меч од 23. коло во Евролигата.

Две француски даб-дабл партии на Гершон Јабуселе (18 поени и 10 скока) и Винсен Поаире (10 поени и 14 скока), ја обезбедија предноста на Реал Мадрид, иако имаа дури 19 загубени топки. Ова беше седма победа во низа за „кралевите“, кои сега се на врвот на табелата. Ова беше 12 победа во последните 13 меча во сите натпреварувања за тимот на Пабло Ласо.

Монако на Саша Обрадовиќ, пак имаа четири победи во низа пред дуелот со Реал, а најдобри беа Алфа Дијало и Двејн Бејкон со 19 поени. Монако има 10-12 скор.

Во руското дерби пак, Алексеј Швед имаше фантастични 27 поени за да ги предводи ЦСКА Москва до 86:75 победа на гости кај Уникс Казан, за да се врати на победите по катастрофалниот домашен пораз од Олимпија Милано, меч во кој швед имаше 2-од-11 од поле.

Швед исто така ги постигна клучните поени – тројката за 66:72 и потоа двата поени за 68:77 на две минути до крајот. Никола Милутинов имаше 17 поени и 7 скока за ЦСКА, додека Вил Клајбурн имаше 16 поени. За Уникс, Марио Хезоња и Лоренцо Браун беа најефикасни со по 21 поен.

ЕВРОЛИГА, 23.КОЛО

Уникс Казан – ЦСКА Москва 75:86 (20:16, 12:21, 25:27, 18:22)

Монако – Реал Мадрид 84:90 (18:16, 16:19, 23:21, 9:10, 18:24)

Панатинаикос – Басконија 75:63 (22:8, 16:12, 19.12, 18:31)

Баерн Минхен – Алба Берлин 62:56 (16:16, 10.8, 15:20, 21:12)

Олимпија Милано – Жалгирис 65:58 (20:20, 19:10, 15:15, 11:13)

Прикажи повеќе...

Спорт

Швеѓаните ја „стопираа“ Франција и ќе играат за злато против „фуријата“

Објавено пред

Шведска ќе игра за својата рекордна петта европска ракометна титула, но прва од 2002 година, откако во полуфиналето успеаја да ја стопираат фаворизираната Франција за 34:33 победа. Противник на „трите круни“ во големото финале во Будимпешта во недела ќе биде Шпанија, која претходно ја елиминираше Данска.

Стартот на мечот не ветуваше таков исход, откако Французите стартуваа со 5:1 водство, додека до 20-тата минута најдобар стрелец за Шведска беше голманот Андреас Паличка со три гола, вклучувајќи го израмнувачкиот за 10:10. По ова, Швеѓаните имаа одличен финиш на полувремето за да направат предност од три гола (17:14). Во второто полувреме, секој обид на Французите да го намалат водството на помалку од два гола разлика беше неуспешен, пред во финишот да дојдат на 31:32, кога Валентин Порт доби директен црвен картон за груба игра. Швеѓаните се вратија на +2 (34:32) во последната минута, меѓутоа, Французите вратија со брз гол, за потоа противниците несфатливо да ја загубат топката, пред последниот обид да биде одбранет.

Џим Готфридсон со 9 гола беше најдобар за „трите круни“, додека Лукас Пелас заврши со 7 гола, а за Французите, Уго Деска имаше осум гола, а Ајмерик Мине седум.

„Триколорите“ ќе мораат да се задоволат со борба за бронзата, против Данска, која драматично ја совладаа во последниот меч по групи за пласман во борбата за медалите. Швеѓаните пак, ќе се обидат да се одмаздат на Шпанците за поразот во финалето во Хрватска на ЕП во 2018 година.

 

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Потврдено: Фјури против Вајт во април, Џипси кинг ќе добие 80 отсто од парите!

Објавено пред

По преговорите што траеја неколку месеци, Тајсон Фјури ја потврди одбраната на својата ВБЦ-титула против Дилијан Вајт во април откако неговиот агент Френк Ворен ја доби лицитацијата за меч од 30 милиони фунти.

Од овие пари, Џипси кинг ќе добие 80 отсто од парите, односно најмалку 23 милиони фунти, а Вајт ќе се задоволи со нешто повеќе од 6 милиони фунти за својата прва шанса да стане шампион во тешка категорија. Според британските медиуми, мечот ќе се одржи во април на стадионот „Принсипалити“ во Кардиф.

„Се враќам дома, беби! Подгответе се за најголемата британска пресметка по Ленокс Луис – Френк Бруно. Историјата се пишува тука“, изјави Фјури.

Договорениот меч доаѓа откако Фјури се обидуваше да го убеди британскиот ривал Ентони Џошуа да се откаже од римечот со Украинецот Олександер Усик за да може да се организира меч за обединување на титулите, но на крајот не успеа во преговорите.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Зеленски: Украина не е во војна, не ни треба оваа паника

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не може да исклучи ескалација и понатамошна тензија со Русија, но ја критикува преголемата...

Македонија11 час

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија12 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија13 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет14 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Регион15 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија15 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ16 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет17 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија18 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет20 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет21 час

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет21 час

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 дена

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија2 дена

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ2 дена

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа2 дена

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија2 дена

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа2 дена

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие