Контакт

Спорт

Судијата на Мали – Тунис веќе бил суспендиран поради корупција во 2018!

Објавено пред

Судијата Џани Сиказве од Замбија, кој беше во центарот на контроверзиите во бизарниот меч помеѓу Мали и Тунис на Африканскиот куп на нациите во Камерун во 2018 година бил суспендиран поради корупција.

Сиказве стана хит на социјалните мрежи кога првин објави крај на мечот во 85. минута при 1:0 водство за Мали за потоа да го продолжи мечот одбивајќи ВАР-проверка за црвен картон за на крајот да го заврши мечот 20 секунди пред регуларните 90 минути. Ова предизвика бесна реакција на Тунижаните и му беше потребна полициска придружба да го напушти мечот.

Пред четири години Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) го суспендирала Сиказве поради сомнежи за корупција на мечот од африканската Лига на шампионите против Есперанс и Примиеро Агосто. Есперанс (иронично од Тунис) ги победи ривалите со 4:2, а Сиказве досудил контроверзен пенал за нив пред да им поништи гол на Агосто поради фаул.

„Претседателот на дисциплинскиот одбор на ЦАФ одлучи дека има доволно докази за да се одржи сослушување за обвинувањата за корупција кон судијата Џани Сиказве. Тој е суспендиран од сите активности до крајот на истрагата“, се вели во тогашната одлука на ЦАФ.

Суспензијата почна во ноември 2018 година, но Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја тргна неговата суспензија во јануари 2019 година.

Луд скандал на Африканскиот куп – судијата прогласи крај во 85. минута, па во 89. минута!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фојц пред Одермат во швајцарски триумф на „класиката“ во Кицбил

Објавено пред

Ветеранот Беат Фојц го победи својот швајцарски сонародник Марко Одермат на неверојатниот спуст на патеката Штрајф во Кицбил, кој за разлика од петочната трка, овојпат стартуваше од врвот, за првпат по 30 години двајца Швајцарци да се на првите две места на легендарната падина Ханенкам.

Ова  е 16. победа од Светскиот куп и трета на спустот во Кицбил, со што влегува во елитната група на скијачи со хет-трик на најпознатиот спуст на светот покрај Дидие Куш (5), Франц Кламер (4), Доминик Парис (3), Франц Хајнцер (3), Карл Шранц (3), Лук Алфан (3) и Пирмин Цурбриген (3).

На лидерот во генерален пласман, 24-годишниот Марко Одермат, првата победа во Кицбил му избега за 0.21 секунди, но за утеха беше тоа што го зголеми водството во генерален пласман. Честа на Австријците ја одбрани Даниел Хеметсбергер со 0.9 секунди послабо време за прв подиум во неговата кариера.

Олимпискиот шампион, Австриецот Матијас Маер повторно беше четврти како во петокот, пред Фрацузинот Жоан Кларе и победникот од петокот, Норвежанецот Александер Омот Килде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Великанот Леб со драматична победа над Ожие во Монте Карло

Објавено пред

Легендарниот Себастиен Леб стана најстариот победник на едно рели од ВРЦ шампионатот, откако стигна до фантастична победа на Монте Карло релито пред својот француски сонародник и стар ривал Себастиен Ожие во неделата.

47-годишниот Леб, неодамна беше дел од Дакар релито, ја стартуваше претпоследната етапа од првото рели во сезоната со заостанување од половина минута зад Ожие во Тојота, но неговиот ривал немаше многу среќа кога му се дупна гумата и го препушти водството на Леб.

Откако цела кариера возеше со Ситроен, ова е прва победа на Леб зад воланот на Форд Пума, за на крајот да заврши со 20.5 секунди предност пред Ожие за осми триумф во Монте Карло. Ирецот Крег Брин во втората Форд Пума заврши како трет со 1:19.3 заостанување.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема за Меси: Тие што го критикуваат, немаат поим за фудбалот

Објавено пред

Ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема долго време беше лут ривал на Лео Меси, додека Аргентинецот беше во Барселона, но очигледно има огромна почит кон Аргентинецот кога го коментираше во интервју за „Телефут“.

Бензема, кој оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери на „кралевите“ одговори на тие кои го критикуваа Меси за спориот старт на неговата кариера во Пари Сен-Жермен.

„Како е возможно да не успее? Секој фудбалер има период на адаптација, а зборуваат бидејќи не постигнува многу голови. Но, погледнете што прави на теренот. Како можете да критикувате таков фудбалер? Тој што го критикува Меси, не знае ништо за фудбалот“, вели Бензема.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија51 минута

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија3 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ4 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет4 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион6 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија7 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија20 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија21 час

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Досие